James Cameron stále čaká na vývoj AI, aby mohol dokončiť scenár nového Terminátora

V roku 2019 sa James Cameron vrátil k sérii Terminátor v pozícii producenta a filmom Temný osud značka aspoň čiastočne nabrala niekdajšiu reputáciu. Keďže práva k franšíze si rôzni producenti po desaťročia prehadzovali ako horúci zemiak, nejednotná predstava o príbehoch a celkovom smerovaní Terminátora sa samozrejme neblaho podpísala aj na samotných filmoch.

Cameron ešte v prvej polovici roku 2023 oznámil, že pracuje na scenári siedmeho Terminátora. V novom príbehu sa však chce zamerať na aktuálne okolnosti vývoja umelej inteligencie a jej možného využitia. Slávny režisér preto čaká, ako sa umelá inteligencia v blízkej budúcnosti udomácni v našich životoch a či ju nečaká podobný osud a koniec, ako napríklad NFT či kryptomeny. Cameron chce teda nový film založiť na realistických obavách zo “vzbury strojov”, no keďže situácia okolo umelej inteligencie je stále značne premenlivá, istý čas si budeme musieť počkať na jej ustálenie. Potom bude môcť aj James Cameron dokončiť svoj scenár. Odklon od klasických vraždiacich kyborgov by mohol byť vítaný aj vzhľadom na skutočnosť, že Arnold Schwarzenegger už podľa vlastného vyhlásenia na sérii spolupracovať nechce. 


Otázne je, nakoľko vizionársky dokáže James Cameron v tejto oblasti ešte byť. Filmy ako 2001: Vesmírna odysea či Matrix už problematiku nadvlády umelej inteligencie úspešne preskúmali z akčného aj filozofického hľadiska. Cameron by teda musel prísť s naozaj originálnym príbehom, čo sa mu v kariére už neraz podarilo. 


Nový Terminátor je tak naozaj iba v rannom štádiu tvorby a vzhľadom na to, koľko dokázal James Cameron čakať za technologickým vývojom pri svojom hlavnom projekte Avatar, môžeme očakávať, že siedme pokračovanie kultovej série neuvidíme ešte roky. 

Matúš Trišč


Zdroj foto: CinemArt SK

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno