Činohra SND: Polnočná omša online už v stredu 11. novembra

Nový projekt ONLINE ŽIVÉ UMENIE štartuje v stredu 11. novembra 2020 o 20.00 hod. jednou z najlepších slovenských drám Polnočnou omšou. V hre Petra Karvaša o postojoch ľudí k udalostiam konca druhej svetovej vojny uvidíte v živom online prenose z novej budovy SND Emila Horvátha, Annu Javorkovú, Milana Ondríka, Dana Heribana, Petru Vajdovú, Richarda Stankeho a ďalších. Réžiu má Lukáš Brutovský.

Projekt Online Živé umenie sa spúšťa vďaka dohode Ministerstva kultúry SR s Úradom verejného zdravotníctva SR. Na jej základe môžu aj počas zatvorenia divadelné, tanečné, hudobné a ďalšie profesionálne telesá vysielať online svoju produkciu.

Dlhodobo vypredané činoherné, operné a tanečné predstavenia, muzikály a aj koncerty klasickej hudby si bez cestovania a za cenu jednej vstupenky môže pozrieť celá rodina. Medzi zapojenými inštitúciami sú v prvej fáze divadelné, hudobné a tanečné scény zriaďované ministerstvom kultúry. Časom pribudnú ďalšie, keďže ministerstvo chce projekt sprístupniť aj inštitúciám mimo rezortu.

Online Živé umenie tak spája na jednej adrese https://navstevnik.online/ predstavenia viacerých scén. Na tomto portáli si záujemcovia kúpia vstupenku a nemusia sa obávať – kapacita virtuálnej divadelnej sály, je na rozdiel od klasickej, neobmedzená. Vstupenky budú k dispozícii aj pár minút pred začiatkom predstavenia.

O hre Petra Karvaša:


Hra jedného z najvýraznejších slovenských dramatikov minulého storočia sa odohráva na Štedrý deň roku 1944. Neoslavuje však vojnových hrdinov – skúma a detailne analyzuje postoje a vzťahy obyčajných ľudí k dramatickým udalostiam končiacej sa druhej svetovej vojny.
Karvaš sa na obdobie Slovenského národného povstania pozerá z iného uhla a ikonu zvečňujúcu odhodlaných odbojárov nahrádza plastickým obrazom opatrnosti a oportunizmu jednej zbožnej slovenskej rodiny.
Manželia Kubišovci sú ľudia veľmi nenápadní, neangažovaní, vzorne sa starajúci o svoju rodinu, dbajúci na zvyky a tradície. Zároveň však ľudia neobyčajne flexibilní. Najmladší syn je partizán, starší gardista, dcéra arizátorka. Pri štedrovečernom stole sedia s nacistom, nádejnou nevestou je komunistka. Situácia na fronte je však čoraz neistejšia, je viac a viac zrejmé, že sa blíži chvíľa, keď bude treba jedného z členov rodiny obetovať. Z čoho sa budú spovedať na polnočnej omši?

Od prvej premiéry a jedinej inscenácie Polnočnej omše v Slovenskom národnom divadle v roku 1959 ubehlo už vyše 50 rokov a je opäť čas vrátiť sa k téme, ktorá bytostne súvisí s našimi dejinami, a k hre, ktorá patrí k dôležitým medzníkom slovenskej dramatiky. Autor Peter Karvaš pôsobil priamo ako dramaturg na Novej scéne ND v rokoch 1945 – 1948 a formoval vtedy nový a ambiciózny súbor. Vytvoril jednu z dôležitých etáp dejín moderného slovenského divadla na poliach dramaturgie, dramatiky i teórie divadla. Jeho pohnuté životné osudy a osobná skúsenosť z povstania sa priamo odzrkadľujú v opuse Polnočná omša.
SND inscenáciu hry prinieslo v premiére 25. a 26. októbra v roku 2014.

SND prinesie pre divákov aj ďalšie prenosy inscenácií, o ktorých bude informovať čoskoro.

Zdroj: www.snd.sk
Zdroj foto: Braňo Konečný


2 KOMENTÁRE

  1. Online prenos – živé vysielanie z dosiek SND dňa 11.11.2020 – to nebolo divadelné predstavenie, to bol slávnostný koncert divadelných hercov. Skvelé herecké výkony, silný námet. Pani Javorková je neskutočne presvedčivá, jej výkon bol excelentný! Zakúpený lístok bol dobrá investícia. Ďakujem.

    • Dobrý deň prajeme pani Haršányová, s Vaším názorom sa plne stotožňujeme, stream sme tiež sledovali. O ďalších online predstaveniach budeme na našich stránkach informovať. Myslíme si, že v čase, keď sú divadlá zatvorené, je to dobrý nápad – sprostredkovať aspoň takouto formou divákom inscenácie. Samozrejme, nenahradí to “živé divadlo”, no keď my nemôžeme do divadiel, divadlo príde k nám domov…

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno