Letné Gala SND prezradilo premiéry novej sezóny

Aj nové vedenie Slovenské národného divadla sa rozhodlo usporiadať na záver sezóny gala koncert pod holým nebom. Niektoré árie a baletné čísla dávajú tušiť, čo sa na  našej prvej scéne chystá.

Vlaňajšiu storočnicu SND prekazila na plnej čiare pandémia, preto sa predchádzajúce vedenie spontánne rozhodlo pre zorganizovanie koncertu pod holým nebom, ktorý nazvali Divadlo pred divadlom. Pre prezentáciu všetkých súborov sa rozhodli využiť atraktívny priestor, ktorý má naša prvá scéna k dispozícii a v duchu tejto tradície sa na záver 101. sezóny uskutočnilo aj open air podujatie Letné Gala SND v sobotu 26. júna 2021 o 19:00.


V prvej časti programu v priestoroch námestia pred novou budovou SND sa predstavili sólisti Opery a Baletu SND, orchester Opery SND dirigoval Martin Leginus. Hoci Opera ani Balet Slovenského národného divadla zatiaľ oficiálne neoznámili premiérové tituly na nasledujúcu sezónu, mnohé z uvádzaných čísel anticipovali, čo sa v divadle chystá.


Za baletný súbor si diváci mohli pozrieť ValčíkProkofievovej Popolušky v choreografii Reony Sato a ako choreografka sa predstavila aj nová umelecká riaditeľka Baletu SND, Nina Poláková. Pripravila choreografiu pre úspešných prvých sólistov súboru, Olgu Chelpanovu a Konstantina Korotkova.


Nie je tajomstvom, že v minulých mesiacoch sa uskutočnil konkurz na pozíciu koncertného majstra orchestra Opery SND a vyhrala ho členka Slovenskej filharmónie, huslistka Lucia Harvanová, ktorá sa obecenstvu predstavila v sóle.


V nasledujúcej sezóne budú priaznivci opery zaiste počuť v premiére Dvořákovu operu Čert a káča. Na víkendovom Letnom Gala SND znela v podaní našej excelentnej sopranistky Jolany Fogašovej ária Kňažnej z 3.dejstva „Jak smutno v zámku…“. Dvoma číslami si súbor pripomenul aj nedávno „vzkrieseného“ Verdiho Rigoletta áriou Vojvodu z Mantovy z 3.dejstva „La donna è mobile“ v podaní Tomáša Juhása a duetom Gildy a Rigoletta z 2. dejstva „Tutte le feste al tempio“ v interpretácii Mariany Sajko a Dalibora Jenisa.

Námestím znel aj duet „Orrida è questa notte come il destino mio!“ z Donizettiho opery Lucia di Lammermoor (Ondrej Šaling, Richard Šveda), dve čísla z Verdiho Traviaty (v duete Violetty a Alfréda z 3. dejstva „Parigi, o cara noi lasceremo“ sa predstavili Andrea Vizvári a Tomáš Juhás), Komedianti (Michal Lehotský) a La Gioconda (Adriana Kohútková).

Program moderovali členovia Činohry SND Anežka Petrová a Daniel Fischer.

Letné Gala SND pokračovalo aj tohto roku po prestávke programom Činohry SND, v ktorom vystúpili Richard Autner s kapelou a Orchester Jeana Valjeana frontmana Daniela Fischera.

 

Spracovala redakcia mojakultura.sk

Zdroj foto: Juraj Žilinčár

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno