Festival Astorka 2019

XV. FESTIVAL ASTORKA je symbolicky venovaný 30 výročiu Nežnej revolúcie a oslave slobody vo všetkých jej pozitívnych podobách v dielach autorov, ako sú: Miklós H. Vecsei, William Shakespeare či Václav Havel pod vedením režisérskych osobností: ifj. Attila Vidnyánszky, Ondrej Spišák, Marek Zákostelecký, SKUTR.


Pozvanie na FESTIVAL ASTORKA 2019 prijali divadlá: Vigszínház z Budapešti, Dejvické divadlo z Prahy, Divadlo Jonáša Záborského z Prešova a Divadlo v Dlouhé z Prahy.


Počas jedného týždňa sa na doskách ASTORKY predstavia napríklad Géza D. Hegedűs, Lenka Krobotová, Miroslav Krobot, Jaroslav Plesl, Vladimír Polívka, Simona Babčáková, Igor Kasala, Michal Novodomský, Ján Vondráček a mnohí ďalší slovenskí i zahraniční herci.
XV. FESTIVAL ASTORKA 2019 prináša umelecké zobrazenie súčasnosti i minulosti postsocialistických krajín, budeme sa zamýšľať nad ľudským konaním v časoch totality a po jej páde, nad smerovaním našich spoločností v novej demokracii od roku 1989. Viaceré inscenácie sa priamo spájajú s osobou Václava Havla (DJZ, Divadlo v Dlouhé, rovnako ako Scénické rozhovory a dokument Jana a Adama Nováka Občan Václav Havel jede na dovolenou.
Súčasťou festivalu sú tradične aj koncert nočný jazz v ASTORKE (PETER LIPA & BAND), fotografická dielňa pre študentov fotografie a dokumentu pod vedením Pavla Breiera a s ňou súvisiace fotografické výstavy.

PROGRAM FESTIVALU:


Koncert Peter Lipa v Astorke, nedeľa 20. 10. 2019 19:00
PETER LIPA & BAND S kapelou vystúpi ako hosť Japonská speváčka Masumi Ormandy.

Vígszínház, Budapešť: Kinek az ég alatt már senkije sincsen, pondelok 21. 10. 2019, 18:00
Hra je napísaná podľa dobových poviedok, listov a denníkových záznamov. Prostredníctvom života Jánosa Aranya, maďarského básnika, literárneho teoretika a prekladateľa, jednej z kľúčových postáv maďarskej poézie 19. storočia, podporovateľa revolúcie roku 1848, ako aj roku 1865 – 1879, hlavného sekretára Maďarskej akadémie vied, nám inscenácia predstaví búrlivú dobu zápasov o slobodu v 19. storočí a jej vplyv na súčasné udalosti.

Dejvické divadlo, Praha: Zimní pohádka, streda 23. 10. 2019 19:00
„Zimná rozprávka je zvláštna, čarovná hra. Je jednou z posledných Shakespearových hier a pôsobí, akoby Shakespeare do nej vpísal celú svoju životnú skúsenosť. Je to brúsený krištáľ. Pozriete cez a svet sa vám rozkúskuje na množstvo útržkov. V jednom útržku vidíte lásku a hneď za ňou nenávisť. V ďalšom vypočítavosť, hlúposť, všetky odtiene egoizmu a za nimi, ako v rozprávke, dobré srdce.

Divadlo Jonáša Záborského, Prešov: Audiencia, štvrtok 24. 10. 2019 19:00
Hru Audiencia napísal Václav Havel v roku 1975. V tej dobe pracoval ako robotník v trutnovskom pivovare. V pivovare sa tiež celá hra odohráva a postava Ferdinanda Vaňka nesie Havlove autobiografické rysy. Druhou, a hlavnou, postavou je Sládek, priamy Vaňkov nadriadený, ktorý naňho má dosť neobvyklú prosbu. Neobvyklú očami dnešných dní, ale v čase normalizácie, kedy životy ľudí písali každý deň nové absurdné drámy, až taká neobvyklá nebola.

Festival 2019: Scénické rozhovory s…Jan Novák, štvrtok 24. 10. 2019 20:15
Dokument Jana Nováka & Adama Nováka (ktorý je rekonštrukciou pamätnej dovolenky s Václavom Havlom, jeho hostiteľmi a policajným strážnikom) a rozhovor Davida Hrbeka s Janom Novákom.

Divadlo v Dlouhé, Praha: Dopisy Olze, piatok 25. 10. 2019 19:00
Autor divadelnej hry: Václav Havel
Námet, scenár a réžia: SKUTR
Scéna: Jakub Kopecký
Kostýmy: Simona Rybáková
Hudba: Petr Kaláb
Asistent réžie: Zuzana Kolomazníková
Hrajú: Eva Hacurová, Marie Poulová, Klára Sedláčková-Oltová, Marie Turková, Magdalena Zimová, Martin Matějka, Pavel Neškudla, Tomáš Turek a ďalší.

Zdroj: Divadlo Astorka

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno