Tipy redakcie na víkend

Čaká vás bohatý kultúrny víkend. Okrem divadelného festivalu Nová dráma to bude aj Bratislavský Majáles, ale mnoho koncertov ponúka aj klasická hudba a milovníci dobrodružných rozprávok, pozor! Chrobáčikovia 2 sú opäť tu!


Film: Avengers: Endgame. Po ničivých udalostiach Avengers: Infinity War (2018) je vesmír v ruinách. S pomocou zostávajúcich spojencov sa Avengers znova spoja, aby porazili temnú silu Thanosa a obnovili poriadok vo vesmíre.


Film: Chrobáčikovia 2: ďaleko od domova. Pred príchodom zimy si hmyzie rodinky musia spraviť zásoby na zimu. Preto keď padne prvá snehová vločka vyhlásia pohotovosť a spoločne sa vyberú hľadať zásoby do komory. Musia byť dobre pripravené, nakoľko zima trvá dlho a chrobáčie rodinky potrebujú prežiť toto dlhé zimné obdobie v teple a s plnými bruškami. Počas tejto „zásobovacej“ akcie – sa stane veľká nehoda. Jedna malá lienka nedopatrením spadne do krabice. A tá je odoslaná na ďalekú cestu, ktorej cieľom je krásny a farbami hrajúci ostrov Karibik. Chrobáčikovia nelenia a rozhodnú sa lienku zachrániť. Vytvorí sa záchranná čata z lienky, čierneho mravca a pavúka a záchranárske družstvo je pripravené. Nový svet, nové stretnutia a nové dobrodružstvá môžu začať! Len aby prišli včas…


Film: LOVEnie. Ktoré dievča by nemalo rado svadby! Môže si vziať krásne šaty, nechá si navrhnúť svadobnú tortu a vezme si muža svojho srdca. Teda … väčšina z nich. Eliške (Ester Geislerová) sa tá posledná časť veľmi nevydarila. Jej ženích totiž v rozhodujúcej chvíli povedal…“Nie“.


Divadlo: Činohra: Vysoká škola diváckeho umenia. Súčasný maďarský dramatik István Tasnádi pripravil doslova výbušnú zmes, ktorá zasiahne každého diváka. Bez výnimky. Sobota, 4. 5. 2019, SND, Štúdio, 19:00.

Divadlo: Rozprávka: Koza rohatá. Súčasná rozprávka, s prvkami situačnej a textovej komiky, pesničkami a tancom na motívy ľudovej rozprávky Pavla Dobšinského. Sobota, 4. 5. 2019, DPOH Mestské divadlo, 14:00.

Balet: Beatles go Baroque. Breinerovo Concerto Grosso v štýle Johanna Sebastiana Bacha prinášajú v barokovej podobe nesmrteľné hity Beatles, pretlmočené do súčasnej pohybovej reči. Impulzom k vytvoreniu komponovaného predstavenia bola hudba Petra Breinera, jedného z najnahrávanejších hudobníkov vo svete. Počas posledných desiatich rokov spolupracoval s poprednými svetovými divadlami a štúdiami ako dirigent, skladateľ, aranžér a klavirista. K najúspešnejším nahrávkam patria práve jeho barokové skladby od Beatles, ktoré sa umiestňujú na popredných miestach v rebríčkoch predajnosti a vysielanosti na celom svete. Sobota, 4. 5. 2019, SND, Historická budova, 19:00.

Hudobný festival: Bratislavský majáles 2019. 12. ročník mestského otvoreného festivalu na dunajskom nábreží v Bratislave s voľným vstupom. Tri dni plné koncertov a ďalších sprievodných podujatí vyvrcholia ohňostrojom nad Dunajom.

PROGRAM:
3.5.2019 – 5.5.2019, Tyršovo nábrežie, Bratislava

Hlavné pódium:
3.5.2019, piatok
16.50 Secret Session /SK
18.00 Folk&Bass orchestra /SK
19.10 The Youniverse /SK
20.20 Los Orangutanes /HU

4.5.2019, sobota
15:15 Girls From the Moon /SK
16:45 Hviezda /SK
17:55 Medley /SK
19:25 Slobodná Európa /SK
20:50 Billy Barman /SK

5.5.2019, nedeľa
15:20 Taste of Brass /SK
16:30 vypsaná fiXa /CZ
17:50 Saténové ruky /SK
19:10 Para /SK
20:40 Hex /SK

Hudba: Kabinet doktora Caligariho + hudobný sprievod. Majstrovské dielo nemeckého expresionizmu charakterizuje výrazná štylizácia scén priestoru filmu (avantgardná skupina DER STURM), ktorá nie je samoúčelná, poukazuje na temnú a znepokojivú atmosféru filmu. Diváka vťahuje do deformovaného videnia hlavného hrdinu. Doktor Caligari so svojou púťovou atrakciou, námesačníkom Ceaserem, postupne rozpútavajú v meste teror. Vyšetrovateľ z tajomných vrážd podozrieva samotného doktora… Film bude premietaný so živým hudobným sprievodom, ktorý zabezpečia hudobníci Martina Kachlová , Paulína Rónaiová a Igor Frťala. Sobota, 4. 5. 2019, Kino Lumière 20:30

Hudba: Igor Cvacho & 3Drive. Igor Cvacho je umelec, ktorý v sebe až renesančne spája výtvarnú tvorbu, skladanie hudby, písanie poetických textov a tiež presvedčivú interpretáciu. Profesionálny výtvarník má za sebou viacero výstav a umeleckých pobytov po celej Európe a tiež v Amerike, Číne, Kórei. Jeho repertoár je zostavený z vlastných osobných zážitkov jeho pestrého umeleckého života. V poslednej dobe sa venuje aj skladaniu pesničiek so spoločensko-kritickým obsahom. Sobota 4.5.2019, Ticho a spol. 19:00.

Hudba: Musica Cameralis 19. Záverečný koncert jarného komorného cyklu súboru starej hudby Musica aeterna venovaný 100. výročiu narodenia prof. Jána Albrechta, zakladateľa súboru. Sobota 4.5.2019, Pálffyho palác 17:00.

Musica sacro – profana
Sláčikový fenomén 17. storočia
Musica Aeterna
umelecký vedúci Peter Zajíček

Program:
H. I. F. Biber
Sonata IX a 4 in G

G. Muffat
Armonico Tributo
Sonata nr. IV in e

H. I. F. Biber
Ballet a 4 in C, vl picolo. str. bc.
Allamanda, Courante, Aria, Retirada, Gigue

J. H. Schmelzer
Fechtschule a 4 in D
Aria I., Aria II., Sarabande, Courante,Fechtschule, Bader Aria

J. Fischer
Balettae a 4, vl picolo. str. bc. in C
Sonatina, Allemanda, Menuett I. II. Boure, Sarabande

G. Muffat
Armonico Tributo
Sonata I. in D
Sonata XI a 4 in C

Obsadenie:
Peter Zajíček husle
Gabriel Szathmáry husle
Ján Gréner viola
Lúcia Krommer violončelo
Ján Prievozník violone
Peter Guľas čembalo/organ
Jakub Mitrík teorba

Hudba: Nedeľné matiné. Nedeľa, 5.5.2019, Mirbachov palác 10:30.
Interpreti:
Martina Kuštárová flauta
Kristína Koneval violončelo
Miriam Gašparíková klavír

Program:
Johann Nepomuk Hummel: Trio pre flautu, violončelo a klavír A dur, op. 7
1. Introduction. Cantabile
2. Thema. Quasi Allegretto
3. Variation I
4. Variation II
5. Variation III
6. Variation IV
7. Variation V
8. Variation VI. Adagio assai
9. Variation VII. Finale. Vivace assai

Bohuslav Martinů: Trio pre flautu, violončelo a klavír, H 300
Poco allegretto
Adagio
Andante – Allegretto scherzando

Carl Maria von Weber: Trio pre klavír, flautu a violončelo g mol, op. 63
1. Allegro moderato
2. Scherzo: Allegro vivace
3. Schafers Klage: Andante espressivo
4. Finale: Allegro

Výstava: 100 rokov dizajnu – prvá expozícia Slovenského múzea dizajnu. Prvá expozícia histórie a súčasnosti slovenského dizajnu a úžitkového umenia, ktorá je výsledkom niekoľkoročnej vedecko-výskumnej a zbierkotvornej práce Slovenského múzea dizajnu. V expozícii sú prezentované doterajšie výskumy a diela z územia Slovenska, ktoré reprezentujú obdobie od roku 1918 až po súčasnosť a ktoré sú v zbierkovom fonde múzea.
Úlohou expozície je vytvoriť prehľadnou a inšpiratívnou formou príbeh vzniku a vývoja dizajnu na Slovensku, ktorý zahŕňa hlavné oblasti a fenomény.

Zdroj video: youtube

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno