Zabelov Group vydávajú nový singel Dive, ktorý pokrstili 19. mája v Kasárňach Karlín.

Po troch rokoch od vydania EP Madhouse Session predstavuje česko-bieloruský projekt Zabelov Group nový materiál. Dive vychádza rovnako ako predchádzajúce nahrávky na českom labeli Minority Records.


„V Dive sme sa snažili nájsť akýsi organický metrorytmický tvar, ktorý by mal potenciál znieť nekonečne,“ hovorí akordeonista Roman Zabelov.


Skladbu formuje element tranzu vychádzajúci z repetitívnych procesov evokujúci hudobníkom ponor do neprebádaných hĺbok. Od pocitu bol len krôčik k názvu celej kompozície.


„Opäť sa prejavila naša fascinácia patterny, jednoduchými opakujúcimi sa vzorcami, ktoré sa vložia do kontextu iného vzorca. Vznikne razom pocit evolúcie, príbehu medzi tónmi. Poviete si, že to už pár desiatok rokov nie je nič nové, ale stále je čo objavovať,“ dodáva bubeník a trubkár Ján Šikl. Za masterom stojí uznávaný Matúš Godík (Floex, Hidden Orchestra, Bratia Orffovci, -123 min a mnoho ďalších).


Zabelov Group založili roku 2012 veční hudobní hľadači Roman Zabelov (akordeón, spev, syntetizátory) a Jan Šikl (bicie, trúbka, gitara). Vo svojej tvorbe prepájajú jazz s výrazným groovom, akustickou hudbou aj elektronikou do výrazne atmosférického, až kinematického celku. Vydali domácu nahrávku 40 000 km nasledovanú živým albumom Secret Session, regulárnym debutom bol album Eg (2018). V roku 2020 vydali živý album Madhouse Session. Vystúpili v Poľsku, Nemecku, Holandsku, Taliansku, Slovinsku i Veľkej Británii.

Jan Šikl je autorom hudby pre filmy Rekonštrukcia okupácie a Ako som sa stala partizánkou, ako aranžér spolupracuje s Floex Ensemble či Glorchestra, scénickú hudbu písal pre Laternu Magiku, 420People, Spitfire Company, Losers Company či JEDL. Stojí za hudbou pre mnohé rozhlasové hry a audioknihy.

Roman Zabelov dokončuje doktorandské štúdium na pražskej HAMU, kde sa zaoberá témou akustického a amplifikovaného akordeónu, je súčasťou projektu Spitfire Company a Orchestra Berg s názvom Tak tiše až.

Od roku 2022 je súčasťou Zabelov Group tiež VJ Linda Arbanová (Zviera menom jeseň, Lenka Dusilová, Druhá tráva a iní)

V Kasárňach Karlín zazneli 19. mája okrem Dive aj ďalšie skladby z pripravovaného albumu, na ktorý sa fanúšikovia môžu tešiť v roku 2024.

 

Zdroj: TS Anna Mašátová

Autor foto: Tomáš Vlček 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno