Marcový program Štátneho divadla Košice na portáli navstevnik.online prinesie nielen predstavenia venované ženám pri príležitosti ich sviatku, ale aj premiéru záznamu ďalšieho z nových titulov špeciálnej „kovidovej“ dramaturgie. Nielen operní priaznivci sa môžu tešiť na jedinečné scénické spracovanie piesňového cyklu Franza Schuberta Zimná cesta (Winterreise) v podaní svetoznámeho slovenského tenoristu Pavla Bršlíka.


Ak ste v prvý marcový deň nestihli premiéru Večera ľudového tanca, môžete si ju pozrieť opäť v nedeľu 7. marca o 16:00. Predstavenie prináša pestrú zmes folklórnych tradícií zo všetkých kútov Slovenska v choreografiách z úspešných predstavení JánošíkRodná zem, ale aj v úplne nových choreografiách špeciálne vytvorených pre tento večer. Večer ľudového tanca zároveň otvorí aj špeciálny program, ktorý Štátne divadlo Košice venuje všetkým dievčatám a ženám pri príležitosti Medzinárodného dňa žien. Ten môžu spolu s nimi osláviť v domácom divadle aj ich blízki tiež pri dvoch streamoch skvelej klasickej francúzskej komédie Škola žien z pera slávneho Molièra, ktoré odvysielame v nedeľu 7. marca o 20:00 a v rovnakom čase aj v pondelok 8. marca.     


Aj v marci prinesie Štátne divadlo Košice jednu online premiéru. V pondelok 22. marca o 20:00 uvedieme scénické spracovanie piesňového cyklu Franza Schuberta Zimná cesta (Winterreise). „Sme poctení, že naše divadlo v týchto náročných časoch mohlo privítať svetoznámeho slovenského tenoristu Pavla Bršlíka, ktorý do Košíc priniesol exkluzívny piesňový recitál Franza Schuberta: Winterreise  (Zimná cesta), spolu s klaviristom Róbertom Pechancom. Zimná cesta je existencionálnou výpoveďou mladého muža, ktorý zažíva nešťastnú lásku a vydáva sa na cestu zimnou krajinou a v širšom zmysle aj filozofickým vyjadrením človeka na ceste životom,“ hovorí riaditeľ Opery ŠDKE Roland Khern-Tóth. Diváci sa môžu tešiť na výnimočný hudobný zážitok umocnený aj živým vizuálom Bei Kolbašovskej v réžii Antona Korenčiho.   


V marcovom programe nechýba ani netradičné spracovanie príbehu lásky Almy a Gustava Mahlerovcov Manželstvo v piesňach, v ktorom sa spojili hudba, tanec aj hovorené slovo (12. a 29. marca). Netradičné spojenie opery, činohry a baletu sa podľa hudobného kritika Pavla Ungera „má šance stať sa udalosťou roka (ba i širšieho obdobia)“.


Nielen pre milovníkov tanečného umenia sú určené Večer klasického tanca (14. marca) a Večer moderného tanca (26. marca), v ktorých sa okrem sólistov a členov baletného súboru ako hosť predstaví aj svetová superhviezda Vladimir Malakhov. „Tanečníka storočia“ uvidíte aj v novom baletnom predstavení Ondreja Šotha Malakhov – nesmrteľnosť tanca (21. marca), v ktorom sa môžete spolu s tanečníkmi ponoriť do vnútorného sveta Rudolfa Nureyeva, ktorý svojou technikou klasického tanca a umeleckou tvorbou výrazne prispel k rozvoju baletného umenia. 

Činohra uvedie v marci záznamy dvoch inscenácií zo svojho najnovšieho repertoáru. V pohodlí svojej obývačky si môžete pozrieť súčasnú slovenskú hru Jurgova Hana (15. marca), ale aj zaujímavé spracovanie príbehu zakladateľa slovenského profesionálneho divadla a prvého riaditeľa Východoslovenského národného divadla (v súčasnosti Štátneho divadla Košice) v rokoch 1945 – 1953 v inscenácii Borodáč alebo Tri sestry v réžii Júlie Rázusovej. Špeciálne pre košickú činohru ju k 100. výročiu vzniku slovenského profesionálneho divadla napísali Karol Horák, Michal Ditte a Michal Baláž. Živú premiéru počas posledného roka už trikrát odsunula na neurčito pandémia a tak divadlo v januári tohto roka uviedlo v online premiére záznam predstavenia.       

PROGRAM ŠTÁTNEHO DIVADLA KOŠICE NA NAVSTEVNIK.ONLINE V MARCI:

  1. 3. o 16:00 – Večer ľudového tanca – venované Medzinárodnému dňu žien – balet
  2. 3. o 20:00 – J. B. P. Molière: Škola žien – venované Medzinárodnému dňu žien – činohra
  3. 3. o 20:00 – J. B. P. Molière: Škola žien – venované Medzinárodnému dňu žien – činohra
  4. 3. o 20:00 – Alma a Gustav Mahler: Manželstvo v piesňach – opera, balet, činohra
  5. 3. o 16:00 a 20:00 – Večer klasického tanca – balet
  6. 3. o 16:00 a 20:00 – H. Naglik: Jurgova Hana – činohra
  7. 3. o 16:00 a 20:00 – K. Horák, M. Ditte, M. Baláž: Borodáč alebo Tri sestry – činohra
  8. 3. o 16:00 a 20:00 – O. Šoth: Malakhov – nesmrteľnosť tanca – balet
  9. 3. o 20:00 – F. Schubert: Zimná cesta (Winterreise) – Pavol Bršlík – tenor, Róbert Pechanec – klavír – PREMIÉRA

26.3  o 20:00 – Večer moderného tanca – balet

  1. 3. o 20:00 – Alma a Gustav Mahler: Manželstvo v piesňach – opera, balet, činohra

Zdroj: TS ŠDKE – Svjatoslav Dohovič, web editor a PR

Zdroj foto: Joseph Marčinský

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno