Deviaty ročník prehliadky francúzskeho filmu Crème de la Crème sa uskutoční od 29. mája do 2. júna 2024 v 35 kinách v 29 slovenských mestách, pričom festivalové ozveny v regiónoch budú prebiehať počas celého júna. Prehliadku slávnostne otvorí vzrušujúca čierna komédia Máme prachy! za osobnej účasti režisérov snímky Maxima Govara a Romaina Choaya, 28. mája 2024 v bratislavskom Cinema City Eurovea.

V rámci deviateho ročníka Crème de la Crème  – dni francúzskeho filmu privítame v Bratislave dvoch talentovaných tvorcov, ktorí pre svoj jedinečný štýl a zmysel pre humor získali uznanie nielen vo Francúzsku, ale aj na medzinárodných filmových festivaloch. V stredu 29. 5. o 18:00 prebehne v Cinema City Eurovea špeciálna projekcia snímky Máme Prachy! + Q&A s režisérskym duom Maxime Govare & Romain Choay. Tvorcovia osobne uvedú svoju novinku, v ktorej skupinka šťastlivcov vyhrá v lotérii, no čoskoro za svoje šťastie bude musieť zaplatiť a sen sa rýchlo zmení na nočnú moru. Po filme sa diváci môžu tešiť na Q&A s režisérmi (diskusia bude prebiehať vo francúzštine s tlmočením do slovenčiny). 


Bratislavské Kino Film Europe ponúkne až 3 sprievodné podujatia. Vo štvrtok 30. 5. o 18:00 odporúčame projekciu filmu DETI TÝCH DRUHÝCH + diskusiu so psychoterapeutkou Lenkou Pavukovou Rušarovou a novinárkou Zuzanou Šifra Matuščákovou. Piaty celovečerný film režisérky Rebeccy Zlotowskej rozpráva príbeh štyridsiatničky Rachel, bojujúcej s komplikovanými pocitmi spojenými s túžbou po materstve a s tlakom zo strany spoločnosti. Po dojemnej dráme nabitej emóciami prebehne diskusia s moderátorkou Zuzanou Šifra Matuščákovou a psychologičkou Lenkou Pavukovou Rušarovou, ktoré mnohí môžu poznať z podcastovej série Prítomie. Diskusia bude zameraná na chúlostivú tému vlastných a nevlastných detí a splnených aj nesplnených túžob. Rozprávať sa bude nielen o filme, ale aj o reálnych životných príbehoch.


Piatok 31. 5. o 18:30 v Kine Film Europe bude patriť minimasterclassu Omara Mirzu + projekcii snímky DAAAAAALÍ!. Kurátor a teoretik umenia priblíži v krátkom úvode k filmu esenciu osobnosti Salvadora Dalího zaujímavosťami z jeho života a tvorby. Po minimasterclasse ponúkne najnovšie filmové dielo od francúzskeho majstra absurdného humoru Quentina Dupieuxa, neopakovateľnú kinematografickú jazdu, v ktorej bude realita narúšaná fluidnými snami a iracionálnymi predstavami.


Sobota 1. 6. o 13:00 bude venovaná aj zážitkovému kurzu maľovania na tému DAAAAAALÍ! v Artelieri Bratislava. Každá umelecká duša si môže prísť oddýchnuť do čarovných priestorov Artelieru Bratislava a prežiť príjemné kreatívne chvíle namaľovaním si svojho vlastného obrazu, ktorý bude inšpirovaný tvorbou najznámejšieho predstaviteľa surrealizmu Salvadora Dalího.


V nedeľu 2. 6. o 18:30 v Kine Film Europe zavŕši sprievodné podujatia Crème de la Crème mrazivá dráma Nežiaduci + Okrúhly stôl Michala Havrana. Film režiséra Ladja Lyho je podnetnou obžalobou rasistickej politiky, ktorá núti chudobných ľudí žiť v nebezpečných a nevyhovujúcich podmienkach. Režisér ním  nadväzuje na svoj medzinárodne uznávaný debut Bedári ocenený Cenou poroty v Cannes. Po projekcii bude nasledovať Okrúhly stôl Michala Havrana, kde spoločne so svojimi vzácnymi hosťami Zuzanou Mistríkovou, filmovou producentkou a prezidentkou Asociácie nezávislých producentov, a hudobníkom Frédéricom Miskiewiczom, otvorí niektoré z najrozporuplnejších sociálnych tém súčasnosti.

Počas víkendu 1.  – 2. 6. navyše čaká návštevníkov Kina Film Europe degustácia francúzskej značky koňaku Martell, ktorú sme pripravili v spolupráci s partnerom podujatia Pernod Ricard. Ochutnávka jedného z najprestížnejších koňakov na svete, s takmer 300-ročnou históriou výroby, bude prebiehať v týchto časoch:

Sobota 1. 6. 2024 | 15:30 – 21:00

Nedeľa 2. 6. 2024 | 17:00 – 21:00

Diváci Kina Film Europe sa v priebehu víkendu môžu tešiť aj na francúzske sladkosti z ponuky partnera prehliadky La Bonté.

Crème de la Crème prinesie divákom zážitok aj online. S kódom creme2024 budú môcť vo videotéke Edisonline sledovať sedem dní zadarmo stovky festivalových a európskych filmov, vrátane všetkých francúzskych lahôdok z posledných ôsmych ročníkov prehliadky. Do 9. júna stačí kliknúť na odkaz a aktivovať si voucher: https://edisonline.sk/voucher/creme2024 .

Prehliadku Crème de la Crème už deviaty rok organizuje distribučná spoločnosť Film Europe.

 

Zdroj: TS Simona Sopiaková, PR manažérka spoločnosti Film Europe

Zdroj foto: Film Europe

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno