Vernisáž výstavy sa uskutoční za osobnej účasti autora 10. augusta o 18.00 hodine v galérii na Západnej terase Bratislavského hradu.


“Moje nohy sú mojim pracovným nástrojom, celé moje telo ma živí, ale moje nohy ma držia na zemi. Konečne si trochu oddýchli, potrebujú to, zaslúžia si to, trochu ticha.” To sú slová mimoriadneho umelca súčasného tanečného prejavu. Ako študent predstavil Michal Heriban to umenie, ktoré dokáže osloviť ľudí. Pohyb telom, kultivovanosť, silu maliarskeho výrazu, radosť, originalitu. Dnes patrí k mimoriadnym talentom. Pozrite si krásu a jedinečnosť jeho maliarskeho diela.


Kurátor PhDr. Ľuboslav Moza, PhD
člen Európskej akadémie vied a umení


Výnimočnosť výstavy umocní koncert skupiny Longital. Špeciálne piesne o tichu a spomalení dotvoria atmosférou obrazov. Michal so skupinou spolupracoval na klipoch k piesňam Na horu a dolu a Slová. Navrhol vizuálny koncept k najnovšiemu albumu Mauna, z ktorého kapela zahrá piesne na otvorení výstavy. Výstavná sieň je otvorená denne od 12.00 – 18.00 hod. (okrem pondelka) a výstava potrvá do 19. augusta 2020.


K tvorbe Michala HERIBANA
Aj dnes vyžaduje umelecký prejav bravúrnu techniku, pohybové či spevácke majstrovstvo, istú ruku pri maliarskej práci, znalosť kompozície, hereckých výrazových techník, jednoducho to, čo robí aj to klasické, moderné i experimentálne umenie umením. V dobrom umení je rast, filozofia, objavy, vzdelávanie, krása, kľud, i nepokoj, radosť a plač, je rečou so slovami i bez nich. Skutočné umenie vie zachovať históriu, vyjadriť dnešok našej existencie. Iba hodnotné umenie vie naznačiť budúcnosť.

Úvodné slová boli o predpoklade vzniku takého umenia, ktoré dokáže zachytiť a vyjadriť pocit. Chvíľku alebo večnosť toho, čo neviem nazvať, ale precítiť, vnímať. To vynikajúce umenie je dojem. Zážitok z pridanej hodnoty, ktorú tvorí. Radosť z poznania originálneho, pripomenutie nevšimnutého. Je i zostane zázrakom ľudstva. Michal Heriban nesie v sebe charizmu osobnosti, s tvorivým nadšením a úspechmi. Ako môj študent, tak som ho mohol bližšie spoznať, bravúrne maľoval. Navštívil som niekoľko jeho tanečných predstavení. Aj vďaka nim som mnohé v jeho tvorbe pochopil. On umením žije v každom okamihu. Cíti pohyb tak ako život. Krásne v ňom vie upozorniť na to, čo ide nepozorovane okolo nás.

Obrazy Michala Heribana sú veľkým prekvapením v komplikovanej dobe často falošných teórií, či písačiek o kultúre. Je v nich autentický autorov rukopis, znalosť pohybu v ľudskom tele, bohatá práca s farbou i banálny pohľad, ktorému vytvára tú pridanú hodnotu, ktorú si zaslúži. Farebný človek. Lucian Freud a mnohí ďalší maľujú ľudské indivíduá a ich vzťahy. Michal tvorí civilistickú atmosféru bez nadsázky, či obdivu. Dáva jej čaro existencie dneška, čím dokáže uchopiť silu okamihu. Michal Heriban je už dnes mimoriadnou umeleckou osobnosťou. Jeho obrazy sú o človeku pre človeka. A je jedno, či píšem o pohybových, farbených, výrazových, alebo maliarskych obrazoch. Jednoducho, je dnešným umelcom, ktorého tvorba okrem poslania, má význam

Počas obdobia Koronakrízy sa vrátil k štetcu a plátnu a vytvoril sériu obrazov.

Ako tanečný interpret, ktorý sa zameriava na techniky súčasného tanca, fyzické divadlo, improvizáciu, choreografiu a scénografiu je od roku 2015 kmeňovým členom Lenka Vagnerová & Company v Prahe. Už šiesť rokov úzko spolupracuje s mníchovským choreografom Michom Puruckerom a hosťuje v projektoch Losers Cirque Company, v divadle Minor a Národnom divadle v Prahe. Momentálne sa začína venovať vlastnej choreografickej tvorbe a pripravuje premiéru predstavenia “Kauza oni” v spolupráci s Lenku Vagnerovou & Company. Na Slovensku pripravuje premiéru predstavenia “Stepný vlk”. Študoval na katedre výtvarnej výchovy Pedagogickej fakulty Univerzita Komenského v Bratislave. Osem rokov bol členom tanečnej školy a divadla Elledanse v Bratislave

Ľuboslav Moza, august 2020

Zdroj: TS ukulele agency
Foto: koláž z tvorby Michala Heribana

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno