Bratislavský hrad bol vždy dejiskom výnimočným udalostí – historických, spoločenských a, samozrejme, aj kultúrnych a umeleckých. Dnešné využitie Bratislavského hradu dôstojne nadväzuje na jeho historický odkaz, nachádzajú sa v ňom stále expozície Historického múzea, ktoré tu i našlo svoje sídlo a  pripravuje i zaujímavé výstavy.

V priestoroch hradu mali priaznivci kultúry možnosť navštíviť činoherné predstavenia, inštrumentálne a vokálne koncerty rôznych žánrov, spomeňme aspoň Letné shakespearovské slávnosti 2022, Galakoncert Folklór vo fraku či  muzikál Noc na Karlštejne.


Nemenej zaujímavý program s exkluzívnymi hosťami sľubuje trojdňový festival Operafest na Hrade, na ktorom divákov počas posledného augustového víkendu čaká nezabudnuteľný hudobný zážitok.


S nápadom zorganizovať open air operný festival prišla režisérka Andrea Hlinková: „Open air Opera fest na hrade je jedným z mojich nesplnených snov, zároveň mi v Bratislave chýbalo podujatie tohto typu. Preto som rozmýšľala o vybudovaní každoročného operného festivalu, ktorý bude mať tradíciu, ako sa to podarilo festivalom Viva Musica! či Letným shakespearovským slávnostiam. Mojou snahou je prilákať širšiu verejnosť k opere, pretože opera pod hviezdami je celkom iný zážitok ako v divadle.“


Prvé dva večery budú patriť opere – a síce najznámejším a najkrajším dielam opernej tvorby. V piatok, 26. 8. 2022 sa predstaví opera Georga Bizeta Carmen. Temperament, vášeň a  hra s citmi z nej vytvorili jednu z najhranejších opier na svete. V úlohe Carmen sa predstaví Karla Bytnarová, česká mezosopranistka pôsobiaca v Nemecku, v roli Micaely Tereza Mátlová  a úlohu Toreadora stvárni slovenský herec a operný spevák Filip Tůma.


Choreografia je z dielne Vladimíra Gončarova, za výpravou stojí známy český kostýmový výtvarník Josef Jelínek, ktorý má na svojom konte autorstvo kostýmov pre viac ako 950 inscenácií. Spoluúčinkujú balet, zbor a orchester Severočeského divadla v Ústí nad Labem.

V najznámejšej opere Antonína Dvořáka Rusalka, od ktorej vzniku uplynulo viac ako 120 rokov, sa predstaví nemenej hviezdne obsadenie. V príbehu o hľadaní lásky, o zrade, žiarlivosti, o odpustení a smrti stvárni hlavnú úlohu pôvabná Tereza Mátlová, ktorá je jednou z najlepších českých sopranistiek.

O svojej ceste k Rusalke hovorí Mátlová: „Nabídka zpívat tuto roli přišla v ideální čas. Do role Rusalky jsem pěvecky dospěla a pochopila její pocity, touhy i zklamání. Je to láskyplná bytost s neuvěřitelnou vnitřní sílou v dokonalém hudebním zpracování. Role Rusalky je mi velmi blízká a myslím, ze i osudová.“

V úlohe Vodníka sa vôbec po prvýkrát na Slovensku predstaví v opernej úlohe známy spevák, charizmatický Daniel Hůlka a rolu princa bude spievať český tenorista Jakub Pustina. Réžie Rusalky sa ujala slovenská režisérka Andrea Hlinková, výtvarníčkou scény a fantazijných kostýmov je Miriam Struhárová, choreografie sa ujal Vladimír Gončarov, spoluúčinkujú balet, zbor a orchester Severočeského divadla v Ústí and Labem.

„Rusalka, ktorú uvedieme na Bratislavskom hrade, je pre všetky vekové kategórie, pretože v mojej režijnej koncepcii sú narážky na rôzne obľúbené filmové postavy. Daniel Hůlka v role Vodníka pripomína Aquamana, Rusalka je inšpirovaná rozprávkou Frozen. Poňala som Dvořákovu operu moderne, ale aj rozprávkovo tak, aby oslovila aj najmenšie publikum,“ hovorí o svojom prístupe k ústeckej inscenácii režisérka Andrea Hlinková.

Zaujímavosťou je, že Daniel Hůlka sa po viac ako 27 rokov účinkovania v muzikálovej tvorbe v Čechách a na Slovensku, spomeňme aspoň roly Draculu, Javerta v Bedároch, Monte Crista, Ceasara, opäť vracia ku svojim operným koreňom. Hůlka vyštudoval operný spev na Pražskom konzervatóriu pod vedením Zdeňka Jankovského a ako dvadsaťsedemročného ho objavil režisér Bednárik pre muzikál Dracula.

Jeho návrat do opery je možno trochu nečakaný, nie však prekvapujúci. Podľa jeho slov návrat do opery plánoval už niekoľko rokov, a vďaka jeho hlasovému pedagógovi, slovenskému barytonistovi Vladimírovi Chmelovi, ktorý niekoľko rokov účinkoval v Metropolitnej opere v New Yorku, sa mu aj podarilo.

Vyvrcholením Opera festu bude v nedeľu, 28. augusta, koncert filmovej a televíznej hudby v podaní veľkého symfonického orchestra, ktorý uvedenie množstvo titulov svetovej a českej hudby. Zaznejú na ňom, okrem iných, aj najznámejšie melódie svetových skladateľov – Hansa Zimmera – Piráti z Karibiku, Elmera Bernsteina – Sedem statočných, Hornerov Titanic, ale aj Morriconeho Vtedy na západe, ale aj českých filmov Pyšná princezná či Pane, vy jste vdova.

Návštevníci koncertu sa môžu tešiť na výber Williamsových melódií k filmom Harry Potter, Indiana Jones, či Schindlerov zoznam. Nebude chýbať ani najikonickejšia filmová kompozícia všetkých čias – Star Wars.

Dirigentskej taktovky sa na všetkých troch predstaveniach ujme riaditeľ Severočeského divadla a baletu Miloš Formáček.

 

Autor: Martin Broniš

Zdroj foto: Severočeské divadlo a balet, Ústí nad Labem

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno