Festival Českého divadla 2019 v Štúdiu L+S odštartuje začiatkom novembra. Bude mať česko-slovenskú príchuť.


Sedem večerov s kvalitnými českými komédiami ponúkne tradičný Festival českého divadla v Štúdiu L+S, ktorého 26.ročník sa začne 4. novembra. Dá sa o ňom povedať, že bude česko-slovenský. Tento ročník je totiž zaujímavý aj tým, že pod štyri predstavenia zo susedných Čiech sa podpísali slovenskí režiséri.

Stalo sa už pravidlom, že prvý a druhý deň festivalu patrí Divadlu Járy Cimrmana. Tento rok príde s hrou Posel z Liptákova a diváci sa na populárny divadelný súbor na čele so Zdeňkom Svěrákom môžu tešiť hneď dva krát. Túto expedíciu do kraja Cimrmanovej staroby a novoobjavených hier uvidia diváci 4. i 5. novembra.


S komornou adaptáciou operety Mamzelle Nitouche, ktorú preložil známy slovenský básnik a dramatik Ľubomír Feldek, príde do Bratislavy 6. novembra Studio Ypsilon. Inscenácia s názvom Utíkejte, slečno Nituš sa nesie v duchu hravosti, zábavy a samozrejme skvelej hudby. Divák sa môže tešiť na veľmi vtipný príbeh o hľadaní ľudskej identity a ambivalentnosti každého z nás. Inscenáciu naštudoval slovenský režisér Peter Oravec a divák sa môže tešiť napríklad na českú herečku Jaroslavu Kretschmerovú.


Pod taktovkou ďalšieho slovenského režiséra – Jakuba Nvotu zavítajú na Festival českého divadla dve české produkcie. Komediálny príbeh o dvoch priateľoch, ktorí zdieľajú spoločnú izbu v psychiatrickej liečebni a stoja pred veľkou výzvou začať spoločný život mimo stien ústavu uvedie 8. novembra Pantheon Production. Hra, ktorú rozohrajú českí herci Martin Hofman, Filip Blažek, má názov Elliny a Kjell Bjarne aneb Chvála bláznovství.

Ďalšou hrou v Nvotovej réžii bude titul Čas pro psa, s ktorou sa 11.novembra chystá do Bratislavy Divadlo v Rytířské s českou herečkou Terezou Kostkovou na čele. Búrka, do ktorej by ani psa nevyhnal, zaženie tri ženy do zadnej miestnosti bistra. Vôbec sa nepoznajú, každá je celkom iná, omylom zostanú v podniku zamknuté. Čaká ich spoločná noc, vtipné situácie striedajú dramatické zvraty, vonkajší svet k nim preniká iba cez mobil a SMS…

V réžii slovenského režiséra Vladimíra Strniska vznikla pod hlavičkou Agentury Harlekýn slávna anglická komédia Co takhle ke zpovědi, v hlavnej úlohe so stále energiou a humorom sršiacim Petrom Nárožným. Pri riešení problémov na preslávenej adrese Downing Street 10 nebude chýbať anglický humor a diváci hru v Štúdiu L+S uvidia 12.novembra.

Festival českého divadla uzavrie 14. novembra Divadlo Ungelt s tragikomédiou Pardál. V réžii legendárneho Ladislava Smočka uvidia diváci napínanú tragikomédiu o staršej pani, ktorá autom zrazí muža s poruchou pamäte. Ten sa výrazne podobá na jej zosnulého manžela a práve nemá kde bývať. A tým sa to celé len začne. Je už dotyčná dáma naozaj nesvojprávna, ako tvrdí jej synovec? Alebo je všetko inak. Nechýba humor, napätie, ale aj dojemné chvíľky plné lásky. V hlavných úlohách účinkujú Carmen Mayerová a František Němec.

Súčasťou Festivalu českého divadla bude aj výstava „1989 Nežná revolúcia. Koniec totalitného režimu v Československu“, ktorej vernisáž sa uskutoční 4.novembra. Ikonické snímky 15 popredných českých fotografov zachytávajú prelomové okamihy československých novodobých dejín, kedy po 40 rokoch skončila komunistická diktatúra. Mnohé z týchto vynikajúcich snímok sa stali legendárne a vďaka ich dokumentárnej a výtvarnej hodnote doslova vracajú spať do nadšenej emocionálnej atmosféry, ktorá vtedy zavládla v celej spoločnosti. Výstava vzniká v spolupráci s Českým centrom v Bratislave.
Festival je realizovaný pod záštitou Veľvyslanectva Českej republiky na Slovensku.

TS: L+S
Zdroj foto: Divadlo Járy Cimrmana,ypsilonka.cz, L+S, divadelnikomedie.cz, divadloungelt.cz

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno