V stredu 11. októbra odštartuje jubilejný desiaty ročník Be2Can, prehliadka výrazných filmov z troch najväčších filmových festivalov v Berlíne, Benátkach a Cannes, odohrá sa v 37 slovenských kinách v 29 slovenských mestách a potrvá až do 18. októbra. 

Be2Can uvedie 9 premiérových titulov a 3 reprízy. Otváracím filmom, ktorý Be2Can 2023 zdieľa s Medzinárodným filmovým festivalom v Cannes, je Jeanne du Barry – Kráľova milenka (2023) v hlavných úlohách s Johnnym Deppom a Maïwenn, ktorá sa zhostila aj réžie. Srdce festivalu, bratislavské Kino Film Europe, predstaví sprievodný program, ktorý bude zahŕňať diskusie významných hostí k vybraným filmom. Diváci navyše získajú vďaka Be2Can 7-dňový prístup do videotéky Edisonline zadarmo.


Svoje prvé desaťročie, v ktorom Be2Can ponúklo slovenským divákom nahliadnutie do aktuálneho diania na svetových filmových festivaloch, oslávi Be2Can sprievodnými podujatiami v hlavnom festivalovom kine – Kino Film Europe, ktoré sa nachádza v historickej budove Pistoriho paláca, na Štefánikovej ulici.


Prvým zo sprievodných podujatí, 12. 10. o 18:30, bude lektorský úvod uznávanej slovenskej filmovej dramaturgičky, scenáristky, publicistky a obľúbenej pedagogičky – profesorky Zuzany Gindl-Tatárovej k najnovšiemu filmu bratov Dardennovcov. Tori a Lokita prináša ostro realistický príbeh dvoch maloletých utečencov, ktorí sa v súčasnom svete belgického podsvetia môžu spoľahnúť iba na seba navzájom. Po premietaní sa diváci môžu tešiť na masterclass profesorky Gindl-Tatárovej venovaný režisérom a analýze filmu.


Piatok 13. 10. prinesie historickú drámu Golda – Železná lady Izraela, po ktorej bude nasledovať Okrúhly stôl Michala Havrana. Spolu so svojimi hosťami nahliadne do histórie, kedy pred päťdesiatimi rokmi, v deň najväčšieho izraelského sviatku a počas mesiaca ramadánu, začala jomkipurská vojna. Hosťami diskusie budú historik a vydavateľ Tomáš Hyrja, politológ Tomáš Kriššák a Tomáš Stern, lekár a bývalý predseda Židovskej náboženskej obce v Bratislave, autor knihy Fragmenty židovstva.


Ďalší Okrúhly stôl Michala Havrana sa uskutoční v utorok 17. 10. a patriť bude halucinogénnemu debutu talianskeho režiséra Giacoma Abbruzzeseho. O 18:00 čaká divákov projekcia vizuálne pôsobivej snímky Disco Boy, plnej poézie a napätia, ktorej témy rozvinie následná debata. Hosťom okrúhleho stola bude komunikačný poradca, moderátor relácie Bezpečne SK a občiansky aktivista najmä v oblasti ochrany ľudských práv, životného prostredia a obrany občianskych organizácií Juraj Rizman.

Program Be2Can v kinách po celom Slovensku.

Be2Can prinesie divákom zážitok aj online. S kódom BE2CAN2023 budú môcť sledovať stovky festivalových a európskych filmov, vrátane všetkých Be2Can filmov za posledných 9 rokov, sedem dní zadarmo. Do 15. októbra stačí kliknúť na odkaz a aktivovať si voucher.

 

Zdroj: TS Simona Sopiaková, Marketing a PR 

Zdroj foto: Film Europe

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno