Mnohí režiséri svetovej úrovne tento rok uvedú do kín svoje nové filmy. Tešiť sa môžeme na rozšírenia obľúbených sérií, ale aj nové sólové projekty. O tom, že sa začal veľkolepý filmový rok sa môžete presvedčiť v našom rebríčku najočakávanejších premiér.

 

Babylon – dátum premiéry: 19.1.2023


Iba 37 ročný režisér Damien Challeze dokázal presvedčiť veľký svet filmu, že je vhodným nástupcom známych „továrnikov“, ktorí už dekády prinášajú sny na filmové plátka. Režisérske legendy nám starnú a niekto ich raz bude musieť nahradiť. Challeze na tom tvrdo pracuje už roky a jeho usilovnosť sa tentoraz predstaví vo veľkolepej trojhodinovej dráme Babylon. Trvalo to päť rokov, kým sa snaha skomponovať ódu na vznik Hollywoodu premenila na realitu. V troch príbehoch budeme môcť sledovať rozjarenú dobu zábavného filmového priemyslu, kde stúpanie do výšin sa striedalo s prudkým pádom behom lusknutia. Vtedy nebolo nič nemožné a nič nebolo naozaj. Už 19. januára sa môžeme tešiť na ďalšie dielo režiséra, ktorý doteraz ešte žiadnym filmom nesklamal.


Duchovia Inisherinu (The Banshees of Inisherin) – dátum premiéry: 2.2.2023


Začiatkom februára uvidíme v kinách film označovaný za jeden z najlepších roku 2022. Martin McDonagh sa najprv preslávil svojimi divadelnými hrami, ktoré sú dnes známe po celom svete. Tak ako v jeho dramatických dielach, aj vo filmoch čerpá inšpiráciu z domoviny svojich rodičov – z Írska. Svojský dialekt a poetika beznádeje dodávajú jeho filmom nádych čierneho humoru, ktorý však tragédiu nijak nezľahčuje. Duchovia Inisherinu sú príbehom o priateľstve a spolužití, ktoré sa naruší pre malichernosti, nudu a egoizmus, pričom téma trefne ohovára írsku históriu.


Niekto klope na dvere (Knock at the Cabin) – dátum premiéry: 2.2.2023

M. Night Shyamalan si pred rokmi na dlhý čas „odskočil“ k čistokrvným sci-fi záležitostiam, čo neprospelo divákom, ani režisérovej reputácii. Našťastie sa v roku 2015 vrátil k tomu, čo mu ide najlepšie a odvtedy znova prináša prevažne komornejšie originálne a napínavé trilery, tak ako sme boli zvyknutí. Tento rok pribudne ďalší. Ukážka filmu Niekto klope na dvere nastolila pútavú otázku, na ktorú teraz hádam mnohí márne hľadajú odpoveď. Nečakané zvraty teda po vzore najlepších režisérových filmov môžeme očakávať aj v tomto prípade a o čo v skutočnosti pôjde sa dozvieme už 2. februára 2023.

Killers Of The Flower Moon – dátum premiéry: neznámy

Nový film Martina Scorseseho je adaptáciou rovnomennej knihy zaoberajúcej sa históriou domorodého kmeňa Osage, žijúceho v americkom štáte Oklahoma. V 20. rokoch minulého storočia boli na území kmeňa objavené ložiská ropy. Ľudia z kmeňa mali rozhodnutím súdu istý profit z jej predaja, čo z nich následne urobilo jeden z najbohatších národov na zemi. Nie každý sa s tým však dokázal vyrovnať a aby sa zabránilo dedeniu bohatstva, bolo spáchaných vyše 20 vrážd príslušníkov kmeňa. Ďalšie stovky boli naplánované. Až kým sa do vyšetrovania nepustil novovytvorený vyšetrovací orgán FBI. Prvý western Martina Scorseseho je súčasne aj jubilejným desiatym celovečerným filmom v spolupráci s hercom Robertom de Nirom. Ďalšou z obsadených hviezd je Leonardo DiCaprio, ktorý s režisérom tento rok chystá ešte jeden projekt s názvom Roosevelt. Tohtoročná premiéra filmu o americkom prezidentovi však nebola oficiálne potvrdená a je skôr iba predpokladaná. O uvedení westernu Killers Of The Flower Moon máme viac informácii. Svetovú premiéru bude mať v máji na festivale v Cannes a následne by mal byť dostupný v službe Apple TV.

The Killer – dátum premiéry: neznámy

David Fincher, režisér filmov Sedem, Klub bitkárov, Zodiak či Sociálna sieť už 5 rokov spolupracuje výlučne s Netflixom, kde prispieva najmä do seriálového obsahu. Táto spolupráca by však tento rok mala priniesť aj nový celovečerný triler The Killer podľa rovnomennej francúzskej komixovej predlohy. K legendárnym režisérovým dielam by sa tak mohol pridať aj príbeh o chladnom vrahovi, ktorý pri pozorovaní svojej ďalšej obete začína pociťovať nepokoj. Postupne stráca rozum a čo je ešte zvláštnejšie, ozýva sa aj jeho svedomie. Hlavné úlohy vo filme si zahrajú Michael Fassbender (Prometheus, Hanba) a Tilda Swinton (Tritisíc rokov túžby, Doktor Strange).

Spider-Man: Cez paralelné svety (Spider-Man: Across The Spider-Verse) – dátum premiéry: 1.6.2023

Druhá časť plánovanej animovanej trilógie o Spider-Manoch bude pokračovať v objavovaní rôznych paralelných vesmírov. V roku 2018 bola veľkým prekvapením animovaná novinka od Sony, ktorá v zápase o Oscarov zotrela aj Rodinku úžasných 2. Miešanie rôznych druhov animácie, hra s históriou jedného z najznámejších superhrdinov a jazda originálnym príbehom nečakane otočili dejiny populárneho filmu iným smerom. Zrazu sa veľké filmové série o Spider-Manovi nečakane scvrkli a pre mnohých je animovaný Miles Morales zatiaľ najlepším stvárnením tohto hrdinu vôbec. S veľkými očakávaniami však ruka v ruke kráčajú aj obavy, či sa dvojka kvalitami aspoň vyrovná svojmu predchodcovi. K neistote prispeli aj odklady a zmeny dátumu premiéry. Ako to nakoniec dopadne sa snáď dozvieme začiatkom júla tohto roka.

Indiana Jones and the Dial of Destiny – dátum premiéry: 29.6.2023

Harrison Ford sa po piaty krát a naposledy vráti do roly akčného profesora Jonesa. V piatej časti série bude znova čeliť svojim úhlavným nacistickým nepriateľom. Tentoraz však bude dej filmu zasadený do 60. rokov minulého storočia. Mads Mikkelsen bude ako nacistický vedec Voller v službách americkej vlády, aby Spojeným štátom pomohol vo vesmírnom závode so Sovietskym zväzom. Na režisérskej stoličke už nebude Steven Spielberg (režisér prvých štyroch filmov), ale nahradí ho James Mangold, ktorý sa zaviazal, že urobí film o „hrdinovi pri zapadajúcom slnku“. Vyzerá to, že sa môžeme tešiť na veľkú rozlúčku so svetoznámym dobrodruhom.

Oppenheimer – dátum premiéry: 20.7.2023

Christopher Nolan už docielil to, aby sa premiéry jeho nových filmov očakávali ako obľúbené sviatky. Jeden taký nás čaká aj tento rok. Oppenheimer je prvým biografickým filmom od tohto britského režiséra, čo však neznamená, že by to malo filmu z pohľadu povestnej veľkoleposti nejak ubrať. Film bude sledovať vývoj prvej atómovej bomby a osud jej otca J. Roberta Oppenheimera od počiatočných testov, tragického užitia bomby v praxi až po pacifistické snahy obmedziť použitie týchto zbraní. Súčasťou projektu je množstvo zvučných mien, ako napríklad Cillian Murphy, Emily Blunt, Matt Damon, Robert Downey Jr., Florence Pugh, či oscaroví Rami Malek, Kenneth Branagh, Casey Affleck a Gary Oldman. Premiéra filmu je naplánovaná na 20. júla 2023.

Duna: Časť druhá (Dune: Part Two) – dátum premiéry: 2.11.2023

V roku 2021 som vyjadril túžbu vidieť Dunu 2, doladenú na miestach, kde to v jednotke ešte škrípalo. Táto túžba bude azda naplnená 2. novembra 2023. Denis Villeneuve sa narodil preto, aby udržal filmovému sci-fi žánru jeho vážnosť a rešpekt. Bohatý svet Duny mu preto slúži ako pieskovisko, na ktorom kreuje a stavia hlboký príbeh aj s pomocou populárnych hereckých osobností. Návštevnosť kín, výrazne poznačená koronavírusom, urobila zo šťastnej Duny jeden z najväčších filmov, aké sme u nás mohli v roku 2021 vidieť. Tentoraz bude mať adaptácia románu Franka Herberta o poznanie silnejšiu konkurenciu, no popularita prvého dielu napovedá, že obstojí.

Wonka – dátum premiéry: 14.12.2023

Wonka je dobrodružný rodinný príbeh o svojráznej postave cukrára Willyho Wonku. Film má byť prequelom k dobre známemu príbehu o továrni na čokoládu. Podľa dostupných informácií zrejme uvidíme mladšieho Willyho a jeho prepadnutie láske ku sladkostiam. Režisérom je Angličan Paul King, ktorý má za sebou úspešné rodinné filmy PaddingtonPaddington 2. Práve Kingov zmysel pre humor by mal byť prostriedkom k úspechu filmu. K Timothéemu Chalametovi v hlavnej úlohe sa pridá aj Rowan Atkinson (Mr. Bean) či Olivia Colman (Otec). Film má naplánovanú premiéru na 14. decembra 2023.

 

 

Spracoval: Matúš Trišč

Zdroj titulnej foto: Apple TV

Zdroj foto: Continental film

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno