Symfonické koncerty v Slovenskej filharmónii pokračujú vo štvrtok a piatok 4. a 5. apríla o 19.00. Slovenská filharmónia sa predstaví pod taktovkou svetovo uznávaného slovenského dirigenta s medzinárodným renomé Juraja Valčuhu.  Po boku orchestra sa predstaví mladá slovenská sopranistka Slávka Zámečníková, sólistka Viedenskej štátnej opery. Na programe sú diela Richarda Straussa a Piotra Iľjiča Čajkovského.

Dvaja slovenskí umelci, ktorí úspešne pôsobia v zahraničí. Juraj Valčuha, hudobný riaditeľ Houston Symphony bude hosťom 75. sezóny  po druhýkrát, po mimoriadne úspešnom marcovom uvedení tretej symfónie Gustava Mahlera. Slávka Zámečníková zaznamenala raketový štart na svetové operné i koncertné pódiá.


Foto: Ján Lukáš

Od septembra 2020 je centrom jej pôsobenia Viedenská štátna opera, kde stvárňuje postavy vo viacerých operných tituloch, okrem iného postavu Sophie v opere  Gavalier s ružou Richarda Straussa. Straussova tvorba je rozsiahla –  je autorom 15 opier, symfonických básní, inštrumentálnych koncertov, komornej a baletnej hudby a viac ako  dvesto piesní. Práve jeho diela zaznejú v prvej polovici koncertu.


Program otvorí úvodné Interlúdium zo Straussovej opery Intermezzo. Nasledovať budú jeho Štyri posledné piesne v interpretácii Slávky Zámečníkovej. Štyri posledné piesne uvedie mladá umelkyňa v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie vôbec po prvýkrát, aj keď jeho piesňová tvorba mladú umelkyňu sprevádza od študentských čias. Meditatívny opus, jedno z vrcholných diel skladateľa, ktoré skomponoval ako 84-ročný v roku 1948 vo Švajčiarsku, kde sa usadil so svojou manželkou po 2. svetovej vojne, rok pred svojou smrťou. Skladateľ ich nekomponoval ako uzavretý cyklus, dokonca vznikali v odlišnom poradí. Koncert vyvrcholí v druhej polovici symfonickým dielom.


Foto: Alexander Trizuljak

Namiesto avizovanej Symfónie č. 1 D dur Alexandra Moyzesa zaznie v naštudovaní Juraja Valčuhu,  čerstvého držiteľa Radu Ľudovíta Štúra I. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj Slovenska v oblasti kultúry a umenia, ako aj za mimoriadne šírenie dobrého mena SR v zahraničí, Symfónia č. 6 h mol Patetická op. 74 Piotra Iľjiča Čajkovského. Posledné symfonické dielo skladateľa bolo uvedené v premiére  v St. Peterburgu v roku 1893 pod jeho taktovkou. 


Zdroj: TS Martina Tolstova, tlačová tajomníčka Slovenskej filharmónie

Foto: Alexander Trizuljak

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno