Hudobný svet je v slzách. Navždy odišla z tohto sveta jedna z najúspešnejších českých speváčok, ktorá naspievala takmer 900 piesní a získala 9-krát Zlatého slávika. Manželka operného speváka Štefana Margitu, nezabudnuteľná Hana Zagorová by 6. septembra oslávila 76. narodeniny.
Vo veku 75 rokov zomrela česká speváčka Hana Zagorová. Smutnú správu pre CNN Prima News potvrdil speváčkin manažér Luboš Kříž.
Výrazná osobnosť českej scény – Hana Zagorová, nebola len speváčka, ale aj textárka, herečka a moderátorka. Stala sa držiteľkou deviatich Zlatých slávikov nepretržite od roku 1977 až do roku 1985. V predchádzajúcich rokoch 1974, 1975, 1986 získala bronzového Zlatého Slávika a za rok 1976 sa umiestnila na druhom mieste. Patrí jej titul najpredávanejšej českej speváčky všetkých čias. Jedna z najznámejších českých populárnych speváčok naspievala takmer 900 piesní.
Hana Zagorová sa narodila 6. septembra 1946 na Ostravsku, kde aj vyrastala. Jej otec Jan Zagora bol stavebným inžinierom, mama Edeltruda učiteľkou. Hanička Písnička, ako speváčku prezývali, na seba prvýkrát upozornila v roku 1963 na ostravskej súťaži Hľadáme nové talenty, kde ju sprevádzal orchester Gustava Broma. V rokoch 1964 až 1968 študovala a následne absolvovala herectvo na JAMU v Brne, no už počas štúdií vedela, že chce byť speváčkou. Už v roku 1968 vydala svoj prvý singel Prý jsem zhýralá a začala sa objavovať na televíznej obrazovke. Účinkovala so skupinou Flamingo a nakrúcala v ostravskom rozhlase.
Hana účinkovala v súbore Sodoma-Gomora, ktorom spievala spolu s Viktorom Sodomom a Jiřím Šědroňom. Začala spolupracovať s orchestrom Václava Zahradníka, s ktorým natočila svoju prvú platňu Bludička (1970), na ktorej fanúšikovia našli jeden z jej najväčších hitov Bludička Julie (1969). Od roku 1969 účinkovala v pražskom divadle Apollo.
Neskôr sa presunula do Prahy, kde začala nahrávať s Tanečným orchestrom Československého rozhlasu a z tejto spolupráce vznikli také hity ako Tisíc nových jmen, Já jsem tvá neznámá, Náš dům zní smíchem alebo balada On je někdo. V rokoch 1972 a 1974 hosťovala v Divadle Semafor v Suchécho parodickom predstavení Kytice, kde vystupovala v úlohe Bludičky. Jej popularita rástla, čo sa odrazilo aj na jej umiestnení v ankete Slávik, kde získala bronzovú sošku. Nasledoval strieborný a od roku 1977 získala deväťkrát po sebe Zlatého Slávika. Medzi jej najdojemnejšie piesne, ktoré hrajú rádiá dodnes, patrí pesnička Maluj zase obrázky, ktorá presahuje 6-minút. Pre Zagorovú ju napísal Pavel Žák, ktorý patrí medzi obľúbených autorov Hanky – napísal pre ňu takmer 300 piesní. Keď pieseň Maluj zase obrázky Zagorová počula po prvý raz, od dojatia sa rozplakala…
V roku 1977 podpísala Antichartu, v júni v roku 1989 petíciu Niekoľko viet, v ktorej hnutie Charta 77 žiadalo prepustenie politických väzňov. Zastavili jej umeleckú činnosť – až do pádu komunistického režimu nesmela verejne vystupovať. Napriek tlakom odmietla svoj podpis odvolať. Vtedajší generálny tajomník ÚV KSČ Jakeš ju počas verejného prejavu ponížil, napriek tomu sa naňho nehnevala. V sedemdesiatych rokoch začala hosťovať v koncertnom programe Evy Pilarovej, kde bol kapelníkom Karel Vágner. Ten potom viedol aj jej kapelu. Vystupovala s kolegom Michalem Prokopom, ktorého v roku 1975 vystriedal Petr Rezek. Nahrala s ním niekoľko úspešných duetov a ich spolupráca trvala šesť rokov. Koncom 70. rokov koncertovala po ČSSR s talianskym spevákom Drupim, nakrúcala aj vlastné šou Zaváté studánky a Prázdniny.
V 80. rokoch pravidelne nakrúcala svoju hudobnú reláciu s názvom Dluhy Hany Zagorové. Často koncertovala, počas roku odohrala až 360 koncertov doma aj v zahraničí. Často sa vracala do Poľska, Ruska či Nemecka. Nahrávala albume by pre domácich fanúšikov, ale aj pre zahraničné firmy. Nakrúcala relácie v zahraničí (Nemecko, Egypt, Malta, Poľsko) a spolupracovala s mnohými zahraničnými umelcami. V roku 1980 sa objavila v jednej z hlavných úloh vo filmovom muzikáli Trhák od režiséra Zdeňka Podskalského. Pre tento film naspievala aj duet s Jurajom Kukurom – Lásko, amore. V roku 1989 nakrútila v spolupráci s nemeckou televíziou muzikálovú rozprávku Peter Pan, kde stvárnila úlohu matky. V období rokov 1980 až 1986 vystupovala s tanečným a speváckym duom Petrom Kotvaldom a Stanislavom Hložkom.
Po revolúcii kariéru odložila na vedľajšiu koľaj – mala pocit, že čo mala odspievať, už odspievala. Po čase jej však hudba začala chýbať a preto sa k nej opäť vrátila. V roku 1991 vydala šansónový album Rozhovor v tichu. Karel Vágner sa stal jej producentom. Začiatkom 90. rokov vystúpila s programom pre svojich krajanov v Kanade. Doma pripravila úplne nový koncertný program s názvom Noční telefony a vystupovala s ním do roku 1992. Následne obmedzila svoju činnosť a venovala sa svojmu manželovi, opernému spevákovi Štefanovi Margitovi. Napísala scenáre k televíznym programom a vydala kompiláciu svojich starších piesní. V rokoch 1993 až 1998 sa objavovala na televíznych obrazovkách so svojím programom Když nemůžu spát. Do programu nahrávala nové pesničky z autorskej dielne Michala Davida, spravidla duety so svojimi hosťami.
V roku 2010 začala spievať s kapelou Boom!Band a každý rok pred Vianocami usporiadala koncert v pražskej Lucerne so špeciálnym programom a hosťami. V posledných rokoch sa veľmi často vracala aj na Slovensko. V rokoch 2000 až 2004 účinkovala v zábavnom programe TV NOVA Hogo-Fogo. Spoločne s manželom ho aj moderovala a podieľala sa aj na tvorbe scenáru. V roku 2006 vydala knihu básnických zbierok s názvom Milostně. O rok neskôr si Hana zahrala postavu bláznivej prostitútky v muzikáli Vaša Patejdla Jack Rozparovač v divadle Kalich. O dva roky neskôr si zase zahrala v muzikáli Michala Davida Mona Lisa, kde hrala matku hlavnej hrdinky. V roku 2018 nadviazala úzku spoluprácu so spevákom Markom Ztraceným, ktorý pre ňu napísal nové pesničky. O jej obľúbenosti na domácej scéne svedčí aj skutočnosť, že predala viac ako 12 miliónov albumov, naspievala okolo 900 piesní. V roku 2015 ju uviedli do Siene slávy 2014 v hudobných cenách Anděl.
Hana Zagorová bojovala s krutou chorobou celý život. Jej odchod zasiahol celú hudobnú obec – odbornú verejnosť aj fanúšikov, ku ktorým samotná speváčka vždy prechovávala hlbokú úctu. O Hane bolo známe, že má vždy veľa nápadov, bola nesmierne tvorivá, ako sama povedala v rozhovore pre český rozhlas: „Nejsem ten typ, který by si řekl, že má odpracováno a díval se doma na televizi.“
Odišla veľká legenda. Jej špecifická, okamžite rozpoznateľná farba hlasu a šansóny či jednoduché popové pesničky v našich srdciach však ostanú navždy. Pesničky ako Můj čas, Duhová víla, Maluj zase obrázky, Bludička Julie, Studánko stříbrná, Mimořádná linka, Biograf láska alebo Je naprosto nezbytné – to všetko sú hity, ktoré s nami budú žiť naďalej.
Spracovala: redakcia mojakultura.sk
Zdroj foto: zagorovahana.cz