Film Šarkan získal cenu mladého publika

ŠARKAN slovenského režiséra Martina Smatanu získal CENU MLADÉHO PUBLIKA na najprestížnejšom a najväčšom festivale animovaného filmu Festival international du film d’animation d’Annecy! Film súťažil v konkurencii 3096 filmov z 93 krajín.


Táto česko – slovensko – poľská snímka je plná čarovných obrazov s bohatou štruktúrou, ktoré rozprávajú príbeh o spomínaní na tých, čo už nie sú medzi nami. Leto sa chýli ku koncu a stromy sa prehýbajú pod váhou zrelého ovocia. Dedo daruje vnukovi šarkana. Keď je chlapec vymrštený do vzduchu, dedo ho chytí. Potom popadajú listy a dedo zoslabne. Silný jesenný vietor ho vynesie až na oblačné nebo. Príde zima, príde jar, a teplý vánok ich opäť spojí.


Keď sme minulý rok o tomto čase natáčali film v náročných podmienkach niekoľko mesiacov, naším jediným snom, ktorý nás držal pri živote a hnal ďalej bolo to, že by raz Šarkana mohli vybrať na festival do Annecy. Ani v tom najanimovanejšom sne by nám ale nenapadlo, že by tam mohol získať aj cenu. Nakoniec sa to podarilo a Šarkan získal cenu detského publika, čo pre nás znamená asi najväčšie zadosťučinenie, pretože detské publikum je úprimné, nič nepredstiera a niekedy môže byť aj dosť nekompromisné,“ hovorí Martin Smatana.


Svetové uvedenie s veľkým úspechom mal na festivale v Berlinale, cenu si odniesol už zo Štuttgartu na Slovensku už získal Cenu divákov na MFFK Febiofest. Čerstvou informáciou je, že ŠARKANA vybrali na medzinárodný festival animovaného filmu v OTTAWE, kde bude mať svoju severoamerickú premiéru. Bude tu oficiálnej súťaži mladého publika.


Od 13. júna ho môžu vidieť diváci po celom Slovensku ako predfilm k rozprávke VEĽKÝ ZLÝ LIŠIAK A INÉ PRÍHODY. Táto mimochodom v roku 2017 získala v Annecy ocenenie ako najlepší francúzsky celovečerný animovaný film.

Zdroj: Asociácia slovenských filmových klubov

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno