Baroková Opera aeterna na Nádvorí Zichyho paláca

V posledných júnových dňoch uvedie Musica aeterna dve scénické operné predstavenia z dielne talianskych barokových autorov. Hlavných úloh sa zhostili sopranistky Barbora Dvorská a Lenka Máčiková a barytonisti Dávid Harant a Martin Babjak.


Po úspešnej realizácii pilotného projektu Opera aeterna I, v rámci ktorého pred rokom v Bratislave zaznela baroková opera Mar’c Antonio e Cleopatra J. A. Hasseho, pripravil súbor pre starú hudbu Musica aeterna jeho pokračovanie. Tohtoročná Opera aeterna II uvedie dve scénické operné predstavenia z dielne talianskych autorov: Galantina e Pampalugo Francesca Contiho a Livietta e Tracollo Giovanni Battistu Pergolesiho.

Ide o intermezzá z barokových opier, ktoré boli v 18. storočí mimoriadne obľúbené. Hlavnou zápletkou oboch diel sú láska, groteskné prestrojenia a vtipné ľsti, ktorými chcú hlavní hrdinovia získať svoju lásku. Mimochodom, prvým intermezzom bola La serva padrona – Slúžka paňou práve od Giovanniho Battistu Pergolesiho. Uviedli ju v roku v roku 1733.


V ženských úlohách sa predstavia mladé slovenské sopranistky Barbora Dvorská a Lenka Máčiková Kusendová, v mužských postavách zas barytonisti Dávid Harant a Martin Babjak. Obe diela hudobne naštudoval umelecký vedúci súboru Musica aeterna Peter Zajíček v réžii umeleckého tandemu Mariany a Jána Luteránovcov. Odznejú pod dirigentskou taktovkou mladého slovenského dirigenta Marca Vlasáka.


Predstavenia sa uskutočnia na Nádvorí Zichyho paláca v Bratislave v dňoch 27., 28. a 29. júna 2019 o 20.00 hod. Hodinu pred každým predstavením je možné zakúpiť si vstupenky priamo v mieste konania podujatí.

Koncerty projektu Opera aeterna majú ambíciu každoročne prispieť k oživeniu kultúrneho života Bratislavy a obohatiť poslucháčov o nevšedný hudobný zážitok. Tohtoročné koncerty sú o.i. venované aj “storočnici” zakladateľa súboru Musica aeterna, prof. Jána “Hansiho” Albrechta.

Hlavným usporiadateľom koncertov je OZ Musica aeterna v spolupráci s Mestskou časťou Bratislava – Staré mesto, hlavným partnerom podujatia je Fond na podporu umenia, ktorý realizáciu koncertov podporil z verejných zdrojov.

TS: OZ Musica aeterna – správa bola doplnená redakciou mojakultura.sk
Zdroj foto: archív Musica aeterna

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno