Tipy redakcie na víkend

Do kín prichádzajú cez víkend tri filmové novinky, v rámci španielskeho týždňa bude mnoho kultúrnych akcií, začína sa Festival divadla Astorka a Balet SND uvedie inscenáciu Tulák Chaplin.


FILMY:


Vládkyňa zla 2
Réžia: Joachim Rønning
Obsadenie: Angelina Jolie, Ed Skrein, Elle Fanning, Michelle Pfeiffer, Jenn Murray, Harris Dickinson, Chiwetel Ejiofor, Robert Lindsay, Sam Riley, Imelda Staunton, Juno Temple, Lesley Manville, Alex Martin
Prešlo 5 rokov. Kráľovná čiernej mágie Zloba žije spokojne a jej neter Ruženka dospieva. Princ Filip a Ruženka chystajú svadbu a všetci dúfajú v spojenectvo znepriatelených krajín. Avšak nečakaný zvrat udalostí všetko zmení…

Ovečka Shaun vo filme: Farmageddon – pre deti
Réžia: Richard Starzak
Obsadenie: Justin Fletcher, Marc Macaulay
Ovečka Shaun vo filme: Farmageddon – Blízke stretnutie tretieho druhu s najobľúbenejším ovčím stádom v Shaunovom celkom novom filmovom dobrodružstve. Čudesné svetlá nad pokojným mestečkom Mossingham oznamujú príchod záhadného návštevníka zo vzdialenej galaxie…


Pražské orgie
Réžia: Irena Pavlásková
Obsadenie: Jonas Chernick, Ksenia Rappaport, Pavel Kříž, Klára Issová, Jiří Havelka, Miroslav Táborský, Martin Stránský, Jan Hrušínský, Petr Vondráček, Markéta Galuszková, David Šír, Evženie Pfeifferová
Príbeh filmu Pražské orgie nás zavedie do Prahy v polovici 70. rokov, kam prichádza slávny americký spisovateľ Nathan Zuckerman – často využívané spisovateľovo alter ego – aby odniesol rukopis napísaných v jazyku jidiš do Ameriky…

HUDBA:

Spev tebe live: Pospiš / Nikitin / Sillay, sobota 19. októbra 2019, .klub pod lampou 20:00
Pospiš/Nikitin/Sillay : Spev Tebe live
Robert Pospis spev
Nikolaj Nikitin sax
Martin Sillay gitara
Ľuboš Šrámek klavír
Richard Csino basová gitara
Marián Ševčík bicie
Cieľom projektu bolo vytvoriť z poézie veľkého amerického básnika Walta Whitmana bránu do nového hudobného sveta. Ide o dôkaz, že ani po viac než sto rokoch od smrti slávneho poeta neprestali jeho slová inšpirovať umelcov, čitateľov poézie a obdivovateľov hlbokého umenia.
Slovenskí hudobníci si na svoje tour pozvali oceňovanú speváčku Hanku Gregušovú (alias Hanku G) a prominentných hostí. Basgitarista Richard Csino, klavirista Ľuboš Šrámek a špeciálny hosť bubeník Taru Alexander.
Náročný preklad poézie Walta Whitman zveril Robert Pospiš slovenskému poetovi a prekladateľovi Martinovi Solotrukovi.

Ludus Tonalis: Jazzové dialógy vol.12, piatok 18. októbra 2019, DK Lúky 17:00
Jazzový večer študentov Cirkevného konzervatória Bratislava, pod vedením Františka Báleša, spojený s diskusiou po koncerte.

Siberian Meat Grinder, nedeľa 20. októbra, Kulturák, 19:30
Siberian Meat Grinder je ruská hardcore/metal kapela. Skupina hrá rýchly crossover-thrash, ktorý kombinuje s rapom, power metalom, stoner rockom a inými žánrami. Sú tiež silno spojený so street culture – skateboarding, bmx, graffity.

Zborci, sobota 19. októbra 2019, Kafe Scherz Palisády 19:10
Spevokol vznikol spontánne v r. 2016, keď niekoľko nadšencov nacvičilo pieseň Halleluja (L. Cohen). Odvtedy sa pod vedením Mária Polónyiho rozrástli až na 21 členov. Zbor sa žánrovo nešpecializuje, spieva hudbu, ktorú majú jeho členovia radi.

Festival Astorka: Peter Lipa Band, nedeľa 20. októbra 2019, Divadlo Astorka Korzo ´90 19:00
Koncert a Petra Lipa a jeho kapely v priestoroch divadla Astorka.
Obsadenie:
Michal Šimko – ebass
Radovan Tariška – saxofón
Michal Fedor – bicie
Peter Lipa ml. – klávesy
Peter Lipa st. – spev

Tribute de Paco de Lucia, nedeľa 20. októbra 2019, Teatro Wüstenrot 19:00
Nikto neznamenal viac pre flamenco ako Francisco Sánchez Gómez, známy po celom svete ako Paco de Lucía.
Paco de Lucía: pre väčšinu fanúšikov flamenca vo svete znamenal stelesnenie tohto žánru.
Gitarista Morenito de Triana, flamenco spevák “La Carbonera”, maliar Emilio Fornieles spolu so skupinou tlieskačov a umením Virginie Delgado vzdajú hold tomuto legendárnemu hudobníkovi a skladateľovi. Tento prejav úcty nebude len o gitarovom koncerte, ale bude to veľmi rôznorodé, vyvážené a charakteristické vystúpenie, v ktorom sa všetky prvky flamenca skombinujú do harmonickej podoby spolu s jedinečnou maľbou Emilia Fornielesa. Myšlienka je ukázať dôležitosť Paca de Lucíu či už pre flamenco, ako aj pre spoločnosť. Zatiaľ čo si budeme užívať koncert, umelec Emilio Fornieles so svojim jedinečným umením vzdá česť majstrovi.

Nedeľné matiné, nedeľa 20. októbra 2019, Mirbachov palác 10:30
Interpret: Adam Stráňavský (SK) klavír
Adam Stráňavský sa narodil v roku 1993 v Banskej Bystrici, kde absolvoval Konzervatórium Jána Levoslava Bellu v klavírnej triede Mgr. Aleša Solárika. Štúdium klavírnej interpretácie dokončil na Hudební akademii múzických umění v Prahe v triede doc. Borisa Krajného.
Počas štúdií získal niekoľko cien z národných a medzinárodných súťaži (Forum per tasti, XI Concurso internacional de piano in Huesca a i.)
Vystúpil koncertne na medzinárodných pódiách v Poľsku, Španielsku, Česku, Francúzsku a Spojených štátoch. Má na konte niekoľko živých nahrávok pre rádio Devín, premiéru klavírneho koncertu č. 1 od Kent Liaong Ko a Horalskú suitu a Impromptu s variáciami od Eugena Suchoňa.
V rokoch 2016 – 2017 vyučoval hru na klavír na Janáčkovom konzervatóriu v Ostrave. Venuje sa aj amatérskej spisovateľskej činnosti, v roku 2018 vyšiel český preklad poviedky “Zvláštny prípad pre G. Sharpa”, ktorú ako grafickú mininovelu ilustroval Pavel Hudec.

Emmerich Kálmán: Grófka Marica – prierez operetou, nedeľa 20. októbra 2019, DPOH Mestské divadlo 17:00
Výber najkrajších melódií populárnej operety v podaní tých najpovolanejších nás prenesie do čias zlatej éry tohto žánru.
Sólisti: divadelná spoločnosť NÍVÓT – Lukács Anita, Teremi Trixi, Vadász Zsolt a Kiss Zoltán (HU)
Sprievodné slovo: Jozef Šimonovič
Dirigent: Adrian Kokoš

Momentum Musicum – cyklus komorných koncertov, nedeľa 20. októbra 2019, CC Centrum 17:00
Účinkujú: študenti Štátneho konzervatória v Bratislave

Zarzuela, sobota 19. októbra 2019, Staromestské centrum KaV – Pistoriho palác 20:00
Lyricko-koloratúrna baskická sopranistka Amaia Urtiaga bude účinkovať v nasledujúcom programe:
Poema en Forma de canciones, Joaquin Turina
I. Dedicatoria
II. Nunca olvida
III. Cantares
IV. Los dos miedos
V. Las locas por amor.
La canción del Olvido, J.Serrano
Canción de Paloma, El barberillo de Lavapiés, Asenjo Barbieri
Del cabello más sutil, Canciones clásicas españolas, Granados
La petenera, La Marchenera, Torroba

DIVADLO:

BALET:

Tulák Chaplin, sobota 19. októbra 2019, nová budova SND, 19:00
Balet SND uvádza spolu s medzinárodným tímom tvorcov nové pôvodné dielo o legende čiernobieleho plátna a jednej z najvýznamnejších umeleckých osobností 20. storočia Charliem Chaplinovi. Rodák z Londýna svoju kariéru rozvinul v USA a dodnes sa zaraďuje k najvýznamnejším komikom, hercom, režisérom a autorom scenárov svetovej kinematografie. Charlie Chaplin sa dodnes v mysliach divákov spája s nezabudnuteľným milým tulákom s paličkou, v úzkom saku a priveľkých topánkach. O tanečnú podobu tohto filmového i ľudského génia sa pokúsime vo svetovej premiére na jar 2019.
Inscenácia vzniká v spolupráci s Roy Export S.A.S., Charlie Chaplin™ © Bubbles Incorporated S.A.

Viktor Černický: Pli, sobota 19. októbra 2019, A4 – priestor súčasnej kultúry 20:00
Koncept / choreografia / performancia: Viktor Černický
Viktor Černický
Na Slovensku narodený multižánrový umelec Viktor Černický študoval v Ateliéri fyzického divadla v Brne. Rád skúma tenké línie na pomedzí tanca, fyzického divadla, súčasnej klauniády a cirkusu. Jeho práce, často vychádzajúce zo subjektívneho tela performera vo vzťahu k objektu, sa vyvíjajú do rôznych foriem scénického umenia.
Ako interpret vystupoval napríklad v predstaveniach L’Amour: Experiment (Jaro Viňarský, Marika Smreková 2015), Farewell(Dominique Boivin 2016), Chyba(Vít Neznal a kol. 2017), The Creep(Miřenka Čechová, 2017) alebo NEBOJ(Cie Mossoux – Bonté 2018). Zo svojim autorským debutom PAROLAPOLEA bol na festivale Česká Taneční Platforma 2017 nominovaný v kategóriách Tanečník roku a Tanečná inscenácia roku, a bola mu udelená špeciálna cena vo forme účasti na Choreographic Research Week na festivale B-Motion v Taliansku.
Jeho najnovšie sólo PLI, v ktorom jediný performer v limitovanom priestore pracuje s 22 stoličkami, sa stalo súčasťou Českej tanečnej platformy, z ktorej si odnieslo Cenu divákov a Hlavnú cenu Českej tanečnej platformy 2019. Bolo tiež súčasťou Pražského Quadriennale a festivalu TANEC PRAHA 2019. V súčasnosti pracuje Viktor na novom predstavení Prime Figures. Predstavenie s plánovanou premiérou v roku 2020 je inšpirované výtvarným umením a prvočíslami.

Closer (Na dotyk), nedeľa 20. októbra 2019, Divadlo Aréna 19:00
Hra o erotickej túžbe, sebectve a hľadaní pravej lásky.
Večný konflikt míňajúcich sa trajektórií ženských snov a mužských túžob, či mužských nárokov a ženských potrieb. Erotická vášeň v kontraste s túžbou po intimite, hľadanie pravdivého citu v zápase s dráždivosťou zakázanej lásky, kontrast požiadaviek ega s túžbou po nehe a pocite bezpečia. Boxerský ring partnerskej dominancie a submisivity, mužský boj o jednu ženu a ženský zápas o jedného muža.
Closer – konečne love story pre dospelých. Closer – Alica v krajine bez zázrakov.
Hra Closer (Na dotyk) bola ocenená niekoľkými americkými i britskými cenami za drámu, medzi nimi i Olivierovou cenou 1997 za najlepšiu hru.

Mercedes Benz, nedeľa 20. októbra 2019, Slovenské národné divadlo – Činohra 19:00
Inscenácia získala cenu Dosky 2017 v kategórii Mimoriadny počin v oblasti činohry.
Hra voľne nadväzuje na Madáchovu klasickú drámu Tragédia človeka, keďže v jej úvode Pán a Lucifer uzavrú novú stávku. Ide v nej o legendárnu rodinu uhorských dejín – Esterháziovcov.
„Vezmi im šťastie a stavme sa, že ani vtedy sa neobrátia proti mne, ani v tom prípade nezradia dobro,“ povie Pán podobne ako v kauze Jób. Na základe jeho slov prefíkaný Lucifer uvrhne celé generácie kniežat a grófov do víru uhorských – teda aj našich – dejín, zvlášť však do pohnutých a krvavých udalostí dvadsiateho storočia. On sám sa v úlohe pokušiteľa alebo v iných maskách snaží v dejinných skúškach zlomiť mužských príslušníkov rodu a veru, občas sa mu to aj darí… V jednotlivých epizódach tejto rodinnej kroniky, ktoré sú občas tragické, inokedy ironicko- komické, sa zjavujú slávne postavy členov aristokratickej rodiny alebo osôb, ktoré s ňou boli spojené.

Cisárove nové šaty, sobota 19. októbra 2019, La Komika 16:00
Klasický príbeh o márnivom cisárovi, ktorý naletel krajčírovi a nechal si od neho ušiť neviditeľné šaty. Je veľmi ťažké byť Cisárom a určovať trendy!
Autor a réžia: Karol Vosátko
Účinkujú: Marcel Nemec/ Miroslav Málek Tomáš Palonder/ Lukáš Dóza, Michal Rovňák/Cyril Žolnír

Bačova žena, sobota 19. októbra 2019, Slovenské národné divadlo – Činohra 19:00
Skvelý, rozhľadený dramatik, spisovateľ a významný lekár reformátor pochádzal z mimoriadneho, národne uvedomelého rodu Stodolovcov. Patrili doň vzdelanci, priekopnícki vedci, advokáti a milovníci divadelného umenia. Bačova žena je dielo, ktoré nepochybne patrí medzi konštantné a najväčšie hodnoty slovenskej dramatiky. V Slovenskom národnom divadle sme ju prvý raz hrali v roku 1928, rok po jej napísaní, a odvtedy neschádza zo slovenských ochotníckych a profesionálnych javísk. Inscenačná tradícia tohto slávneho titulu mapuje vývoj slovenského divadla v jeho rôznorodých podobách. Dokonale koncentrovaná tragédia inšpiruje generácie divadelníkov a privádza k zaujímavým inscenáciám, od sociálne baladických tónov s etnografickým dôrazom až po symbolisticky čisté, esteticky číre zdôrazňovanie psychologicko-tematických vrstiev hry. Silný príbeh o žene, milujúcej matke, ktorá sa bez vlastnej viny ocitla v zúfalom rozpoložení. Medzi dvomi nezmieriteľnými mužmi si vybrala vernosť sebe… Bačova žena – univerzálne morálne dilemy a neriešiteľné otázky. Potenciál dramatickej predlohy je stále potenciálom možného objavu pre širší európsky kultúrny priestor.

VÝSTAVY:
Národná cena za dizajn 2019 – produktový dizajn, Slovenské národné múzeum
Výstava predstaví 51 prác finalistov, ako aj víťazné práce, ktoré uspeli v kategóriách Profesionálny dizajn, Študentský dizajn, Dizajn s pridanou hodnotou, špeciálnou Cenou poroty a uvedie aj Cenu za kultúrny prínos v oblasti dizajnu a špeciálnu cenu SCD. Výstava NCD 2019 predstaví množstvo zaujímavých diel, ktoré odrážajú súčasné trendy v oblasti dizajnu a určite stoja za pozornosť návštevníkov.

Zdroj: redakcia mojakultura.sk
Zdroj video a foto: SND

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno