Z Hľadiska počtu nominácií bola najväčším favoritom psychologická dráma Arvéd. Viac ocenení však získala historická snímka Il Boemo.

Film Arvéd získal Českého leva za scenár, ktorý napísal Jan Poláček, ocenený bol aj herec v hlavnej úlohe Michal Kern. Ondřej Mikula (Aid Kid) a Jonatan Pjoni Pastirčák získali cenu za hudbu k filmu. Z celkových dvanástich nominácií tak Arvéd premenil tri.


Slávnostný večer skutočne ovládla snímka Il Boemo, ktorá získala cenu v šiestich kategóriách, medzi nimi cenu za najlepšie kostýmy, najlepšiu scénografiu aj prestížnu cenu za najlepšiu réžiu. Získala tiež Českého leva za najlepší film roku 2022.

Producent víťazného filmu Il Boemo Jan Macola v ďakovnej reči poznamenal: „Jozef Mysliveček sa narodil 300 metrov odtiaľto proti prúdu Vltavy a dokázal sa presadiť vo svete. Ďakujem za to, že nám ukázal, ako má zmysel ísť za svojim snom, pretože sa môže stať, že sa naplní.“


Film Il Boemo je inšpirovaný skutočným životom českého skladateľa Jozefa Myslivečka, žijúceho v 18. storočí v Taliansku.


 

Kompletný zoznam nominácií a víťazov:

NAJLEPŠÍ CELOVEČERNÝ HRANÝ FILM
Arvéd – producenti Kristýna Michálek Květová, Tomáš Michálek, Ivan Ostrochovský
BANGER. – producenti Jakub Jíra, Kryštof Zelenka
Il Boemo – producent Jan Macola
Obeť – producenti Jakub Viktorín, Pavla Janoušková Kubečková
Svetlonoc – producent Miloš Lochman

NAJLEPŠÍ DOKUMENTÁRNY FILM
Bratstvo – réžia Francesco Montagner – producentka Pavla Janoušková Kubečková
Good Old Czechs – réžia Tomáš Bojar – producenti Gordon Lovitt, Petr Soukup, Petra Ptáčková
KaprKód – réžia Lucie Králová – producenti Andrea Shaffer, Martin Řezníček
Toyen, barónka surrealizmu – réžia Andrea Sedláčková – producent Dušan Mulíček
Skúška umenia – réžia Adéla Komrzý, Tomáš Bojar – producent Jakub Wagner

NAJLEPŠIA RÉŽIA
Arvéd – Vojtěch Mašek
BANGER. – Adam Sedlák
Il Boemo – Petr Václav
Obeť – Michal Blaško
Svetlonoc – Tereza Nvotová

NAJLEPŠIA HEREČKA V HLAVNEJ ÚLOHE
A potom prišla láska – Pavla Tomicová
Il Boemo – Barbara Ronchi
Obeť – Vita Smachelyuk
Podozrenie – Klára Melíšková
Svetlonoc – Natália Germáni

NAJLEPŠÍ HEREC V HLAVNEJ ÚLOHE
Arvéd – Michal Kern
BANGER. – Adam Mišík
Hranice lásky – Matyáš Řezníček
Il Boemo – Vojtěch Dyk
Slovo – Martin Finger

NAJLEPŠÍ HEREC VO VEDĽAJŠEJ ÚLOHE
Arvéd – Saša Rašilov
BANGER. – Marsell Bendig
Grand Prix – Štěpán Kozub
Keby radšej horelo – Miroslav Krobot
Posledné preteky – Oldřich Kaiser

NAJLEPŠIA HEREČKA VO VEDĽAJŠEJ ÚLOHE
Buko – Martha Issová
Grand Prix –Tatiana Dyková
Grand Prix – Anna Kameníková
Il Boemo – Lana Vlady
Podozrenie – Denisa Barešová

NAJLEPŠÍ SCENÁR
Arvéd – Jan Poláček, Vojtěch Mašek
BANGER. – Adam Sedlák
Il Boemo – Petr Václav
Obeť – Jakub Medvecký
Podozrenie – Štěpán Hulík

NAJLEPŠIA KAMERA
Arvéd – Dušan Husár
BANGER. – Dušan Husár
Il Boemo – Diego Romero Suarez-Llanos
Posledné preteky – Jan Baset Střítežský
Svetlonoc – Federico Cesca

NAJLEPŠÍ STRIH
Arvéd – Hedvika Hansalová
BANGER. – Šimon Hájek, Jakub Jelínek
Good Old Czechs – Šimon Špidla
KaprKód – Adam Brothánek
Svetlonoc – Pavel Hrdlička, Thibault Hague

NAJLEPŠÍ ZVUK
Arvéd – Jakub Jurásek
Il Boemo – Daniel Němec, Francesco Liotard
Jan Žižka – Martin Jílek, Peter Hilčanský, Viktor Prášil
KaprKód – Richard Müller
Svetlonoc – Marek Hart, Michaela Patríková, Ivan Horák

NAJLEPŠIA HUDBA
Arvéd – Ondřej Mikula (Aid Kid), Jonatán Pjoni Pastirčák
BANGER. – Oliver Torr
Kráľ Šumavy: Fantóm temného kraja – Beata Hlavenková
Slovo – Jan P. Muchow
Svetlonoc – Jonatán Pjoni Pastirčák, Robin Coudert

NAJLEPŠIA SCÉNOGRAFIA
Arvéd – Nina Feriancová
Bežné zlyhania – Antonín Šilar
Deväťdesiate – Henrich Boráros
Il Boemo – Irena Hradecká, Luca Servino
Jan Žižka – Jiří Sternwald

NAJLEPŠIE KOSTÝMY
Arvéd – Františka Králíková
Deväťdesiate – Andrea Králová
Il Boemo – Andrea Cavalletto
Jan Žižka – Kateřina Mírová
Mária Terézia – piata časť – Ján Kocman

NAJLEPŠIE MASKY
Arvéd – Iveta Huptychová
Grand Prix – Lukáš Král, Jana Bílková
Il Boemo – Andrea McDonald
Jan Žižka – Ivo Strangmüller, René Stejskal, Jamie Kelman
Mária Terézia – piata časť – Ivo Strangmüller, René Stejskal, David Šesták

NAJLEPŠÍ TELEVÍZNY FILM ALEBO MINISÉRIA
Kráľ Šumavy: Fantóm temného kraja – hlavní producenti David Ondříček, Daria Špačková, Michal Reitler – hlavný tvorca David Ondříček
Podozrenie – hlavní producenti Jakub Viktorín, Tomáš Hrubý, Pavla Janoušková Kubečková,
Michal Reitler – hlavný tvorca Michal Blaško
Pozadie udalostí – hlavní producenti Maja Hamplová, Matěj Chlupáček, Jan Lekeš – hlavný tvorca Jan Hřebejk

NAJLEPŠÍ TELEVÍZNY SERIÁL
Deväťdesiate – hlavný producent Michal Reitler – hlavný tvorca Peter Bebjak
Päť rokov – hlavný producent Matěj Stehlík – hlavný tvorca Damián Vondrášek
Tiene v hmle – hlavná producentka Kateřina Ondřejková – hlavný tvorca Radim Špaček

NAJLEPŠÍ ANIMOVANÝ FILM
Carp Xmass – réžia, výtvarníčka Anna Heribanová – producenti Anika Homolová, Tomáš Šimon
Tmenie – réžia Ondřej Moravec – producentka Hana Blaha Šilarová – výtvarníčka Bára Anna Stejskalová
Zuza v zahradách – réžia, výtvarníčka Lucie Sunková – producenti Martin Vandas, Alena Vandasová

NAJLEPŠÍ KRÁTKY FILM
Barcarole – réžia Igor Chmela – producenti Radim Procházka, Jana Janěková ml.
Rituály – réžia Damián Vondrášek – producentka Martina Netíková
Vinland – réžia Martin Kuba – producenti Natália Pavlove, Miloš Lochman

CENA MAGNESIA ZA NAJLEPŠÍ ŠTUDENTSKÝ FILM – neštatutárna cena
Asterión – réžia Francesco Montagner
Atestícia – réžia Jan Hecht
Ostrov slobody – réžia Petr Januschka
Rituály – réžia Damián Vondrášek
Vinland – réžia Martin Kuba

Mimoriadny prínos českej kinematografii – Marcela Pittermannová, Jan Jíra

 

Spracoval: Matúš Trišč

Zdroj titulnej foto: PILOT FILM

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno