Tvoriť dobré divadlo je výzva. Tvoriť dobré divadlo 75 rokov je záväzok. Voči divákom, tvorcom, odbornej verejnosti aj voči budúcnosti.

„To, že tvoríme naozaj dobré divadlo, dokazujeme vám, našim divákom, takmer každý večer, tristo dní do roka a veríme, že v tom budeme pokračovať naďalej aj v jubilejnej 75. divadelnej sezóne. Plánovanými inscenáciami 75. sezóny by sme radi potešili všetky generácie našich divákov,“ hovoria divadelníci z Nitry.


Chcú však nielen spomínať a zabávať sa, ale aj vzdelávať a venovať sa mladému publiku. Preto v sezóne 2024/2025 Divadlo Andreja Bagara prinesie netradične dva hudobné tituly – obľúbený americký komediálny muzikál a výpravný muzikálový mýtus o našom národnom hrdinovi – oba ako hudobné lahôdky so živou kapelou.


Okrem nich si diváci budú môcť pozrieť ako novinku aj klasickú francúzsku situačnú komédiu a adaptáciu súčasného románu pre mládež. Pri koncipovaní sezóny sa ohliadali za úspešnou tvorbou v minulosti a za osobnosťami, ktoré tvorili 75 ročnú históriu DAB v Nitre. Snažili sa však dívať aj do budúcna smerom k mladým divákom a k témam, ktoré považujú za dôležité.


JUBILEJNÚ 75. SEZÓNU OSLÁVIME VEĽKÝM GALAPROGRAMOM


HEJ, SVETLÁ NA MŇA

Galakoncert k 75. výročiu Divadla Andreja Bagara v Nitre sa uskutoční 6. júla 2024 o 19.00 na Svätoplukovom námestí v Nitre. Uvedie úspešné muzikálové melódie z histórie, súčasnosti, ale aj z nových pripravovaných inscenácií nitrianskeho divadla. 

Oslávte spolu s Divadlom Andreja Bagara v Nitre jeho nadchádzajúcu 75. jubilejnú divadelnú sezónu a zaspievajte si spolu členmi umeleckého súboru DAB v Nitre nestarnúce muzikálové hity z inscenácií Kabaret, Adam Šangala, Jozef a jeho zázračný farebný plášť, Zlatá lýra či z nových pripravovaných muzikálových titulov ako Mníšky a Na skle maľované.

DAB PONÚKNE V DIVADELNEJ SEZÓNE 2024/2025 ŠTYRI PREMIÉRY

MNÍŠKY

Americká muzikálová komédia o piatich mníškach, ktoré pripravia nevídanú show, aby zarobili na dôstojné pohreby svojich spolusestier. Muzikál plný životnej energie, entuziazmu, humoru a viery, že všetko sa dá, keď sa chce… Dokonca aj za múrmi kláštora!

Muzikál o skupine piatich mníšok, ktoré musia za krátku dobu vyzbierať veľa peňazí pre svoju farnosť. Usporiadajú benefičné predstavenie, v ktorom každá z hlavných predstaviteliek objavuje svoj talent a ukazuje ho svetu. Lenže, ako to už v živote chodí, nič nevychádza podľa plánu… Budeme svedkami mnohých humorných situácií, ale aj hviezdnych muzikálových kreácií, umenia stepu, baletného tanca či komických zvratov a chytľavých melódií.

Libreto, hudba a texty piesní: Dan Goggin

Preklad libreta a textov piesní: Ľubomír Feldek

Réžia: Karel Škarka

Premiéra: 20. a 21. septembra 2024 Štúdio DAB v Nitre

NA SKLE MAĽOVANÉ

Slávny poľský muzikál o najslávnejšom slovenskom zbojníkovi Jurajovi Jánošíkovi inšpirovaný svetovými muzikálovými hitmi ako Hair či Jesus Christ Superstar. Muzikál – mýtus. O slobode a vášni. Veľký príbeh o veľkom hrdinovi, veľkom živote a veľkej smrti. Vážne aj nevážne, ale hlavne slobodne.

Divadlo Andreja Bagara uviedlo tento slávny muzikál ako prvé divadlo na Slovensku v roku 1973 v réžii Karola Spišáka pod názvom Jánošík Abo Na skle maľované. V jubilejnej 75. sezóne si chceme symbolicky pripomenúť túto úspešnú a divákmi milovanú inscenáciu, tentokrát ako výnimočný zážitok aj so živou rockovou kapelou.

Režisér Ondrej Spišák prináša muzikál Na skle maľované ako kompozíciu obrázkov, ktoré sú akoby maľované na skle, no nie ako adoráciu ľudovej či národnej kultúry, ale ako metaforu – obrázkov krehkých, ľahko rozbitných, jednoducho zmazateľných – ako život sám. Chvíľu sú tu a potom sa z nich v okamihu stáva spomienka, zo spomienky príbeh a z príbehu mýtus.

Libreto: Ernest Bryll

Hudba: Katarzyna Gärtnerová

Réžia: Ondrej Spišák

Premiéra: 15. a 16. novembra 2024 Štúdio DAB v Nitre

NIČ

Pre žiakov základnej školy začína posledný školský rok. Každý z nich má svoje ideály, plány a sny o budúcnosti. Iba spolužiak Pierre Anthon nihilisticky prehlási, že nič na svete nemá zmysel… Príbeh o dospievaní, o strate ilúzií a hodnôt, o hľadaní zmyslu vlastnej existencie. Príbeh o tom, ako človeku (ne)zostane NIČ.

NIČ je aktuálna inscenácia nielen pre dospievajúcich o tom, aká tenká je hranica medzi dobrým úmyslom a demagógiou, o tom, prečo meníme vlastnú bolesť na krutosť voči druhým a o snahe porozumieť dnešnému svetu.

Autorka: Janne Teller

Adaptácia: Peter Oszlík, Hana Launerová

Réžia: Marianna Stančoková

Premiéra: 7. marca 2025 Štúdio DAB v Nitre

CHROBÁK V HLAVE

Brilantná komédia, ktorá aj tým najvernejším z verných nasadí „chrobáka do hlavy“ a ten postupne nahlodá aj to najúprimnejšie presvedčenie o vzájomnej partnerskej láske

a oddanosti. Georges Feydeau je majstrom svojho žánru a Chrobák v hlave je jeho masterpiece plný vtipných a iskrivých dialógov, nečakaných zápletiek a zámen plynúcich

v bláznivom tempe, ale so šarmom a eleganciou.

Komédia zo začiatku 20. storočia, ktorá si okamžite získala divákov a drží ich dodnes. Georges Feydeau je majstrom svojho žánru a Chrobák v hlave je jeho masterpiece. Svetová komediálna klasika z éry Belle Époque je oslavou žánru komédie, prináša inteligentný humor, smiech a z návštevy divadla spraví pre každého večer plný zábavy.

Autor: Georges Feydeau

Preklad: Ľubomír Vajdička

Réžia: Attila Béres

Premiéra: 16. a 17. mája 2025 Veľká sála DAB v Nitre

 

Zdroj: TS Pavol Ivan, PR manažér DAB

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno