Kafkova storočnica aj v Bratislave

Franz Kafka zomrel 3. 6. 1924, pri príležitosti jeho storočnice sa v Bratislave koná niekoľko podujatí venovaných jeho životu, dielu i aktuálnej recepcii.

Pražský spisovateľ Franz Kafka, ktorý zomrel v roku 1924 vo veku iba štyridsať rokov, bol dlho považovaný za jedného zo zakladateľov literárneho modernizmu. Hoci sám publikoval len málo prozaických diel a zanechal po sebe mimoriadne množstvo fragmentov – všetky tri jeho romány zostali nedokončené – jeho status klasika je dnes nesporný.


Franz Kafka však v žiadnom prípade nie je „len klasik“. Jeho spoločenská kritika a obrazy základných ľudských skúseností sú veľmi aktuálne aj dnes.

Toto výročie vnímame ako príležitosť zamyslieť sa nad Kafkovým dielom. Môžete sa tešiť na rôzne formáty, ktorých cieľom je ukázať nové spôsoby prístupu k tomuto autorovi a jeho dielu. Ponúkneme rôzne pohľady na Franza Kafku – od komiksovej výstavy cez literárne čítanie a prednášky až po videohru.

Kafka, ako 34-ročný, v júli 1917 | Foto: Wagenbach Verlag (Art work: Tobias Schrank)

 Prehľad aktivít ku Kafkovej storočnici


Výstava Komplet Kafka


2.mája až 14. júna, Rakúske kultúrne fórum, Hodžovo nám. 1/A

Franz Kafka nepísal len prózu, ale aj vášnivo rád kreslil: „Ty, ja som bol kedysi veľký kresliar,“ napísal v roku 1913 svojej dlhoročnej snúbenici Felice Bauer napoly ironicky, napoly hrdo o svojich umeleckých ambíciách. Kreslenie mu dakedy prinášalo „väčšie uspokojenie ako čokoľvek iné“. Ako lepšie by sme si preto mohli Kafku uctiť v jeho jubilejnom roku než komiksovou biografiou? Ktorej autorom je navyše Nicolas Mahler so svojím podobne minimalistickým kresliarskym štýlom?

Výstava je prístupná zdarma v otváracích časoch Rakúskeho kultúrneho fóra. Navyše je didaktizovaná a v rámci vyučovania ju navštevujú školské triedy.

Diskusia s autorom Nicolasom Mahlerom na BRaKu: Kafka a komiks

31.mája, 16:00, Galéria mesta Bratislava

Nicolas Mahler príde na BRaK. Diskutovať o jeho tvorbe aj o Kafkovi s ním bude Michal Hvorecký.

Nicolas Mahler sa narodil roku 1969. Žije a pracuje ako komiksový umelec a ilustrátor vo Viedni. Preslávil sa najmä spracovaním kultových literárnych diel od autorov ako Joyce, Kafka, Musil či Bernhard do graphic novel. Jeho práce vychádzajú v novinách a časopisoch ako Die Zeit, NZZ či Titanic. Za svoju tvorbu získal mnoho ocenení vrátane Ceny Maxa a Moritza za najlepšieho nemeckojazyčného komiksového umelca roku 2010. Mahler je umeleckým riaditeľom viedenskej Školy básnictva.

Grafika: Stanislav Jurík

3.júna, České centrum/Rakúske kultúrne fórum/Goethe-Institut

Kafka100. Dlhá noc Franza Kafku pri storočnici

Priamo v deň Kafkovej smrti, 3. júna, sme spoločne s Českým centrom a Rakúskym kultúrnym fórom pripravili formát Dlhá noc Franza Kafku. Jej súčasťou sú dve výstavy, literárne čítania, krátke prednášky, premietanie filmu aj počítačová hra.

16:00 České centrum, Český dům, Prepoštská 6

výstava Franz Kafka: Člověk své i naší doby, autor Radek Malý

(otváracie hodiny utorok až piatok 10 – 17 hod)

17:00 Rakúske kultúrne fórum, Hodžovo nám. 1/A

Milan Richter o novom slovenskom preklade Kafkovej knihy Premena a iné poviedky.

Nicolas Mahler: Komplet Kafka. Komiksový životopis. Výstava.

18:00 Goethe-Institut, Panenská 33

Ukážky prečítajú Robert Roth a Táňa Pauhofová

Jozef Tancer o Kafkových podobenstvách

Milo Szabó o Kafkovom vzťahu k otcovi

Jana Cviková o feministickom čítaní Kafku

19:15 Kafkova posledná cesta

Dokumentárny film Hansa-Gerda Kocha, editora kritického vydania Kafkovho diela a filmára Clemensa Schmiedbauera. Hlas: Hanns Zischler, dĺžka 70 minút.

Playing Kafka. Videohra oživuje Kafkov svet vo virtuálnom priestore. V češtine, nemčine alebo angličtine.

 

Zdroj: redakciu informovala Linda Gillmayr Tlačové a PR oddelenie Goethe Inštitútu Slovensko

Titulná foto: Goethe-Institut / Roberto Majál

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno