Prvá zmienka o Českom Krumlove, kultúrnom a turistickom centre južných Čiech pochádza z trinásteho storočia, v roku 1602 kúpil mesto cisár Rudolf II. Stredoveké centrum mesta je od roku 1963 mestskou pamiatkovou rezerváciou a od roku 1992 je zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Zámok Český Krumlov je po Pražskom hrade druhý najrozsiahlejší zámocký areál v Čechách, spolu so zámockou záhradou. V jej anglickej časti sa nachádza barokový letohrádok Belária spolu s otáčavým hľadiskom, hojne využívaný, najmä v letnej sezóne pre divadelné a operné predstavenia.


Avšak nielen svojou históriou a architektúrou je Krumlov živý, neodmysliteľne k nemu patrí aj hudba. Prvé písomné doklady o hudobnom živote v meste pochádzajú z doby okolo roku 1400, koncom18. storočia tu bola založená najstaršia verejná hudobná škola na českom území. Ku koloritu mesta patria samozrejme i hudobné festivaly, predovšetkým Medzinárodný hudobný festival Český Krumlov, na ktorom tento rok vystúpi Placido Domingo. Táto reprezentatívna prehliadka svetovej hudobnej scény prináša široké rozpätie hudby od 15. po 21. storočie.


Taneční kurzy Jiřího Horáka, výuka a závěrečné představení kurzů 7. 8. 2020 v Městském divadle Český Krumlov

Na najstaršie hudobné tradície mesta nadväzujú tradície novšie. K nim patria predovšetkým obľúbené majstrovské kurzy, ktoré organizuje Pražský hudobný inštitút, a to interpretačné kurzy v hre na violončelo, husle a klavír, majstrovské spevácke kurzy a tanečné kurzy, ktoré sa uskutočnia aj toto leto v už spomínanom malebnom prostredí mesta Český Krumlov s jeho nezameniteľným geniom loci.

 

Alžběta Kerberová, riaditeľka Pražského hudobného inštitútu o jeho poslaní hovorí: „Pražský hudební institut se za svého několikaletého působení etabloval na profesní instituci, která klade za cíl pomáhat umělcům v jejich snaze o dosažení mistrovství́ ve svém oboru. Zaměřujeme se na vokální i instrumentální́ hudebníky, stojící na prahu své́ umělecké́ kariéry a nejenom na ně.  Každým rokem pořádáme kurzy a soutěže, které jsou určeny jak pro nejmladší muzikanty, tak pro výkonné umělce. Vzpomeňme alespoň celostátní klavírní soutěž „Mladí pianisté hrají na klavír Steinway & Sons“, které již desátý, jubilejní ročník proběhl začátkem června a Koncert vítězů a masterclass s profesorem Ivanem Klánským se bude konat na podzim 2021, nebo 15. ročník Mezinárodní violoncellové soutěže Jana Vychytila. Ta se uskuteční letos v listopadu. Obě soutěže připravuje institut v spolupráci Gymnáziem a Hudební školou hlavního města Prahy.“


Ako predošlé ročníky, tak aj tento ročník kurzov v Českom Krumlove sľubuje zaujímavý program.

Interpretačné kurzy v hre na violončelo, husle a klavír povedú vynikajúci interpreti a pedagógovia vo svojom odbore a síce Martin Škampa (violončelo), Marie Kocián Mátlová (husle) a v odbore klavír slovenský virtuóz Peter Toperczer mladší. Záverečný koncert účastníkov inštrumentálnych kurzov bude v nedeľu, 25. júla 2021 vo Veľkej sále Kláštora Klarisiek.

Tanečné kurzy pod vedením choreografa Jiřího Horáka sa konajú v baletnej sále Mestského divadla v týždni od 26. 7.-1. 8. 2021 a budú ukončené tanečným predstavením 1. augusta 2021 na javisku Mestského divadla Český Krumlov.

Jedným z ťahákov podujatia, obľúbených medzi vokálnymi umelcami, sú majstrovské spevácke kurzy pod vedením profesionálov vo svojej oblasti – slovenského barytonistu Vladimíra Chmela, ktorý sa zameriava na oblasť talianskeho belcanta, operného režiséra Jaromíra Brycha a klavírnu spoluprácu doplní vyhľadávaný slovenský korepetítor Róbert Pechanec a mladý nádejný český klavirista Ahmad Hedar.

Aktuálny ročník je venovaný predovšetkým talianskej a nemeckej opernej tvorbe, a preto organizátori pozvali svetovo uznávaného nemeckého basistu s českými koreňmi Franza Hawlatu, ktorý sa špecializuje predovšetkým na wágnerovský, mozartovský a straussovský repertoár.

Franz Hawlata vyštudoval muzikológiu a spev na Musikhochschule München. Ako Sarastro debutoval v 25 rokoch v Štátnom divadle na námestí Gärtnerplatz v Mníchove, kde bol v rokoch 1988-1990 stálym členom súboru. V roku 1992 začal svoju medzinárodnú kariéru vo francúzskom Lyone ako Altoum v Turandot a od 1994 je stálym a vítaným hosťom Viedenskej štátnej opery, kde spieval, okrem iných aj úlohy Papagena, Leporella, Osmina, Figara, Ochsa, Pognera, Dalanda und Wozzecka vo viac ako 200 predstaveniach. Svoj debut v Metropolitnej opere absolvoval v roku 1995 v Straussovej komickej opere Ružový gavalier v roli baróna Ochsa. Predstavil sa taktiež na medzinárodných festivaloch v Salzburgu (Osmin, Don Alfonso), v Bayreuthe (Hans Sachs) a v mnohých operných domov a to nielen v Európe –  v Bavorskej štátnej opere v Mníchove, v Teatro Real v Madride, v Opera National v Paríži, v Lyric Opera of Chicago a ďalších. Významnú časť jeho umeleckej tvorby tvoria koncertné a oratórne vystúpenia. Hawlata má blízko aj k Dvořákovi – v roku 1998 vydal trojCD opery Rusalka v nemeckom vydavateľstve Polygram, na ktorom účinkujú aj Reneé Fleming, Dolora Zajick alebo Eva Urbanová; Českú filharmóniu a Kühnov spevácky zbor dirigoval sir Charles Mackerras.

O desať let neskôr vyšla u Sony BMG Dvořákova Stabat Mater s Piotrom Beczałom, a slovenskom sopranistkou Ľubou Orgonášovou, pod vedením Nikolausa Harnoncourta.

 

Koncert frekventantů Interpretačních kurzů M. Škampy, M. Mátlové a P. Toperczera, 28. 7. 2019, Klášter Klarisek (foto Libor Sváček) Na foto Ahmad Hedar a Nela Skarková

Majstrovské spevácke operné kurzy končia taktiež záverečným koncertom, a to v kostýmoch na Rajskom dvore Kláštora klarisiek v dvoch termínoch – 24. 7. a 31. 7. 2021.

Doslova čerešničkou na torte bude Liederabend alebo Piesňový recitál Franza Hawlatu, ktorý zaznie v Čechách po prvýkrát v pondelok, 26. júla. Zaznejú na ňom piesne Dvořáka a Straussa, ktoré už roky neodmysliteľne patria do Hawlatového repertoáru.

Nielen krásy Českého Krumlova pravidelne privádzajú do toho historického mesta na majstrovské kurzy renomovaných českých a slovenských operných spevákov a speváčky, napríklad slovenského tenoristu Petra Bergera a mimo iných aj Ester Pavlů. Jedna z najlepších českých mezzosopranistiek sa ich zúčastňuje už pravidelne: „Týden v Českém Krumlově je pro mě plný jak přátelských kontaktů, tak samozřejmě nového učení. Tím, že k panu Chmelovi chodím už čtyři roky na konzultace, vnímám ho jako bonus a velice intenzivní práci před začínající novou sezonou.“

Rovnako jedna z najlepších českých koloratúrnych sopranistiek súčasnosti Tereza Mátlová sa na spevácke kurzy v Krumlove a na prácu so svojím hlasovým pedagógom, slovenským barytonistom Vladimírom Chmelom taktiež teší: „Velmi pilně se budeme věnovat přípravě rolí, které mě čekají v příští sezóně. Tyto dny si užívám nejen aktivním studiem, hereckou přípravou a studiem s klavíristou, ale trávím zde čas trávím i s mojí dcerou Emilly, která zde navštěvuje taneční kurzy u Jirky Horáka. Je to propojení krásného času na úžasném místě, se skvělými profesionály a přáteli. Času na studium a zdokonalení se, který se za běžného provozu těžce hledá.“

 

 

Martin Broniš

Zdroj foto: archív umelcov, Pražský hudobný inštitút, CD Rusalka – reprofoto

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno