V poradí 10. ročník Visegrad Film Forum otvorí Európsky objav roka 2022

10. ročník Visegrad Film Forum predstavil bohatý program, ktorý prinesie divákom a filmovým profesionálom možnosť stretnúť sa s filmármi svetového mena. Bratislavu navštívia 15. – 18. marca, aby sa podelili o svoje skúsenosti prostredníctvom neformálnych prednášok. Zavŕšením bude projekcia posledného filmu významného režiséra Vitalija Manskeho, ktorý má na konte viac než 100 festivalových ocenení.

Tohtoročný program prinesie množstvo podujatí vrátane workshopov, prednášok, premietaní a diskusií. Medzi hosťami nebudú chýbať hollywoodski profesionáli ako Mark Ulano a Patrushkha Mierzwa, držitelia Oscara za zvuk filmu Titanic (1997), poľský kameraman Pawel Edelman, ktorý spolupracuje s Romanom Polanskim či producent Jim Stark, ktorého posledný produkovaný film Trojuholník smútku (2022) získal štyri ceny Európskej filmovej akadémie vrátane tej za nejlepší film.  „Veríme, že program 10. ročníka ponúkne dostatočne kreatívny priestor na odovzdanie cenných skúseností skúsených profesionálov nastupujúcej generácii filmárov a taktiež dostatok podnetov pre kreatívnu výmenu a nadviazanie potenciálnej spolupráce medzi partnerskými školami. Dúfame, že tohtoroční účastníci  budú odchádzať motivovaní a inšpirovaní k ďalšej tvorbe,“ hovorí riaditeľ Visegrad Film Fora Jakub Viktorín.


Ako sa so zvukom pracuje vo veľkých hollywoodskych filmoch?


Mark Ulano je zvukový majster a Patrushkha Mierzwa mikrofonistka a asistentka zvuku, obaja s viac ako 40-ročnými skúsenosťami primárne s veľkými hollywoodskymi projektami. Mark Ulano má na konte Oscara za zvuk kultového filmu Titanic (1997) a je tiež držiteľom ďalších troch oscarových nominácií za filmy Ad Astra (2019), Nehanební bastardi (2009) a Vtedy v Hollywoode (2019). Podieľal sa aj na filmoch ako Divoký Django (2012), Kill Bill: Vol. 1 (2003) a Kill Bill: Vol. 2 (2004), Iron Man (2008) a mnohých ďalších. Väčšina filmových profesionálov pozná Patrushkhu Mierzwu ako jednu z prvých ženských mikrofonistiek v Hollywoode. Na konte má filmy ako Ad Astra (2019), Vtedy v Hollywoode (2019) či kultový horor Cintorín domácich zvieratiek (1989).

Výrazný hlas novej generácie východoeurópskych filmárov


Ukrajinský režisér Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk má za sebou viacero úspešných krátkych filmov. Jeho posledný krátky dokument  s názvom Liturgia protitankových prekážok (2022) uviedli prestížne festivaly ako IDFA, Medzinárodný filmový festival Toronto, či Sundance. Na poli celovečerných filmov debutoval hraným filmom Pamfir (2022), ktorý mal premiéru minulý rok na festivale v Cannes v rámci sekcie Quinzaine des réalisateurs a získal Európsku filmovú cenu ako Európsky objav roka 2022.

Správy z Východného frontu

Vitalij Manskij je jedným z najuznávanejších súčasných európskych dokumentaristov a producentov. Jeho diela boli prezentované na viac ako 500 medzinárodných filmových festivaloch, kde získal viac ako 100 cien vrátane hlavnej ceny z MFF Karlovy Vary. Je prezidentom festivalu dokumentárnych filmov „Artdocfest“. Jeho posledný film Východný front (2023), ktorý režíroval spoločne s kameramanom a režisérom Jevhenom Titarenkom slávnostne uzatvorí program Visegrad Film Fora a MFF FEBIOFEST Bratislava.

Z Berlína priamo do Bratislavy

Bratislavu navštívi aj iránska režisérka Sepideh Farsi, ktorá nakrúca ako dokumentárne, tak aj hrané filmy. Jej prvé dva hrané filmy Dreams Of Dust (2003) a The Gaze (2006) mali premiéru na prestížnom festivale v Rotterdame. Jej najnovší celovečerný animovaný film Siréna (2023), ktorý rozpráva príbeh štrnásťročného Omida, hľadajúceho svojho nezvestného brata – a únikovú cestu z obliehaného mesta Abadán, mal premiéru počas tohtoročného Berlinale v sekcii Panorama.

Práca s obrazmi, ktoré majú slúžiť filmu

Poľský kameraman Pawel Edelman, držiteľ nominácie na Oscara, obdržal aj nominácie na cenu Americkej spoločnosti kameramanov (ASC) a cenu BAFTA. Okrem Pianistu (2002) má na konte aj filmy ako Katyń (2007), Oliver Twist (2005) alebo Všetci kráľovi muži (2006). Medzi jeho posledné filmy patria Polanského spracovanie Dreyfusovej aféry pod názvom Dôstojník a špión (2019) alebo životopisný film fotografky a modelky Elizabeth Lee Miller s názvom Lee, v hlavnej úlohe s Kate Winslet (2022). Momentálne pripravuje ďalší film s Romanom Polanskim, ktorý by mal byť hotový v priebehu roka 2023.

Úloha producenta v nezávislom filme

Producent Jim Stark pomohol mnohým kultovým nezávislým režisérom a ich filmom vyjsť na svetlo sveta. Na začiatku svojej kariéry spolupracoval s režisérom Jimom Jarmuschom na filmoch Mimo zákon (1986), Tajuplný vlak (1989), Noc na zemi (1991) a produkoval aj dve krátke poviedky pre film Káva a cigarety (1986). Ďalej spolupracoval na snímkach ako  La Gomera (2019), ktorá bola nominovaná na Zlatú palmu v Cannes, a na filme Foxtrot (2019), ktorý získal Strieborného leva v Benátkach. V uplynulom roku mal u nás premiéru aj jeho posledný produkovaný film Trojuholník smútku (2022), ktorý sa dočkal mimoriadneho ohlasu. Okrem iného film získal štyri hlavné ceny Európskej filmovej akadémie a to konkrétne za najlepší film, réžiu, scenár a najlepšieho herca.

Čo je Visegrad Film Forum

Visegrad Film Forum je networkingové a edukačné podujatie združujúce na medzinárodnej úrovni filmových študentov a profesionálov z tohto prostredia. Ponúka priestor pre diskusiu o tom, čo všetko stojí za vznikom filmového diela a tiež o aktuálnych trendoch v kinematografii. Počas štyroch dní ponúkne bohatý audiovizuálny program zložený z prednášok a premietaní sprevádzaný diskusiami s uznávanými filmármi.

Od roku 2019 Visegrad Film Forum úzko spolupracuje s Medzinárodným filmovým festivalom FEBIOFEST Bratislava, ktorý sa koná v tom istom čase v Bratislave. Vďaka tomu majú účastníci Visegrad Film Fora možnosť rozšíreného programu. Zakúpené akreditácie platia na obe podujatia.

Medzinárodná účasť partnerských škôl

Visegrad Film Forum predstaví opäť aj študentské projekty partnerských filmových škôl. Okrem spoluorganizátora Filmovej a televíznej fakulty VŠMU sa tento rok podujatia zúčastnia pražská FAMU, maďarská FreeSZFE, Warsaw Film School, litovská LMTA Vilnius a slovinská AGRFT Ljubljana. Po bloku študentských filmov jednotlivých škôl budú nasledovať diskusie so študentami a zástupcami škôl nielen o filmoch, ale aj o podmienkach, v akých filmy vznikali a o systéme výučby na vybraných školách.

Visegrad Film Forum 2023

Dátum: 15. – 18. marec 2023

Miesta konania: FTF VŠMU, Slovenská národná galéria Bratislava, Slovensko

 

Zdroj: TS Michaela Malíková, PR manager

Zdroj foto: Visegrad Film Forum

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno