Film Mimi je štvrtým celovečerným hraným filmom Miry Fornay. Berlínsky medzinárodný filmový festival ho uvedie vo svetovej premiére, 19. februára v sekcii Generation Kplus, ktorá prezentuje filmy pre deti a mládež. Berlinale je jedným z troch najväčších svetových filmových festivalov a v tomto roku sa uskutoční od 16. do 26. februára.

Mimi uvedie v štyroch projekciách, 19., 20., 21. a 26. februára. Film počas slávnostnej premiéry odprezentujú okrem režisérky Miry Fornay aj hlavní detskí hrdinovia, Rozmarína Willems a Cyprián Šulej, kameramanka Simona Weisslechner a vedúca výroby Zuzana Czaková.


Film rozpráva príbeh sedemročnej Romy, ktorá hľadá svoju stratenú andulku Mimi. Jej odhodlanie nájsť Mimi vedie Romy cez prastarý dunajský les, kde stretáva postavy s ich vlastnými príbehmi. Síce stratila milovanú Mimi, no nájde oveľa viac, dobrodružstvo, nových priateľov a utuží si vzťah s kamarátom Cypkom. Film sa nakrúcal v lesoch pri Bratislave. Režisérkou a scenáristkou filmu je Mira Fornay (Líštičky, Môj pes Killer, Žaby bez jazyka) a za kamerou stála debutujúca Simona Weisslechner. Vedúcou výroby bola Zuzana Czaková, ktorá pracovala ekologicky s minimálnym štábom, bez agregátov, kamerovej a osvetľovacej techniky, obhliadky a presuny počas nakrúcania sa realizovali na bicykloch. V hlavných detských úlohách sa predstavia Rozmarína Willems a Cyprián Šulej, pre ktorých Fornay scenár napísala. Príbeh Romy je zároveň režisérkinou poctou krajine jej detstva. Poukazuje na to, aká je v našich životoch dôležitá príroda a aká dôležitá je najmä pre deti, ich rozvoj a kreativitu. Upozorňuje na bohatstvo, ktoré okolo seba máme a dostatočne si ho nechránime. Slovenskí diváci film v kinách uvidia od 23. marca 2023 a do distribúcie ho prinesie spoločnosť Filmtopia.


„Verím, že príbeh dievčatka Romy privedie deti a ich rodičov k tomu, aby trávili viac času v prírode a cítili sa tam opäť ako doma. Ľudskou stratégiou je chrániť domovy, takže ak sa v prírode budeme opäť cítiť ako doma, budeme ju viac ochraňovať. Mimi nie je iba rodinný film. Je venovaný všetkým dospelým, ktorí neprestali byť zvedavými deťmi. A možno aj pre tých dospelých, ktorí sú pohltení svetom dospelých, náš film ich katapultuje späť do sveta ich zabudnutého detstva,“ hovorí režisérka Mira Fornay.


Film sa realizoval výlučne v slovenskej produkcii a finančne ho podporil Audiovizuálny Fond a Nadácia mesta Bratislavy. Koproducentom je Rozhlas a televízia Slovenska a producentkou Mira Fornay (Mirafox).


Mira Fornay nakrútila štyri celovečerné hrané filmy a štrnásť krátkych filmov. Študovala filmovú réžiu na pražskej FAMU a na NFTS vo Veľkej Británii. Fornay debutovala filmom Líštičky (2009), ktorý v premiére uviedol MFF v Benátkach v sekcii International Critic´s Week. Jej druhý film Môj pes Killer (2013) získal hlavnú cenu Tiger Hivos Award v hlavnej súťaži MFF v Rotterdame v roku 2013. Film bol uvedený na viac ako osemdesiatich medzinárodných filmových festivaloch, na ktorých získal množstvo ocenení. Bol tiež slovenskou národnou nomináciou na cenu americkej Akadémie filmových umení a vied Oscar. Bol nominovaný na cenu Európskej filmovej akadémie. Získal národnú filmovú cenu „Slnko v sieti“ za najlepší scenár, najlepšiu réžiu a najlepší film. Jej tretí film Žaby bez jazyka (2020), uviedol v premiére FF Black Nights Tallinn 2019 a MFF Rotterdam 2020. Film získal cenu CineRebel na festivale v Mníchove. Jej štvrtým celovečerným hraným filmom je Mimi (2023).

 

Zdroj: TS DANA FREYEROVÁ

Zdroj foto: FILMTOPIA

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno