Hilaris Chamber Orchestra pod vedením huslistu Alana Vizváryho získal v konkurencii stoviek zahraničných interpretov a súborov najcennejší kov na druhom ročníku Vienna International Music Competition.
„Radi by sme sa vám poďakovali, že ste prejavili záujem o druhý ročník Vienna International Music Competition. Umelecká komisia dostala Vašu žiadosť a zhodnotila Vaše nahrávky veľmi pozorne. S potešením Vám oznamujeme, že sme Vám udelili špeciálnu cenu, ktorá je bližšie špecifikovaná v prílohe tohto mailu. Gratulujeme Vám k tomuto úžasnému úspechu,“ týmito slovami sa začína list Adama Schmidta, zástupcu súťaže Vienna International Music Competition, ktorej organizátorom je Manhattan Concert Artists.
Keďže Viedeň je vo všeobecnosti považovaná za akúsi „kolísku klasickej hudby“, je v nej mnoho koncertných sál a navyše, keď sa povie Viedeň, ihneď si každý predstaví slávnych Viedenských filharmonikov, organizátori sa rozhodli už prvý ročník tejto medzinárodnej súťaže usporiadať práve v tejto európskej metropole.
Cieľom tejto súťaže je objaviť a podporovať talentovaných hudobníkov z celého sveta, odmeniť ich a ďalej ich podporovať v ich kariére. Šancu majú študenti, mladí ľudia, sólisti – klaviristi, sláčikári, dychári, speváci, ale aj komorné telesá a hudobníci nelimitovaní vekom. Ide o on-line súťaž, kde je potrebné poslať nahrávky, o tom už viac pre náš portál porozprávala manažérka Hilaris Chamber Orchestra, Anežka Kara: „O tejto súťaži sme sa dozvedeli úplne náhodou zo sociálnych sietí, a to tesne pred uzávierkou, takže sme zvažovali možnosť, či sa prihlásiť alebo nie. Nemali sme však veľa času na rozhodovanie a pár ľudí nás povzbudilo, aby sme to skúsili, tak som pripravila za dva dni všetky potrebné podklady do online-prihlášky a len tak-tak sme to stihli,“ s úsmevom spomína Anežka Kara a pokračuje: „Poslala som do súťaže na základe konzultácie s naším umeleckým lídrom Alanom Vizvárym 5 live video nahrávok z rôznych štýlových období, životopisy všetkých našich členov, referencie a uhradila som povinný registračný poplatok. Kategória komorná hudba nebola obmedzená vekom čo je pre nás výhoda. Priznám sa, ani vo sne by mi nenapadlo, že vyhráme zlatú medailu, bolo to všetko veľmi na rýchlo a teraz, keď nám oznámili výsledok, mám obrovskú radosť,“ neskrýva emócie manažérka orchestra, ktorá sa správu o tom, že umelecká komisia orchestru HCO udelila zlatú medailu dozvedela v deň svojich narodenín, o to bol jej zážitok emotívnejší. Podľa jej slov, krajší darček si ani nevie predstaviť.
Umelecká komisia hodnotila nasledovné nahrávky Hilaris Chamber Orchestra: Corelliho Concerto grosso D dur, Vivaldiho Koncert pre sláčiky RV 156, Mozartovu Symfóniu A dur, Griegovu Holbergovu suitu a Šostakovičovo 2. Kvarteto v orchestrálnej úprave, ktoré v premiére zaznelo v Slovenskej filharmónii. Recenziu na tento koncert nájdete aj na našom webe. Zmienené Šostakovičovi kvarteto, ktoré si členovia orchestra upravili sami – na základe povolenia od právneho zástupcu pozostalých hudobného skladateľa, nájdete aj na ich debutovom CD a recenziu tohto albumu nájdete TU.
Ako sa ďalej v liste Adama Schmidta, ktorý má na starosti komunikáciu s interpretmi, uvádza: „je to vyhodnotenie poroty, ktorá sa zhodla, že členovia vášho orchestra sú talentovaní hudobníci, majú pozoruhodnú muzikálnosť a disponujú kvalitnou technikou. Vaše vystúpenia sú jedinečné a dojemné a máte veľmi solídne hudobné zázemie a schopnosti. Členovia umeleckej komisie by Vám radi chceli zaslať aj špeciálne, osobitné uznanie za vašu výnimočnú muzikálnosť.“
Keďže na koncerte vo viedenskom Konzerthause môže vystúpiť len málo hudobníkov (hlavní víťazi Veľkej Ceny), organizátori vyjadrili poľutovanie, že práve Hilaris Chamber Orchestra sa nemôžu na koncerte zúčastniť, pretože práve toto teleso malo veľmi blízko k tomu, aby vyhralo hlavnú cenu Grand Prix. „Umelecká komisia je presvedčená, že ste skutoční hudobníci, ktorých v budúcnosti čaká sľubná hudobná kariéra. Chceli by sme Vám popriať mnoho úspechov, ktoré si zaslúžite, muzikálny rok 2020, plný projektov a obohacujúcich skúseností. Gratulujeme ešte raz k vášmu skvelému talentu a aj špeciálnemu oceneniu,“ uzatvára Schmidt list.
Hilaris Chamber Orchestra vznikli v roku 2014. Založil ho huslista Slovenskej filharmónie Alan Vizváry spoločne s ďalšími hudobníkmi. Ich hlavnou víziou bolo interpretovať diela rôznych štýlových období tak, ako ich skladatelia napísali – v čo najvernejšej podobe. Hudobníci pod vedením Vizváryho majú ambíciu na koncertoch hrať diela s hĺbkou, vášňou a radosťou, napokon, slovo „hilaris“ má pôvod v latinčine a znamená radosť.
A zdá sa, že ľudia samotní vycítia túto radosť a skutočnosť, že HCO hrajú so srdcom, pretože všetky ich koncerty, ktoré organizujú, sú vypredané. Do Bratislavy napríklad zaviedli tradíciu Straussových valčíkov v duchu Viedenskej tradície, Serenády pre radosť, Vianočné a adventné koncerty a počas piatich rokov sa im podarilo vybudovať si stabilnú fanúšikovskú základňu, čo potvrdzuje aj umelecký vedúci Alan Vizváry: „Keď som pred piatimi rokmi zakladal tento orchester, vo vnútri som veril, že vďaka láske k hudbe, ktorá nás všetkých spája, sa nám podarí túto vášeň dostať aj medzi ľudí. Všetkých nás teší, že fanúšikovia chodia na naše koncerty s radosťou, napokon, neinterpretujeme diela velikánov, ktorí nám zanechali také obrovské bohatstvo pre seba, ale pre publikum. A snažíme sa to robiť čo najvernejšie. Ani neviem popísať pocity, aké prežívam z ocenenia, ktoré sme na medzinárodnej súťaži dostali. Sme v podstate ešte stále mladý orchester, sme na začiatku náročnej cesty a aj keď nás hudba a umenie napĺňa, čaká nás ešte veľký kus práce. Keď si však uvedomíme, že sme dostali takúto významnú cenu medzi takou silnou medzinárodnou konkurenciou, je to aj určitý pocit satisfakcie a zároveň pocit z dobre vykonanej práce, že to, čo robíme, má zmysel,“ povedal pre náš portál Alan Vizváry.
Rozhovor, ktorý poskytol pre náš web, si môžete prečítať TU.
Ku gratulácii sa pripája aj naša redakcia, ktorá je mediálnym partnerom všetkých koncertov HILARIS CHAMBER ORCHESTRA.
Zuzana Vachová
Zdroj foto: Vienna International Music Competition, Dorota Holubová, Peter Piovarcsy, Patrik Smile Majirský