Držiteľ Oscara, Zlatých Glóbusov, ocenení z najprestížnejších festivalov sveta ako Cannes či Berlinale aj Európskej filmovej ceny. Jeden z najvýznamnejším francúzskych filmových tvorcov v histórii, ktorý je na výslní svetovej kinematografie už pol storočia.


Režisér Costa-Gavras bude hlavným hosťom blížiaceho sa 27. ročníka Medzinárodného filmového festivalu FEBIOFEST Bratislava, ktorý sa uskutoční od 11. do 17. marca 2020.


Zavíta aj medzi slovenských a medzinárodných študentov, hostiť ho totiž spoločne s Febiofestom bude aj filmové networkingovo-vzdelávacie podujatie Visegrad Film Forum, ktoré sa koná od 10. do 14. marca 2020 na Vysokej škole múzických umení.


Francúzsky režisér gréckeho pôvodu Costa-Gavras si získal slávu a uznanie predovšetkým svojimi politickými drámami, ktorými dokázal upriamiť pozornosť verejnosti na kontroverzné udalosti nedávnej histórie.


Jeho film Priznanie / L’aveu z roku 1970 je ostrou kritikou komunistických praktík a reakciou na vstup sovietskych okupačných vojsk do Československa v auguste 1968. Výnimočný film, u nás roky zakázaný, uvedie Febiofest z novo zreštaurovanej digitálnej kópie. Vznikol ako autentické svedectvo jedného z protagonistov vykonštruovaného procesu s Rudolfom Slánskym. Sugestívna analýza obludných mechanizmov moci zachytáva kruté výsluchy, manipuláciu s obžalovanými, nátlak vedúci k falošnému priznaniu.

„Sme mimoriadne poctení, že na náš festival prijal pozvanie významný režisér, ktorého navyše so Slovenskom spája jeden z jeho zásadných filmov. Je snom každého milovníka dobrého filmu – či už ako diváka alebo organizátora festivalu – stretnúť osobne režiséra, ktorý spoluvytvára dejiny svetového filmu,“ povedal umelecký riaditeľ Febiofestu Ondrej Starinský.

Počas svojej vôbec prvej návštevy Slovenska Costa-Gavras osobne predstaví divákom na Febiofeste aj svoj nový film Dospeláci v miestnosti / Adults in the room z minulého roka, v ktorom opisuje udalosti v Grécku z roku 2015, keď sa tunajšia ekonomika dostala do najväčšej krízy. Snímka vznikla podľa rovnomenného bestselleru bývalého gréckeho ministra financií a enfant terrible európskej politiky Yanisa Varoufakisa. Tento film je jeho prvým, ktorý natočil v rodnom Grécku, odkiaľ emigroval do Francúzska v 50. rokoch minulého storočia. Vlani ho odpremiéroval na pôde slávneho festivalu v Benátkach, kde si prevzal ocenenie za celoživotné dielo. Z Bratislavy si odnesie Výročnú cenu Asociácie slovenských filmových klubov za prínos svetovej kinematografii.

Diváci si z rozsiahlej filmografie Costu-Gavrasa budú môcť na Febiofeste pozrieť aj snímku Kapitál / Le capital (2012) o bezohľadných ambíciách, mocenských zápasoch, chamtivosti a podvodoch v medzinárodnom finančnom svete.

Costa-Gavras, ktorý je aktívnym filmárom už vyše 50 rokov, si získal medzinárodné uznanie hneď prvým politickým trilerom, filmom Z (1969). So snímkou o skutočnom prípade politickej vraždy gréckeho politika získal Oscara za najlepší cudzojazyčný film, odniesol si dve ceny z Cannes, bodoval v cenách BAFTA. Aj ďalší napínavý politický triler Nezvestný / Missing z roku 1982 o príbehu amerického spisovateľa, ktorý zmizol počas vojenského prevratu v Čile, v hlavnej úlohe s Jackom Lemmonom, mu priniesol Oscara za scenár aj Zlatú palmu na festivale v Cannes.

Počas svojej 50-ročnej filmárskej kariéry nakrúcal Costa-Gavras striedavo vo Francúzsku aj v Hollywoode. V jeho filme Mesto šialencov / Mad City (1997) si zahralo hviezdne obsadenie – John Travolta aj Dustin Hofmann. Za snímku Amen z roku 2002, v ktorej sa vrátil k téme holokaustu, si vyslúžil francúzsku národnú filmovú cenu Cézar.

Zdroj: TS ASFK

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno