Svetový deň divadla bol vyhlásený v roku 1961 Medzinárodným divadelným inštitútom (ITI) a oslavuje sa od roku 1962. Divadlo je zdrojom zábavy, inšpirácie, informácií, poskytuje príležitosť vzdelávať sa a má schopnosť zjednotiť mnoho rôznych kultúr a národov. Pri príležitosti oslavy tohto dňa sa organizujú mnohé národné a medzinárodné divadelné akcie zamerané na propagáciu divadelného umenia. Divadlo Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene sa každoročne pripája k oslavám divadelníkov po celom svete.


Dátum 27. marec patrí už viac ako päťdesiat rokov sviatku divadla. Posolstvo, ktoré na aktuálnu tému píše vždy jedna výnimočná umelecká osobnosť, je prekladané do desiatok jazykov a znie na najrôznejších svetových scénach. Posolstvo vyzdvihuje silu divadla, prebúdza ľudskosť, zasadzuje sa o mier, aktivuje zodpovednosť, toleranciu, empatiu, rúca bariéry medzi javiskom a hľadiskom.


Návštevníkov, ktorí sa rozhodnú osláviť Svetový deň divadla vo zvolenskom divadle, čaká bohatý program. Odštartuje ho o 17.30 vernisáž výstavy Divadelného ústavu Bratislava „Divadlo s ľudskou tvárou“. Je venovaná 50. výročiu Pražskej jari a dokumentuje tvorbu divadiel počas politického uvoľnenia v šesťdesiatych rokoch. Mnohé kultové inscenácie reagovali vtedy na okupáciu spojeneckých vojsk v auguste 1968. Českým divadelným prostredím rezonovali divadlá malých javiskových foriem. Ich odozvy sa prejavili aj na Slovensku, najmä v tvorbe Milana Lasicu a Júliusa Satinského či Radošinského naivného divadla. Výstava sa obzerá naspäť do minulosti a podčiarkuje kontext hľadania ľudskosti v nás. V priestoroch foyer divadla bude sprístupnená do konca sezóny 2018/2019.


Ako hlavný dar divákom je určená slávnostná derniéra lyrickej komédie ILUZIONISTI v réžii Michala Babiaka. Vstup na predstavenie začínajúce o 18.30 je tradične v tento deň bezplatný do naplnenia kapacity sály. Po úvodnom prečítaní Posolstva sa budú môcť diváci preniesť do sveta osamelého hypochondrického herca Kazimíra Kanta. Ten pri nečakanej návšteve ambicióznej spisovateľky a racionálneho mladého doktora postupne prezradí rôzne tajomstvá zo svojho divadelného života. Odhalí triky a ilúzie na čestné oklamanie diváka aj mágiu a silu javiskovej pravdy. V hlavnej úlohe vystupuje Vladimír Rohoň, spolu s ním účinkujú Iveta Marcineková a Marek Rozkoš. Bezprostredne po skončení predstavenia bude nasledovať diskusia divákov s hercami a ďalšími tvorcami inscenácie.


Svetový deň divadla je vítanou príležitosťou pripomenúť si významy divadla v priebehu vekov i dnes. Jedným z nich je schopnosť prehlbovať ľudskosť a cez príbehy druhých prinášať poznanie vlastného vnútra. Fantázii sa tu medze nekladú, platí to, čo hovorí Kazimír Kant v hre Iluzionisti: „V divadle je všetko možné.“

V Slovenskom národnom divadle si milovníci opery môžu vychutnať Macbetha, operu v štyroch dejstvách v talianskom jazyku. Predstavenie sa uvádza o 19:00 hodine v historickej budove SND.

Carlos CELDRÁN, Kuba

Posolstvo k Svetovému dňu divadla 2019

Keď som v sebe objavil vášeň pre divadlo, moji učitelia ju poznali už dávno. Postavili svoje divadelné domovy a poetiky na zvyškoch svojich vlastných existencií. Mnohí z nich nie sú takmer vôbec známi: pracovali v tichu, v pokore svojich skúšobní, ale i vo vypredaných sálach, aby po rokoch práce a výnimočných výsledkoch postupne odišli, vytratili sa. Keď som pochopil, že mojím osudom bude nasledovať ich kroky, uvedomil som si dedičstvo, ktoré mi zanechali. Tú jedinečnú a neodbytnú tradíciu žitia v prítomnom okamihu bez iných očakávaní ako nutnosti dosiahnuť len ten jeden neopakovateľný moment. Moment stretnutia sa v pochopení s druhým človekom v tme divadla – bez ochrany, iba v pravde gesta, odhaľujúc pravý význam slova.

Mojou divadelnou vlasťou sú chvíle stretnutí s divákmi, ktorí prichádzajú noc čo noc do nášho divadla z najrôznejších kútov mesta, aby s nami strávili pár hodín, pár minút. Môj život je vyskladaný z týchto jedinečných chvíľ, keď prestávam byť sebou samým, keď prestávam trpieť sám za seba a znova sa rodím až v porozumení zmyslu mojej divadelnej profesie. Tým zmyslom je žiť okamihy čistej pominuteľnej pravdy. V týchto chvíľach vieme, že to, čo hovoríme a robíme vo svetle rámp, je pravda a odráža to TO najhlbšie a najosobnejšie v nás. Moja divadelná vlasť a vlasť mojich hercov, je krajina utkaná z chvíľ, v ktorých odkladáme masky, rétoriku, strach z toho, kým sme, a spájame ruky v divadelnej tme.

Divadelná tradícia je horizontálna. Nikto nemôže vyhlásiť, že divadlo existuje iba v nejakej svetovej metropole, meste alebo privilegovanej budove. Divadlo sa šíri cez neviditeľnú geografiu, ktorá mieša životy tvorcov a ich remeslá do zjednocujúceho gesta. Všetci divadelní majstri zomierajú so svojimi chvíľami neopakovateľného jasu a krásy, všetci miznú rovnakým spôsobom, bez akejkoľvek transcendentnosti, čo by ich ochránila a preslávila. Divadelní majstri vedia, že žiadne uznanie nie je dôležité zoči-voči ozajstnej istote, ktorá je koreňom ich práce. Tou istotou sú chvíle pravdy, nejednoznačnosti, sily, slobody, ktoré vznikajú uprostred absolútnej neistoty. Okrem dát alebo videozáznamov, fotiek, ktoré zachytávajú len vyblednutú myšlienku toho, čo spravili, neprežije nič iné. V týchto záznamoch bude navždy chýbať tichá odpoveď publika, ktoré v okamihu rozumie, že to, čo sa tu deje, sa nedá preložiť alebo nájsť mimo divadla, že skutočnou pravdou, ktorú tu spoločne zdieľajú, je práve táto životná skúsenosť, na pár sekúnd priezračnejšia než sám život.

Keď som si uvedomil, že divadlo je krajinou samou osebe, veľkým teritóriom zaberajúcim celý svet, zrodilo sa vo mne poznanie, ktoré bolo aj oslobodením: nemusíš ďaleko cestovať, nemusíš utekať ani sa sťahovať. Publikum je tam, kde si ty. Tam máš po svojom boku kolegov. Mimo tvojho umeleckého domova je nepriehľadná a nepreniknuteľná denná realita. Túto zdanlivú nehybnosť môžeš však využiť pri plánovaní svojej najslávnejšej cesty, usilujúc sa zopakovať Odyseu, či plavbu argonautov – byť nehybným cestovateľom, ktorý neprestáva zvyšovať hustotu a tuhosť svojho reálneho sveta.

Tvoja cesta vedie k okamihu, k neopakovateľnému stretnutiu sa s ľuďmi tebe blízkymi. Tvoja cesta vedie k nim, k ich srdcu, k ich subjektivite. Cestuješ v ich vnútri, si prítomný v ich emóciách, v ich spomienkach, ktoré prebúdzaš a ktorými hýbeš. Tvoja cesta je závratná a nikto nemôže určiť jej rozmery alebo ju celkom umlčať. Nikto ju však nemôže ani tak celkom doceniť. Cestuješ predstavivosťou ľudí. Tá cesta je semienkom zasiatym v najodľahlejšej zemi: občianskom, etickom a ľudskom vedomí divákov. Vďaka tomuto sa nepresúvam, ostávam doma so svojimi najbližšími, v zdanlivej nehybnosti, pracujem dňom a nocou, pretože poznám tajomstvo rýchlosti.

(Z angličtiny preložil Ján Tomandl)

Carlos Celdrán (1963)

Carlos Celdrán je oceňovaný kubánsky divadelník známy na celom svete. Vyštudoval divadelné štúdiá na Instituto Superior de Arte v Havane. Po štúdiách v roku 1986 nastúpil ako dramaturg a neskôr ako režisér do divadla Teatro Buendía. Túto pozíciu zastával do roku 1996, keď v Havane založil vlastnú divadelnú skupinu – Argos Teatro. Divadlo je známe inscenovaním európskych klasikov, súčasných latinskoamerických hier a autorských hier. Nielen táto kultúrna fúzia priniesla Argos Teatro uznanie. Divadelná inscenácia Ten Million, na ktorej sa Celdrán podieľal autorsky i režijne, si vyslúžila veľké uznanie kritikov doma i v zahraničí. Svetoznámym je aj ich herecké laboratórium, v ktorom hľadajú spoločný jazyk pre performatívne umenia. V rokoch 1988 až 2018 vyhral Celdrán šestnásťkrát Cenu kubánskych divadelných kritikov za najlepšiu inscenáciu. Od roku 2016 je vedúcim magisterského štúdia divadelnej réžie na Instituto Superior de Arte v Havane.

 

Zdroj foto: Divadlo Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno