Vo štvrtok 20. januára 2022 mala Štátna filharmónia Košice uviesť abonentný koncert LALO – MASSENET – CHAUSSON so svojím šéfdirigentom Robertom Jindrom a klaviristom Marekom Kozákom. Filharmonikom však plány skrížili „covidové“ karantény a tak avizujú zrušenie abonentného koncertu. Sólista zrušeného koncertu Marek Kozák na vzniknutú situáciu promptne zareagoval a do Košíc aj napriek tomu pricestuje, aby uviedol klavírny recitál.

 

Na abonentom koncerte mal zaznieť raritne uvádzaný koncert Julesa Masseneta. Na toto dielo bude odkazovať aj program, ktorý pri tejto príležitosti český klavírny virtuóz pripravuje. Uvedie totiž diela Johanna Sebastiana Bacha a Fryderyka Chopina, ktorí inšpirovali Masseneta k napísaniu koncertu. Massenet skladby oboch velikánov intenzívne študoval a ich vplyvy sú zjavné v klavírnom koncerte, najmä v jeho štylizácii.


Marek Kozák patrí medzi popredných českých klaviristov mladšej generácie. V uplynulom roku sa stal laureátom prestížnej Medzinárodnej súťaže Gézu Andu v Zürichu a v roku 2019 bol finalistom Medzinárodnej klavírnej súťaže F. Busoniho v Bolzane. Jeho meno je obvykle spájané s neomylnou technikou, zmyslom pre proporcie a gradáciu, s bohatou paletou registrov, obrovskou muzikalitou a vnútornou pokorou k notovému zápisu.


Klavírny recitál Mareka Kozáka bude prvým z cyklu komorných koncertov Štátnej filharmónie v roku 2022. Návštevníci koncertu musia spĺňať podmienky režimu „OP“, už podľa sprísnených pravidiel platných od 19. 01. 2022.


Info o koncerte na webe ŠfK: https://lnk.sk/msq7


Predaj vstupeniek cez navstevnik.sk: https://lnk.sk/oprz

 

Zdroj: redakciu o koncerte informovala Jana Šargová zo Štátnej filharmónie Košice

Zdroj foto: Martin Faltus

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno