Prešlo už neuveriteľných 18 rokov od premiéry úspešného rodinného filmu Tima Burtona Charlie a továreň na čokoládu s Johnnym Deppom v úlohe nezabudnuteľného Willyho Wonku. Tento film patrí medzi moje najranejšie zážitky v kine, na aké si vôbec spomínam. Pamätám si aj dodatočné vysvetlenie od mojej mamy, ktorá si skôr ako ja všimla, že každé z detí vo filme sa nakoniec stalo obeťou vlastnej nenásytnosti a pýchy a že mať akýkoľvek zlozvyk sa nevypláca. Šlo hádam o prvé vedomé a celistvé odhalenie významu filmového diela, na aké som schopný si spomenúť a radosť z takéhoto skúmania a uvažovania o filme mi zostala dodnes.
Zároveň ma od toho času neprestáva udivovať rafinovanosť rozprávky Roalda Dahla, s ktorou sa dá pri adaptácii slobodne a kreatívne pracovať, a to bez obáv zo straty čo i len štipky kúzla či dokonale funkčného deja. Dokázal to Mel Stuart v roku 1971 filmom Willy Wonka a továreň na čokoládu, spomínaný Tim Burton v roku 2005 a najnovšie aj Paul King adaptáciou s jednoduchým názvom Wonka.
Pre mnohých z nás je zrejme Burtonova verzia príkladom toho, ako by mal svet Willyho Wonku vyzerať, pretože tak sme naň už takmer dve desaťročia zvyknutí. Režisér Paul King to však vzal z iného konca. Jeho tvorivému naturelu poslúžil ako lepší odrazový mostík práve prvý film Mela Stuarta, ktorý možno bez problémov označiť za hrejivo rodinný. Najstarší Willy Wonka (1971) bol totiž nespochybniteľne kladnou postavou a jeho továreň slúžila ako čisté sito na zachytávanie nerestí, zatiaľ čo Burtonovho Williho Wonku mnohí diváci dodnes považujú za záporného hrdinu. Práve charakter najaktuálnejšieho majiteľa továrne na čokoládu, ktorého stvárňuje populárny Timothée Chalamet, môže byť pre mladých dospelých najväčšou zmenou oproti filmu z ich detstva. Willy Wonka už viac nie je excrentrickým, sebeckým antihrdinom, ktorý sa sám musí naučiť, čo je správne. Naopak, je taký, akého ho zamýšľal sám autor Roald Dahl. Prináša dobro, radosť, čarovné vynálezy a čokoládu!
Nový film nie je verným prepisom predlohy, nesleduje dobre známy príbeh a neplynú z neho znova iba tie isté ponaučenia. Paul King nakrútil rozprávkový film o tom, ako sa mladý čokolatier snaží usadiť v prístavnom mestečku a rozbehnúť v ňom svoj vlastný obchod so sladkosťami. Plány mu prekazí “čokoládový kartel” – traja miestni výrobcovia čokolády, ktorí sa novou konkurenciou cítia byť ohrození. Willy Wonka je navyše uväznený v práčovni, kde si musí odpracovať obrovský dlh, pretože podpísal zmluvu, ktorú si ani neprečítal, lebo on vlastne nevie čítať. Veľa prekážok stojí v ceste nášmu hrdinovi, no našťastie v tom nie je sám.
Pokiaľ ide o významy, Paul King nezabúda na témy predošlých filmov, akými boli sila rodiny či pestovanie ušľachtilého ducha, no v prvom rade sa pokúsil vyriešiť problém, s ktorým sa Willy Wonka doteraz vo všetkých filmoch potýkal – samotu. Po novom už Willy rozdáva radosť nielen ľuďom okolo seba, ale snaží sa nájsť vlastné šťastie či odpovede na otázky, ktoré si so sebou nesie od detstva. Svojim vľúdnym a netradičným prístupom mení v mestečku zabehnutý stereotyp, čím prináša nádej na zlepšenie. Dobro a láskavosť sú vo filme silno prítomné a po burtonovských temnejších výrazoch niet ani stopy. Paul King napriek tomu často na predošlé filmy odkazuje, či už obrazovými a hudobnými detailmi alebo vtipnými referenciami. Keď sme už pri humore, napriek tomu, že Wonka viditeľne cieli na detského diváka, pre rodičov sa vo filme nachádza nejedna skutočne úsmevná situácia či dialóg.
Hudobná zložka už nie je paródiou na muzikál, ako to bolo v prípade filmu Charlie a továreň na čokoládu, ale plnohodnotnou súčasťou príbehu, ktorá navodzuje rôznorodé nálady. Jednotlivé hudobné čísla sú predvádzané s nápaditou choreografiou, plnou vizuálnych trikov a hravých detailov. Farebný a bohatý film tak neustále ponúka množstvo podnetov na sledovanie.
Pre detského diváka je Wonka v kinách dostupný aj v slovenskom znení, ktoré snímku ešte viac približuje najmenším. Slovenský dabing si od americkej produkcie vyslúžil pochvalu, no ak plánujete kino navštíviť bez detí, potom je pre vás verzia filmu v pôvodnom jazyku určite vhodnejšia. Herectvo, dialógy aj texty piesní vám tak budú doručené v zamýšľanej forme. Zjednodušené karikatúrne vedľajšie postavy z filmu však nezmiznú a budete ich musieť tak či tak prijať.
Paul King je už osvedčený v tvorbe kvalitných rodinných filmov a svojou dojímavou a hravou snímkou o známom čokoládovom kúzelníkovi priniesol presne to, čo sa od neho očakávalo. Príbehovo sa Wonka možno nevyrovná bystrosti klasickej Dahlovej rozprávky, ale v rukách ďalšieho skúseného filmára dokázal tento charizmatický hrdina uniknúť spoza stien svojej továrne, ukázať nám nevídané dobrodružstvo, pobaviť nás originálnym humorom a takto pred Vianocami nás aj naladiť na obdobie, kedy sú priateľstvo a viera v dobro najdôležitejšie.
Chcem veriť, že aj Wonka Paula Kinga utkvie v detskej pamäti tak, ako mne utkvel Willy Wonka Tima Burtona, na ktorého ma v detstve vzali moji rodičia a chcem veriť, že aj dnešné filmy o rodine, priateľstve, zázrakoch a čokoláde dokážu svojich detských divákov okúzliť tak ako kedysi.
Matúš Trišč
Zdroj foto: Continental film