Súčasťou festivalu Cinematik, ktorý sa koná 12.-17.9. v Piešťanoch, bude desať filmov z portfólia distribučnej spoločnosti Filmtopia, z toho päť uvidia diváci na Slovensku po prvý krát. Záverečným filmom festivalu je moderná romanca Minulé životy kórejsko-kanadskej režisérky Celine Song.

Brutální vedro

Ako prvý uvidia festivaloví diváci v stredu 13.9. česko-slovenský koprodukčný film Brutální vedro debutujúceho režiséra Alberta Hospodářskeho. Film sleduje príbeh 19 ročného Vincka, ktorý sa vo svete ochromenom hrozbou v podobe úlomku zo Slnka vydáva na cestu, ktorá sa zároveň stáva akýmsi zhusteným iniciačným procesom. Do kín príde Brutální vedro 28.septembra.


Photophobia

Slovenskú premiéru bude mať aj najnovší film Ivana OstrochovskéhoPavla Pekarčíka Svetloplachosť, ktorý bol uvedený na festivale v Benátkach v sekcii Giornate degli Autori, v podprograme Special Events, kde získal cenu Europa Cinemas Label. Svetloplachosť sleduje podoby detstva cez dve ukrajinské deti – Nikiho a Viku, ktoré sa ukrývajú pred bombardovaním v charkovskom metre.


„Nechceli sme ukazovať smutné veci, pretože vojna sama o sebe je už dosť depresívna. Deti prinášajú úplne iný druh emócie, aký bežne vidíme v súvislosti s vojnou na Ukrajine v televízii,“ hovorí jeden z režisérov filmu Ivan Ostrochovský.


Na festivale bude mať premiéru aj film Stepne ukrajinskej režisérky Maryny Vrody, ktorý vznikol v nemecko-poľsko-slovensko-ukrajinskej koprodukcii. Film získal cenu za najlepšiu réžiu na festivale v Locarne.


Dokonalé dni

Na Cinematiku uvidíme aj novinku legendárneho Wima Wendersa Dokonalé dni. Poetický film o hľadaní krásy vo všedných dňoch bude uvedený v sekcii Výber umeleckého riaditeľa, v slovenských kinách ho diváci uvidia diváci na jeseň.

Na lodi Adamant

Dokumentárny film Na lodi Adamant pozve divákov na návštevu unikátneho denného stacionára pre ľudí s psychickými poruchami. Je to miesto, ktoré vzniklo ,,vykročením zo systému‘‘ – pacienti spolupracujú pri vytváraní svojej vlastnej liečby. Film získal Zlatého medveďa na festivale Berlinale, a práve teraz ho diváci môžu vidieť aj v našich kinách.

Moc

V sekcii Other spaces bude uvedený aj film Matyása Priklera Moc, ktorý sa zaoberá témou moci a bezmoci v súčasnej spoločnosti, a dokumentárna koláž Zázračný aparát, ktorá pre zmenu hovorí o moci médií a ich vyplve na náš život. Posledným z filmov v tejto sekcii je citlivá queer romanca z exotického Maroka Modrý kaftan. Vo výbere Čo dom dal sa predstaví Turnus Jara Vojteka – sociálna sonda do fenoménu týždňoviek.

Minulé životy

Poslednou z pripravovaných filmových lahôdok je moderná romanca Minulé životy režisérky Celine Song, ktorá uchvátila divákov na festivaloch po celom svete. Citlivý príbeh, inteligentné dialógy a sugestívna atmosféra robia z Minulých životov jeden z najlepších filmov roka. Minulé životy budú uvedené v sobotu 16.septmebra o 20:00  ako záverečný film rámci slávnostného odovzdávania cien.

Do slovenskej kinodistribúcie príde film 12.októbra 2023.

 

Zdroj: TS Jana Gombiková, PR manažérka spoločnosti Filmtopia

Zdroj foto: Filmtopia

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno