Cigánski diabli na hrad!

Cigánski diabli, ktorí pre dvoma rokmi na Bratislavskom hrade oslávili 10. výročie, sa rozhodli zopakovať si koncert na hrade. A bude to naozaj veľkolepé – vo štvrtok 8. augusta uvedú do života nový album a majú aj ďalšie prekvapenia.


Nový album príde pokrstiť Milan Lasica a formácia má pre publikum pripravené originálne virtuózne skladby, fúzie a jedinečné aranžmány, pre ktoré ich publikum tak zbožňuje. Fantastickí muzikanti majú doteraz na konte päť albumov a na nový hudobný počin si fanúšikovia museli počkať šesť rokov. Album s názvom Kone tvorili celý rok. Popri mnohých koncertoch, ktoré mali Cigánski diabli, totiž nebol čas, ale kedykoľvek mali voľno, nacvičili skladbu a už aj išli do štúdia nahrávať. Štefan Banyák si pre obecenstvo pripravil ozajstnú „chuťovku“ – na bielych husliach zahrá skladbu od Vittoria Montiho – Csardás, ktorá je v obecenstve mimoriadne obľúbená: „Stále niečo nové hľadám, buď oblečenie, doplnky, nový štýl. A tak mi napadlo, že by som chcel vyskúšať biele husle. Našiel som ich v Londýne a hneď ma zaujali. Znejú skvelo, aj keď ich ešte idem dať nastaviť kamarátovi do Viedne. A potom na nich zahrám našim fanúšikom Montiho Csardás,“ teší sa primáš kapely Banyák.


Tento koncert bude pre nás výnimočný, pretože to bude nový program s novými pesničkami. A bude to aj pre nás neokukané. Prípravy sú v plnom prúde, vždy, keď máme voľno a nehráme, tak skúšame a trénujeme nové skladby. Veľmi sa tešíme, ako nové skladby predstavíme našim fanúšikom. Pretože bez nich by sme stratili inšpiráciu a chuť tvoriť. Vďaka nim máme veľké šťastie, že môžeme robiť prácu, ktorá nás napĺňa,“ teší sa na vystúpenie speváčka a violončelistka Silvia Šarközi.
Na koncerte zaznejú okrem známych hitov aj úplne nové skladby z najnovšieho CD, ktoré budú predzvesťou nasledujúceho vianočného turné po slovenských mestách. Na hrade v premiére uvedú aj dva nové klipy – k piesňam Kone a Vráť mi sny. Práve pieseň Vráť mi sny sa odohráva v kasíne Rebuy Stars, kde sa muzikanti poriadne odviažu a užívajú si kvalitné drinky, zábavu a rôzne hry, ktoré im kasíno ponúka. Klip ponúka aj silný príbeh, ktorý je o láske. Viac už však neprezradíme, len toľko, že to bude originálne a krásne…
Spoločnosť Rebuy Stars, ktorá podporuje mnohé kultúrne a športové akcie, je hlavným partnerom a finančne podporila nielen koncert, ale aj výrobu klipov.
O námet a réžiu oboch klipov sa postaral Anton Faraonov, kameru, strih a obrazovú postprodukciu má na konte Július Karaffa. Na výrobe spolupracovali Rebuy Stars, x-bionic® sphere, Fart STUDIO, Jana Pištejová, firma Todos, Make-up Studio – Zuzana Šutjaková, Klenoty Hematit.


Cigánski Diabli zahrajú na hrade v klasickej zostave kapelník Ernest Šarközi, cimbal, Silvia Šarköziová, violončelo, Štefan Banyák, prvé husle, Jozef Farkaš, viola, Zoltán Grunza, klarinet, tarogátó a Róbert Fehér, kontrabas. Diabli si okrem stálych členov prizvali aj hráčov na bicie nástroje a na klavír, aby vystúpenie znelo mohutnejšie.


Cigánski Diabli zahrajú fanúšikom na Bratislavskom hrade virtuózne skladby, fúzie a piesne v jedinečných aranžmánoch. Na každú pieseň si pripravili originálnu svetelnú šou. Dvojhodinový program nacvičovali počas leta v skúšobni. „Cvičili sme dosť často, museli sme si natrénovať skladby z nového albumu. Aj keď v tomto teple to bolo ťažké. Ale odbehli sme si aj na kúpalisko. Našťastie máme v skúšobni klimatizáciu a teda sa to dalo zvládnuť. Na koncert na Bratislavský hrad sme si prizvali hráčov na bicie nástroje a na klavír, aby to znelo mohutnejšie a modernejšie,“ prezradil primáš Štefan Banyák.

Fenomenálni muzikanti si živé hranie doslova užívajú. Dokázali to na koncertoch na všetkých 5-tich kontinentoch a v 35-tich krajinách sveta vrátane USA, Austrálie, Kanady, Japonska, Číny, Južnej Kórei, Mexika, Egypta a takmer celej Európy.

Hrať pre publikum pre mňa znamená úplne najviac. V deň, keď máme koncert mám veľmi rád. Každé vystúpenie je pre mňa veľký sviatok a dám si vždy záležať na príprave. Už keď si obúvam lakovky viem, že je to výnimočný deň. Pred koncertom sa rozcvičím a pripravím sa psychicky. Je to pre mňa veľká radosť,“ hovorí kapelník Ernest Šarközi.

Nenechajte si ujsť svetovú premiéru oboch klipov na exkluzívnom koncerte 8. augusta na Bratislavskom hrade! A hlavne koncert, o ktorom sa fanúšikovia orchestra vyjadrujú: „Bol to úžasný zážitok, keď som počula vaše piesne naživo, dali ste mi veľa energie,“ napísala po ich koncerte na sociálnu sieť jedna z obdivovateliek tohto telesa. Okrem toho, čaká vás aj romantika – večerná obloha v očarujúcom prostredí hradu, a to je neopakovateľná atmosféra. A po koncerte budú fanúšikom nové CD Cigánski diabli aj podpisovať!

Cigánski diabli turné KONE 2019
8.8. 2019 Bratislava Bratislavský hrad
19.11. 2019 Levice – CK Junior
5.12. 2019 Senec – Mestské kultúrne stredisko
7.12. 2019 Piešťany – Dom umenia
17.12. 2019 Nitra – PKO Nitra
18.12. 2019 Martin – Kino Strojár
19.12. 2019 Zvolen – Dom kultúry Podborová
20.12. 2019 Hlohovec – Kino Úsmev

TS: NK FACTORY – správa bola upravená a doplnená redakciou mojakultura.sk
Foto: Michal Rusina

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno