Je to už 5 rokov, čo orchester Hilaris Chamber Orchestra pod vedením Alana Vizváryho interpretoval svoj prvý koncert. Vtedy znelo Concerto grosso od Ernesta Blocha pod taktovkou Rastislava Štúra. Dnes má orchester za sebou množstvo úspešných vystúpení a hneď niekoľko dôvodov na oslavu.
„Bolo pre mňa privilégiom vystupovať s Hilaris Chamber Orchestra na festivale v rakúskom Gosau a musím povedať, že toto zoskupenie je jedno z najentuziastickejších a najschopnejších orchestrov, ktoré poznám v Európe. Hilaris Chamber Orchestra hrá s pravou láskou k hudbe a s pozoruhodnou virtuozitou. Bolo pre mňa potešením pracovať s týmto ensemblom a dúfam, že jeho výnimočnosť bude všeobecne uznaná a s hrdosťou podporená najmä v jeho domovine – na Slovensku,“ vyjadril sa na margo spolupráce s HCO renomovaný americký violončelista Michael Flaksman, ktorý bol menovaný viceprezidentom na prestížnej Staatlichen Hochschule für Musik und Darstellenden Kunst Mannheim v Nemecku.
Za obdobie piatich rokov si orchester rozšíril repertoár a získal stabilnú základňu fanúšikov. Pod vedením umeleckého lídra Alana Vizváryho účinkoval HCO na mnohých domácich koncertoch či zahraničných podujatiach a významných festivaloch. Interpretácia tohto telesa je výnimočná v tom, že zachovávajú štýlovú čistotu vybraného repertoáru. Či už je to stará hudba – od baroka, cez klasicizmus až po romantické diela, no nimi interpretované skladby veľkých autorov siahajú až po hudbu 20. storočia. Majú však jedného spoločného menovateľa: vďaka vycibrenej technike, prirodzenej muzikalite, no najmä poctivým štúdiom jednotlivých skladieb, sa interpretáciou dostávajú čo najbližšie k skladateľom a zámerom ich kompozícií, pričom sa im darí zachovávať špecifiká dobovej interpretácie. A hlavne, robia to všetko s radosťou, čo je z pódia citeľné a emócie muzikantov sa dostanú priamo do sŕdc poslucháčov.
A aké skladby si budú môcť poslucháči vypočuť na koncerte k 5.výročiu Hilaris Chamber Orchestra? Zaznejú virtuózne a poslucháčsky príťažlivé, no aj mimoriadne náročné diela od svetových skladateľov – P.I. Čajkovského, B. Bartóka, P. Warlocka a slovenského skladateľa L. Kupkoviča. Na záver slávnostného koncertu orchester pokrstí debutové CD so skladbami od Čajkovského a Šostakoviča.
Apropo, Šostakovič. V Slovenskej filharmónii na aprílovom koncerte Hilaris Chamber Orchestra zaznelo Šostakovičovo druhé sláčikové kvarteto v slovenskej premiére v orchestrálnej úprave, ktorú si spravili samotní muzikanti telesa. Zaujímavosťou je, že HCO je druhý orchester na svete, ktorý toto majstrovské dielo ruského velikána upravil a interpretoval. (Naša redakcia na koncerte bola a recenziu na tento nezabudnuteľný koncert nájdete TU). Takáto jedinečná skladba nemôže predsa chýbať na debutovom CD, na nahrávke ktorého už HCO finišovali a robia sa posledné úpravy (informovala našu redakciu manažérka orchestra Anežka Kara – pozn.red).
Hudobná oslava 5.výročia založenia Hilaris Chamber Orchestra v nedeľu 26. mája o 18:00 v Moyzesovej sieni sa bude niesť v romantickom duchu s folklórnym nádychom. Okrem slávnej Čajkovského Serenády pre sláčikový orchester, ľudových tancov a piesní z dielne Bartóka a Kupkoviča si budete môcť vypočuť aj neorenesančnú Capriol Suite od anglického skladateľa Petra Warlocka.
Len málo skladateľov dokázalo dotiahnuť pôvodne jednoduchú, lyricky ladenú skladbu do kompaktnej, plnohodnotnej formy. Napríklad romantik Brahms serenády povýšil takmer až na symfonické diela, pre sláčikový orchester ich písal aj Dvořák či Elgar, no azda kompozične najprecíznejšie a pritom autenticky zachovajúc aj historické prvky tejto hudobnej formy – to sa podarilo práve Čajkovskému. Akokoľvek sa môže zdať hudobná forma prostá, opak je pravdou. Čajkovskij bol školený v kompozičnej technike a emóciami prekypujúci skladateľ, ktorý svoje pocity vedel zreálniť do veľkej, detailne prepracovanej skladby s mnohými, náročnými výrazovými odtieňmi. Len málo orchestrov vie zosobniť jeho odkaz tak, ako si to majster ruskej hudby, prial. Piotr Iľjič Čajkovskij: Serenáda pre sláčikový orchester C dur, op. 48 zaznie na oslavnom májovom koncerte HCO a keďže teleso má bohaté skúsenosti aj s romantickým repertoárom, už teraz sa môžeme tešiť na štýlovo čistú interpretáciu, no najmä na mimoriadne nasadenie hudobníkov, presvedčivý výraz a súlad jednotlivých interpretov, ktorým je tento orchester povestný.
Capriol Suite od anglického skladateľa Petra Warlocka si vyžaduje plný, radostný zvuk, čo by pre HCO nemal byť problém. Slovo Hilaris predsa pochádza z latinčiny a znamená radosť. Warlockova Suita pozostáva z niekoľkých najpopulárnejších tancov autora, ktoré pôvodne síce napísal pre iné inštrumentálne obsadenie, no neskôr spravil aj partitúru pre sláčikový orchester. Kombináciou renesančných tancov s kompozičnými a najmä harmonickými postupmi hudby 20. storočia tak vzniklo originálne dielo, ktoré s obľubou hrávajú mnohé sláčikové orchestre.
Úplne z iného súdka pochádzajú Bartókove ľudové piesne a tance, ktoré v tento slávnostný večer zaznejú na jubilejnom koncerte Hilaris Chamber Orchestra. Tento skladateľ bol húževnatý etnomuzikológ a zaujímali ho najmä hudobné kultúry so špecifickou metrorytmickou štruktúrou. Jeho osobitá zvukovosť, no hlavne komplikovaný rytmus bude pre orchester nepochybne výzvou. Muzikanti tohto ensámblu sú však pod prísnou rukou lídra Vizváryho vynikajúco rytmicky zladení, všetci sú technicky zdatní, interpretačne vyzretí, no najmä zohratí v štýle „jedno telo, jedna duša“. Aj preto im tento výber bude nepochybne po vôli.
Na koncerte v Moyzesovej sieni zaznie aj skladba slovenského autora, významného predstaviteľa hudby 20. storočia – Ladislava Kupkoviča.
Hilaris Chamber Orchestra si za 5 rokov existencie získal popularitu pre mimoriadne nasadenie všetkých interpretov a najmä pre nadšenie a lásku, s akou diela interpretujú. Dokážu sa vložiť do interpretácie s obrovským nasadením, prirodzeným muzikantským cítením a pod vedením nadaného, temperamentného lídra Alana Vizváryho, hrajú repertoár s takou presvedčivosťou a vyzretou muzikálnosťou, že všetky ich koncerty si zapamätáte.
Na tomto koncerte sa poslucháčom dostanú až dva bonusy: nielen krst CD, ale aj okrúhle oslavy narodenín lídra Vizváryho, ktorý tento rok oslavuje 50 rokov. Viete ako sa hovorí, niektorí muži sú ako víno: čím staršie, tým lepšie. Príďte sa presvedčiť na koncert do Moyzesovej siene v nedeľu 26. mája o 18:00 na vlastné oči aj uši!
Zdroj: Tlačová správa HCO bola redakciou doplnená, Zuzana Vachová
Zdroj foto: Hilaris Chamber Orchestra, BARBARELLA DI LUNA, JULIAN VEVERICA, video: youtube