Boxer a smrť (1962), Kristove roky (1967) a Pieseň o sivom holubovi (1961) sú tri filmové diela, ktoré sa v týchto dňoch dostali na blu-ray nosičoch k záujemcom o klasickú slovenskú kinematografiu. Slovenský filmový ústav (SFÚ) ich vydal ako súčasť blu-ray kolekcie pri príležitosti 60. výročia svojho založenia. Všetky patria k zásadným dielam slovenského filmu zo 60. rokov minulého storočia a reprezentujú obdobie československej novej vlny.

Príbeh režijného debutu Stanislava Barabáša Pieseň o sivom holubovi sa odohráva počas Slovenského národného povstania. Prostredníctvom detských hrdinov pôsobivo vypovedá o hrôzach a nezmyselnosti vojny, nevinnosť detí konfrontuje s ničivou silou, ktorá hlboko zasiahne do ich životov, snov a túžob a vytrhne ich z bezstarostnej hravosti. Barabáš svojím filmom vniesol do slovenskej kinematografie nový pohľad na vojnu. Vojnové udalosti zachytil detskými očami a zaujal aj netradičnou formou rozprávania prostredníctvom voľného cyklu poviedok. Film sa považuje za predvoj československej novej vlny a má viacero ocenení doma i v zahraničí. Na Medzinárodnom filmovom festivale v Benátkach v roku 1961 získal Zvláštny čestný diplom.


Vojnová dráma Boxer a smrť Petra Solana prináša nový pohľad na tému degradácie človeka v období fašizmu cez tragický osud jednotlivca, ktorého jedinou šancou na záchranu života je prijať pravidlá nerovnej hry. Zachytáva príbeh väzňa v koncentračnom tábore, ktorý si získal privilegované postavenie vďaka svojim boxerským skúsenostiam, keď si ho veliteľ koncentračného tábora vybral ako tréningového partnera. Jeho vnútorný postoj sa zmení po smrti priateľa a spoluväzňa, zlosť a vzdor ho privedú k otvorenej revolte. Príbeh o boxerovi, ktorý sa snaží vybojovať si slobodu, zaujal svojím moderným jazykom, charakterizuje ho civilizmus, realistické vykreslenie postáv a minimalistické herectvo. Okrem domácich ocenení získal Cenu Carla Foremana a Cenu Daria Milhauda za hudbu na Medzinárodnom filmovom festivale v San Franciscu.


Debutový film Juraja Jakubiska Kristove roky je tragikomickou výpoveďou o potrebe rozhodnutia človeka na životnej križovatke. Jeho hlavným hrdinom je maliar Juraj, Slovák žijúci v Prahe, ktorý sa po tridsiatke zamýšľa nad bezcieľnosťou svojho doterajšieho života. Žije nezáväzne a bezstarostne, no musí sa rozhodnúť medzi dvomi ženami, medzi dedinou a mestom, medzi tvorbou a remeslom. Túži po umení a zároveň rieši, že sa niečím musí živiť. Postupne si vo vzťahu k blízkym ľuďom uvedomuje svoje životné postavenie, aby sa cez nové poznanie pokúsil žiť svoj život nanovo a lepšie. Jakubiskov film signalizoval nástup novej generácie tvorcov, ktorí do slovenskej kinematografie priniesli modernosť filmového výrazu, myšlienkovú hĺbku a nový prístup k realite. Jeho debut sa vo svojej dobe považoval za dôležitý impulz pre československú kinematografiu, podobne ako na začiatku 60. rokov Slnko v sieti Štefana Uhra. Film zaujal doma aj v zahraničí, Jakubisko získal ocenenia Trilobit a Igric a film sa s úspechom premietal na Medzinárodnom filmovom festivale v Mannheime.


Blu-ray nosiče s filmami Boxer a smrť, Kristove roky a Pieseň o sivom holubovi sú súčasťou blu-ray kolekcie šiestich filmov k 60. výročiu založenia Slovenského filmového ústavu. K záujemcom sa už dostali nosiče s filmami Organ (1964) Štefana Uhra a Prípad pre obhajcu (1964) Martina Hollého, neskôr vyjde posledný titul kolekcie Obrazy starého sveta (1972) Dušana Hanáka so špeciálnym bonusom. Blu-ray nosiče majú titulky slovenské, anglické a slovenské pre nepočujúcich, obsahujú aj audiokomentár pre nevidiacich, zakúpiť si ich je možné za 8,90 eur v predajni a na e-shope SFÚ Klapka.sk.


 

Zdroj: TS Simona Nôtová, tlačová tajomníčka SFÚ

Zdroj foto: SFÚ

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno