Art Film Fest vyvrcholil odovzdávaním ocenení

Art FIlm Fest, Štefan Kvietik a Emília Vášáryová, foto: Peter Stas

Modrí anjeli sa rozleteli do sveta! 27. ročník Medzinárodného filmového festivalu Art Film Fest vyvrcholil v Košiciach v sobotu 22. júna 2019 záverečným ceremoniálom, ktorého súčasťou sa stalo odovzdávanie cien Modrý anjel.


Ocenenia putovali do Kolumbie, Spojených štátov amerických, Rakúska, Ruska, Francúzska či Rumunska, no naprázdno neobišli ani slovenskí tvorcovia.


O víťazoch v Medzinárodnej súťaži hraných filmov rozhodovala päťčlenná porota, ktorú tvorila slovenská herečka Éva Bandor, český filmový režisér, scenárista a spisovateľ Ivan Fíla, grécky novinár a filmový kritik Panagiotis Kotzathanasis, chorvátska filmová kritička a festivalová dramaturgička Dina Pokrajac a iránsky filmový režisér, scenárista a producent Mohammad-Ali Talebi.


Umelecký riaditeľ Art Film Festu Peter Nágel pri odovzdávaní ceny Modrý anjel.

Modrého anjela za najlepší film získala snímka Monos (réžia: Alejandro Landes, 2019), ktorá rozpráva príbeh paramilitantnej jednotky, zloženej z teenagerov a pôsobiacej v nedostupnej džungli. Porota ocenila film „za jeho vynikajúce stvárnenie upadnutia do šialenstva a večného konfliktu medzi kolektívom a jednotlivcom, a za intenzívne humanistické posolstvo a hrôzostrašnú víziu vojnovej skazy, spolu so strhujúcimi výkonmi hercov a surrealistickou kamerou.


Najlepším režisérom sa stal známy americký herec Jonah Hill, ktorého režisérsky debut s názvom Deväťdesiate (Mid90s, 2018) si porotu získal „intenzívnym a autentickým stvárnením skateboardovej subkultúry v LA uprostred 90. rokov a subjektívnou prácou kamery, ktorá vdýchla život emóciám a nádejam hlavných postáv.

Modrého anjela za najlepší ženský herecký výkon si na svoje konto pripísala rakúska herečka Patrycja Planik. V jej hlbokom dramatickom prejave bez slov vo filme Lillian (réžia: Andreas Horvath, 2019) porota vyzdvihla „koherentné a introvertné herectvo tváre a tela, evokujúce skutočné emócie a reminiscencie na postavy vo filmoch Roberta Bressona.

Cenu za Najlepší mužský herecký výkon si na pódiu košickej Kunsthalle osobne prevzal ruský herec Alexey Agronovich, predstaviteľ hlavnej úlohy vo filme Humorista (Yumorist, réžia: Michael Idov, 2019). Cenu získal „za minimalistické a subtílne herecké umenie, ktoré poukazuje na skutočnosť, že aj vážne témy je možné stvárniť s humorom a sebairóniou, a za zobrazenie presvedčivej premeny servilného jednotlivca na nekonformného humoristu.

Ruský herec Alexey Agronovich, predstaviteľ hlavnej úlohy vo filme Humorista

V trojčlennej porote Medzinárodnej súťaže krátkych filmov sa stretli festivalový koordinátor a dramaturg Jose Cabrera Betancort z Tenerife, švédsky režisér a scenárista Jerry Carlsson, a nórska režisérka Gunhild Enger. Držiteľom ceny Modrý anjel za najlepší krátky film sa vďaka ich rozhodnutiu stala francúzska animovaná snímka Skočím si po cigarety (Je sors acheter des cigarettes, réžia: Osman Cefron, 2019). Podľa slov porotcovskej trojice je obdivuhodné, akým spôsobom film „stvárňuje bolesť spôsobenú permanentnou absenciou rodiča – otca. Oživený štýl punkovej animácie 90. rokov vytvára surreálny svet, v ktorom sa hlavný hrdina pokúša pochopiť svoje zmätené emócie.

Porota sa rozhodla udeliť aj Zvláštne uznanie. Rumunská snímka Vianočný darček (Cadoul de craciun, réžia: Bogdan Muresanu, 2019) si ju získala tým, ako na ploche krátkej metráže pracovala s tradičnými elementmi rumunskej Novej Vlny. „Film znázorňuje noc pred rumunskou revolúciou a stvárňuje strach existujúci počas diktatúry. Vďaka dobrému herectvu, absurdite a humoru je zdrojom nových a nových prekvapení.

Okrem dvojice medzinárodných porôt vybralo dva ocenené filmy aj publikum Art Film Festu. Televízia JOJ vyhlásila divácku súťaž o najlepší dlhometrážny film, ktorý návštevníci vybrali prostredníctvom internetového hlasovania. Hlasujúci zároveň sami súťažili – jednému či jednej z nich pošle televízia pozvánku na nakrúcanie relácie Inkognito a spoločnosť MOTOR – CAR Košice s.r.o. poskytne automobil Kia na jeden víkend. Ďalším desiatim vyžrebovaným účastníkom hlasovania venuje televízia JOJ rovnako pozvánku na nakrúcanie Inkognita a darčekový balíček. Sympatie festivalového obecenstva si získala slovenská novinka, komédia Loli paradička (2019) režiséra Richarda Staviarskeho. Bizarný príbeh lásky, odohrávajúci sa v pitoresknom prostredí jarmokov, budú mať už onedlho možnosť vidieť aj diváci v kinách – snímka vstupuje do distribúcie 18. júla 2019.

Divácky najobľúbenejším krátkometrážnym dielom sa stal ruský film Kolotoč (Lalay-Balay, réžia: Ruslan Bratov, 2017), sledujúci osud opitej trojice, ktorá v snahe utiecť banditom uviazne na atrakcii zábavného parku. Odmenou pre jedného hlasujúceho či hlasujúcu je v tomto prípade voľný cinepass na ďalší ročník Art Film Festu a Tuli vak Relax od spoločnosti Tuli.sk, s.r.o.

Okrem ocenení Modrý anjel a dvojice diváckych cien bola počas záverečného ceremoniálu odovzdaná aj cena Zlatá kamera, ktorú Art Film Fest udeľuje tvorcom a tvorkyniam za ich výrazný prínos v oblasti kinematografie. Jej tohtoročným laureátom sa stal maďarský režisér Kornél Mundruczó, viackrát ocenený na Festivale v Cannes, s množstvom celosvetovo úspešných filmov na svojom konte. Pri preberaní ceny z rúk dobrého priateľa, slovenského filmára Mátyása Priklera, vysvetlil, že hnacou silou jeho kariéry bola a stále je potreba vypovedať o Maďarsku a východnej Európe tak, ako ich vidí. „Táto cena pre mňa zosobňuje silu kinematografie a som ňou nesmierne poctený,“ povedal.

Cenu Zlatá kamera si prevzal maďarský režisér Kornél Mundruczó.

Milan Lasica udelil na záverečnom ceremoniáli Cenu prezidenta festivalu za rozvoj filmového umenia v domácom i zahraničnom kontexte. Získal ju slovenský herec Štefan Kvietik, ktorý ju prevzal z rúk svojej dlhoročnej hereckej kolegyne Emílie Vášáryovej. Vo svojej reči poďakoval kolegom a kolegyniam, s ktorými mal tú česť za roky svojej hereckej kariéry spolupracovať.

Medzinárodný filmový festival Art Film Fest sa vráti do Košíc v dňoch 19. – 27. júna 2020 so svojím 28. ročníkom. Viac informácií o priebehu toho práve skončeného nájdete na webstránke www.artfilmfest.sk.

TS: ART FILM FEST
Zdroj foto: Peter Stas – Art Film Fest, video: youtube

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno