Milan Ondrík je slovenský divadelný a filmový herec. Pochádza z obce Liesek na Orave a v rozhovoroch pre médiá často spomína práve na toto miesto a svoje detstvo. Vďaka rodine a domovu obklopenom lesmi získal vášeň pre prácu s drevom. Po absolvovaní rezbárskej školy bol prijatý na herectvo na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Neskôr sa stal dlhoročným členom umeleckého súboru DAB v Nitre. Od roku 2011 je členom umeleckého súboru Činohry SND. 

Milan Ondrík získal cenu za Najlepší mužský herecký výkon v snímke Marka Škopa Nech je svetlo.

Širokú popularitu si Milan Ondrík získal nie len vďaka divadlu, ale aj vo filme. Podobne ako na divadelných doskách, aj pred kamerou je považovaný za jedného z najtalentovanejších charakterových hercov a stvárnil už niekoľko rôznorodých postáv. Sám hovorí, že ho ako herca najviac baví stvárňovať rozličné postavy, ktoré si navzájom nemusia byť ničím podobné. 


Spočiatku sa Milan Ondrík ocital pred filmovou kamerou najmä v nezávislej tvorbe a bol skôr súčasťou pomyselnej alternatívnej hereckej scény. S pribúdajúcim počtom kvalitných a súčasne divácky úspešných filmových diel na Slovensku sa jeho tvár čoraz častejšie objavuje v celovečerných kinohitoch rôznych žánrov. 


Hercove kvality radi využívajú významní slovenskí aj českí filmoví tvorcovia, ako Peter Bebjak, Marko Škop, Jan Hřebejk či Rasťo Boroš, ktorých cielená spolupráca s hercom Ondríkom neustále prináša nové originálne filmové či seriálové tituly. 


Známe sú jeho hlavné úlohy vo filmoch Eva Nová a Nech je svetlo. Za obidva herecké výkony získal ocenenie Slnko v sieti pre najlepší mužský herecký výkon. Veľmi známy je aj vďaka komédii Čierne na bielom koni, trileru Tieňohra, historickej dráme Úsvit či sci-fi detektívke Bod obnovy a gangsterke Miki


Milan Ondrík verne stvárňuje postavy vo vážnych aj komediálnych žánroch a neraz dokázal, že mu nerobí problém udomácniť sa v role brutálneho bitkára aj citlivého módneho návrhára a všetkého medzi tým. Kvôli svojim rolám často podstupuje aj niekoľkomesačnú fyzickú prípravu. V súčasnosti patrí medzi najobsadzovanejších slovenských filmových hercov.

Milana Ondríka poznajú aj televízni diváci vďaka seriálom Panelák, Za sklom, Iveta či minisérii Víťaz.
spracovala redakcia Moja kultúra SK

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno