V Spišskom divadle (SD) vrcholia prípravy na galavečer Zlatá labuť. Kultúrna organizácia v pôsobnosti Košického samosprávneho kraja po dvoch rokoch pripravuje druhý ročník udeľovania divadelných ocenení Zlatá labuť, ktorým vyvrcholí aktuálna 33. divadelná sezóna SD.

O udelení hlavných cien Zlatá labuť rozhodne Umelecká rada Spišského divadla, ktorú tvoria divadelná kritička a dramaturgička Slovenského rozhlasu Hana Rodová, teatrológ a dramaturg činohry Štátneho divadla Košice Peter Himič a riaditeľ Divadla Alexandra Duchnoviča v Prešove Marián Marko. Umelecká rada udeľuje ceny v troch kategóriách – za najlepší ženský a mužský herecký výkon a najlepšiu inscenáciu za obdobie posledných dvoch divadelných sezón. V prvom ročníku v roku 2022 ceny za najlepší herecký výkon získali Mária Brozmanová, ktorá v SD pôsobí už 30 rokov, Pavol Gmuca za postavu Šepkára v inscenácii Štúr a inscenácia Štúr v réžii Michala Babiaka.


Laureáti ocenení Zlatá labuť
Laureáti divadelných ocenení Zlatá labuť v roku 2022 – (zľava) Albín Medúz, Dávid Szöke, Mária Brozmanová a Pavol Gmuca.
Zdroj: Spišské divadlo

18 inscenácií v diváckej ankete 

Súčasťou oceňovania je aj divácka anketa, v ktorej priamo diváci svojím hlasovaním rozhodujú o najobľúbenejšej herečke, najobľúbenejšom hercovi a najobľúbenejšej inscenácii. Ocenenia v diváckej ankete pred dvoma rokmi získali Mária Brozmanová a Dávid Szöke. Top inscenáciou sezóny podľa divákov bola komédia Zdrhni pred svojou ženou v réžii Anny Šoltýsovej. O hlasy divákov sa v tomto ročníku uchádza sedem herečiek, sedem hercov a 18 inscenácií, ktoré aktuálne tvoria repertoár Spišského divadla a boli premiérované do septembra 2023, teda do začiatku tejto divadelnej sezóny. Hlasovanie v ankete Zlatá labuť prebieha už od septembra a potrvá do júna. Návštevníci majú hlasovacie lístky k dispozícii vo foyer divadla, kde ich zároveň môžu aj odovzdať. Každý hlasujúci môže byť zaradený do súťaže o atraktívne ceny, pokiaľ si kúpi vstupenku aspoň na jedno predstavenie v aktuálnej divadelnej sezóne. 


Igricov prsteň za celoživotné dielo  

Špeciálnym ocenením v rámci Zlatej labute je Igricov prsteň. Môže ho udeliť riaditeľ Spišského divadla za celoživotné dielo a prínos k rozvoju Spišského divadla. V prvom ročníku si Igricov prsteň od Radovana Michalova prevzali dvaja laureáti. Bývalý riaditeľ divadla Emil Spišák, ktorý sa zároveň režisérsky podpísal pod viacero inscenácií a herec Albín Medúz, ktorý v SD pôsobil desiatky rokov a na doskách divadla ho možno vidieť dodnes.


Vystúpia Alena Heribanová a Milo Kráľ

Prvý ročník galavečera Zlatá labuť sa konal v roku 2022 ako pocta 65. výročiu vzniku prvého profesionálneho divadla v Spišskej Novej Vsi. Vtedy divadlo rozhodlo o dvojročnej periodicite konania podujatia a umelcov ocenilo prvýkrát. „Naším zámerom bolo predstaviť verejnosti zaujímavý repertoár divadla a umelecký súbor. Zároveň sme chceli podporiť vzťah divákov a divadla a aktívne zapojiť návštevníkov do diania v Spišskom divadle,“ približuje pozadie podujatia Radovan Michalov. 


Druhý ročník galavečera Zlatá labuť sa uskutoční vo Veľkej sále SD v nedeľu 23. júna o 17.00 hodine a vstupenky už sú v predaji. V programe, ktorým bude sprevádzať skúsená moderátorka Alena Heribanová, vystúpi Milo Kráľ Band a divákom sa predstavia aj študentky Konzervatória Jozefa Adamoviča v Košiciach, ktoré budú stvárňovať symbol Spišského divadla, zlaté labute.

Spišské divadlo v Spišskej Novej Vsi je profesionálne divadlo s činohernou a alternatívnou scénou a dvoma hracími priestormi. V aktuálnej 33. divadelnej sezóne uviedlo SD zatiaľ tri premiéry. Kabaret s piesňami legendárnej francúzskej šansoniérky Edith, komédiu Okuliare Eltona Johna a inscenáciu Šeptuchy. Tento umelecky najambicióznejší projekt sezóny v réžii Mariany Luteránovej bol nominovaný na dva prestížne divadelné festivaly – Nová dráma v Bratislave a Dotyky a spojenia v Martine. Do konca sezóny pripravuje divadlo ešte premiéru poetickej komédie Sprievodca sexuálnou výchovou pre nové tisícročie v réžii Michala Spišáka.  

 

Zdroj: TS Veronika Fitzeková, hovorkyňa Spišského divadla 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno