Piatkový večer sa v Slovenskom rozhlase niesol v znamení slovenskej hudby a rôznych žánrov. Rádio_FM udeľovalo svoje hudobné ceny Radio_Head Awards. Počas prvého z dvoch slávnostných večerov boli udelené ocenenia v porotcovských kategóriách. Sobotný večer patril kategóriám, v ktorých o víťazoch rozhodovali fanúšikovia domácej hudby.

Najlepšiu elektronickú nahrávku za rok 2021 nahral mladý producent Subtension, v kategórii Hip Hop/Rap/RnB bodoval Pil C, cenu v žánri World Music/Folk si odniesol medzinárodný projekt Angrusori a porota v kategórii Hard and Heavy ocenila album Celestial kapely Cranial Void.


Cenu za Klasickú hudbu si odniesla Štátna filharmónia Košice: „Je to pre nás veľká česť, ďakujeme! Premiérové vydanie Cikkerovho Symfonického triptychu “O živote” je z nášho pohľadu výnimočné. A v kontexte aktuálnych udalosti nadobúda ešte silnejší odkaz,“ emotívne reagoval manažment Štátnej filharmónie Košice. Cyklus symfonických básní Leto, Vojak a matka (Boj) a Ráno vznikal počas druhej svetovej vojny a bezprostredne po jej skončení. Prvé dva symfonické monumenty sú citlivo rezonujúcou reakciou na krutosti vojny a záverečné Ráno je jasavým výkrikom šťastia nad oslobodením. Osobitne sa poďakovali Orchester ŠFK za mimoriadny umelecký vklad, dirigentovi Zbyněkovi Müllerovi za precízne vedenie v tomto náročnom projekte, Ladislavovi Fančovičovi za vynikajúcu režijnú prácu.


Vyzdvihli aj špičkové technické spracovanie Rostislava Pavlíka a vydavateľtvo Pavlik Records za vydanie CD, Annamáriu Digoňovú za jedinečný grafický dizajn, ktorý umocňuje celkový dojem nosiča.


Klavirista Ladislav Fančovič na na CD podieľal ako hudobný režisér

„Ďakujeme porote za vzácne ocenenie, ktoré je krásnou odmenou i skvelou motiváciou a povzbudením pre ŠFK a jej budúce umelecké aktivity,“ znie stanovisko Košickej filharmónie. Ku gratulácii sa pridáva aj naša redakcia, ktorá si kvalitné interpretačné výkony Štátnej filharmónie Košice mimoriadne cení.


Duo Nikolaj Nikitin a Ľuboš Šrámek vystúpilo počas večera

Najlepšiu experimentálnu nahrávku minulý rok vydali  Lucia Nimcová & Sholto Dobie. Aktuálny ročník Radio_Head Awards prináša momenty, ktoré počas 14-ročnej histórie cien ešte nenastali. V poslucháčskej kategórii Skladba roka si hneď dva projekty odniesli po dve nominácie a nečakaný moment priniesol už aj prvý večer, kedy si cenu v kategórii Jazz prebrali hneď dvaja víťazi – František Báleš Ansámbel a Lukáš Oravec, ktorí získali od poroty zhodný počet bodov.

„Bol to krásny, silný a pre nás nezabudnuteľný večer,“ zhodujú sa muzikanti František Báleš Ansámbel: „Sme veľmi šťastní a vážime si rozhodnutie odbornej poroty, ktorá ocenila spojenie poézie najväčšieho slovenského básnika s jazzom. Máme obrovskú radosť a ĎAKUJEMe vám všetkým za priazeň!“

Ku gratulácii sa pridáva aj naša redakcia, ktorá od začiatku projektu – prvej piesne zhudobnených Hviezdoslavových Sonetov, videla v hudbe obrovský potenciál.

Počas večera vystúpili Isobutane, projekt Altar dvojice Nikolaj Nikitin a Ľuboš Šrámek či Ivana Mer. Na záver zahral Isama Zing, ktorí vydal Album roka podľa novinárov.

Udeľovanie Radio_Head Awards za rok 2021 pokračovalo aj v sobotu 26. marca.

Počas sobotného večera boli odhalené mená ďalších ocenených v rámci hudobných cien Radio_Head Awards a vznikol tak kompletný zoznam víťazov 14. ročníka. Prešovskí Chiki liki tu-a nahrali podľa hlasovania poslucháčov Album roka.

Milana Lasicu si hneď na úvod večera uctili Bolo nás jedenásť. Prekvapením večera bolo vystúpenie, ktoré na počesť zosnulého Miroslava Žbirku odohrala superskupina, ktorá vznikla len pre tento večer. Stretli sa v nej Nora Ibsenová (Fallgrapp), Anna Óváry (Buy Her Sugar), Pavol Hubinák, Štefan Bugala, Daniel Baláž či Juraj Gregorík.

Miroslav Žbirka počas večera získal in memoriam Ocenenie za prínos do hudby. Ocenenie prevzala jeho manželka Katka a jej prejav bol mimoriadne emotívny, dojemný.

Objavom minulého roka sa stala hudobníčka Tamara Kramar a Debut roka nahrali Vec Švidraň.

Skladbou roka sa stala After War dvojice Lash & Grey (rozumej Katarína Mihaľová a Jakub Šedivý), ktorí tak v hlasovaní poslucháčov predbehli po dvakrát nominovaných Chiki liki tu-a a Štefana Kráľoviča s projektom FVLCRVM. Darilo sa aj kapele Noční jazdci, ktorá si odniesla Ocenenie Nadácie Advance Investments, ktoré im pomôže nahrať svoj debutový album.

Chiki liki tu-a a Tamara Kramar (ktorá zatiaľ nemá celkom jasno, či bude robiť ďalej hudbu alebo neurovedu, ktorú študuje v zahraničí) počas večera aj vystúpili. Prešovská kapela sa predstavila v novej zostave, keďže dlhoročný spoluhráč Ľuboslav Petruška sa rozhodol prerušiť spoluprácu s kapelou Chiki liki tu-a. Ako deklarovala samotná skupina, nestalo sa tak za žiadnych dramatických okolností, niekedy príde skrátka čas posunúť sa slobodne svojim smerom ďalej. Bol s nimi v kapele od roku 1998, čiže 24 rokov, nahral 6 albumov a odohral 1354 koncertov. „Aj z tohto dôvodu sme sa rozhodli zrekapitulovať našu tvorbu a vydať kompletnú reedíciu našich prvých piatich albumov, a to historicky prvýkrát aj na vyniloch, čiže na platňoch,“ informovali svojich fanúšikov na sociálnych sieťach. Ako to už býva zvykom, ani na tomto živom vystúpení nechýbal starý dobrý sarkastický humor, pre ktorý máme kapelu tak radi a po pesničke sme počuli otázku v pľaci: „Nemáš náhodou dáku jódovú tabletku? By som kúpil…“

 

 

Víťazi Radio_Head Awards 2021:

 

Album roka 2021

Chiki liki tu-a – Venované pamiatke budúcich zosnulých

 

Skladba roka 2021

Lash & Grey – After War

 

Objav roka 2021

Tamara Kramar

 

Debut roka 2021

Vec Švidraň – Hudba k láske

 

Album roka / Cena novinárov 2021

Isama Zing – Blurry AF

 

Elektronická hudba 2021

Subtension – Stranger

 

Hip-hop / Rap / R’n’B 2021

Pil C – Odsúdení na úspech

 

Hard & Heavy 2021

Cranial Void – Celestial

 

World Music / Folk 2021

Angrusori – Live at Tou

 

Jazzová hudba 2021

František Báleš Ansámbel – Hviezdoslav SONETY

Lukáš Oravec – Movin’ Spirit

 

Klasická hudba 2021

Štátna filharmónia Košice – Ján Cikker – O živote

(Zbyněk Müller – dirigent, Peter Himič – recitácia)

 

Experimentálna hudba 2021

Lucia Nimcová & Sholto Dobie – DILO

 

Ocenenie za prínos do hudby 2021

Miroslav Žbirka

 

Ocenenie Nadácie Advance Investments 2021

Noční jazdci

 

 

 

Zdroj: TS Filip Púchovský, PR manažér RTVS – doplnila redakcia mojakultura.sk

Zdroj foto: RTVS

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno