Virtuózi Dalibor Karvay a Roman Patkoló po boku Slovenského komorného orchestra

Slovenský komorný orchester s umeleckým vedúcim Ewaldom Danelom uvedú v Stĺpovej sieni SF koncert s názvom Hommage à Viliam Farkaš a Joseph Kun  v utorok 16. apríla o 19.00. Po boku komorného orchestra sa predstavia dvaja  virtuózi Dalibor Karvay, koncertný majster Wiener Symphoniker a Roman Patkoló, zástupca sólového kontrabasistu Opernhaus Zürich.

Utorkový koncert s názvom Hommage à Viliam Farkaš a Joseph Kun je spomienkou na dvoch vynikajúcich umelcov, osobnosti slovenskej hudobnej histórie. Huslista Viliam Farkaš (1931 – 2004), dlhoročný zástupca koncertného majstra Slovenskej filharmónie sa vďaka svojim všestranným umeleckým kvalitám zaradil k najvyhľadávanejším slovenským huslistom.


Ewald Danel, umelecký vedúci SKO

Spolupracoval s tanečnými orchestrami, súbormi ľudovej hudby, bol členom a sólistom Bratislavského komorného združenia a vystupoval tiež v zahraničí s poprednými súbormi súčasnej hudby. Jozef (Joseph) Kun (1930 – 1996) si renomé získal ako výrobca sláčikov. Venoval sa aj opravovaniu a reštaurovaniu sláčikových nástrojov. Výnimočný je jeho návrh ramennej opierky pre husle a violu – pavúk – za čo získal celosvetové uznanie.  Hudobníkom zabezpečil pri hre väčší komfort.


Dalibor Karvay. Foto: Peter Brichta

V roku 1968 odišiel do Kanady, kde so svojou manželkou  vybudovali podnik vyrábajúci širokú škálu ergonomicky správnych i akusticky vyhovujúcich modelov pre všetky vekové kategórie i fyzické typy. Jozef Kun je  spolu s Josephom Rechom  spoluautorom knihy The Art of Bowmaking.


Roman Patkoló. Foto: Anna Maria Steg

Ťažiskom dramaturgie utorkového koncertu bude repertoár pre sláčikové nástroje. Návštevníci si vypočujú diela Georga Friedricha Händla, Petra Breinera, Fritza Kreislera, Astora Piazzollu a ďalších.


Zdroj: TS Martina Tolstova, tlačová tajomníčka Slovenskej filharmónie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno