Prehľad tých najdôležitejších a najzaujímavejších udalostí zo sveta umenia, ktoré sa udejú počas najbližšieho týždňa, je tu opäť! A čo nás čaká tentoraz? Filmové festivaly z hôr, premiéra oceňovaného dokumentu a najočakávanejšieho animovaného filmu posledných rokov, koncerty vážnej a filmovej hudby, výročia a skvelé divadelné predstavenia.

PONDELOK 15. januára 2024

Výročie úmrtia Antona Bernoláka

Slovenský rímskokatolícky kňaz, šľachtic a jazykovedec, ktorý ako prvý kodifikoval spisovnú slovenčinu – tzv. bernolákovčinu, opustil tento svet v Nových Zámkoch 8. januára 1813 ako 50-ročný, po nečakanom srdcovom infarkte. Bernolák vošiel do dejín slovenského národa ako jedna z najpoprednejších osobností, ktorej Slováci vďačia za prvé vypracovanie normy spisovného jazyka. Medzi najznámejšie výroky prvého úspešného kodifikátora spisovnej slovenčiny patrí veta – „Slováci píšte po slovensky!“. V ankete RTVS Najväčší Slovák, ktorá sa uskutočnila v roku 2019, bol vyhodnotený na 57. mieste.


Klubové kino – Horský vodca

Celoživotnou vášňou známeho zabávača Marcela Forgáča sú hory a horolezectvo. Svojho času sa dokonca vydriapal až do výšky 6 600 metrov nad morom v rámci expedície na Mont Everest. Pôvodne tam šiel ako člen podporného tímu a aj ako kuchár, lebo v základnom tábore je veľmi dôležité, či vám varí Európan alebo šerpa. V Klubovom kine sa spolu s filmom scenáristu a režiséra Pavla Barabáša – Horský vodca, rád vráti do Vysokých Tatier a k svojim veľkým horolezeckým vzorom. Vo filme sa objavia tatranské horské legendy ako sú Ján Kořínek, Jaroslav Michalko, Pavel Rajtar, Denisa Šulcová, či Marek Trávniček.


Čas a miesto premietania: 14.1. od 18:00 v trenčianskom kultúrno-kreatívnom centre Hviezda. Vstupenky tu.


Štartuje Snow Film Fest a Cestou necestou

OZ Cestou necestou pozýva všetkých milovníkov hôr a cestovania na premietanie šiestich dobrodružných filmov Snow Film Festu 2023 a tri cestovateľské prezentácie o Ázii (Kórea, Čína, Taiwan), Peru a Islande do Kasární/Kulturparku 15. a 16. januára 2024.


Čas a miesto festivalu: 15. a 16.1. v košickom Kulturparku. Vstupenky tu.

Zverejnenie nominácií 31. ročníka Českého leva

V pondelok 15. januára 2024 zverejní Česká filmová a televízna akadémia nominácie výročných cien 31. ročníka Český lev. Priamy prenos tlačovej konferencie bude možné sledovať od 11:00 na ČT24.

UTOROK 16. januára 2024

Klavírny recitál Slovenskej filharmónie

Večer plný hudobných diel ženských autoriek, takým bude na pôde Slovenskej filharmónie debut mladej poľskej klaviristky Joanny Sochackej. Odchovankyňa hudobných akadémií v Grazi, Lodži i Krakowe ohuruje svojou hrou návštevníkov prestížnych svetových koncertných sál. Jej hra býva označovaná ako hypnotická, vitálna, vzrušujúca i objavná. Ralph Grave o Sochackej povedal, že je „ženou s posolstvom“, tým aktuálnym bude predstaviť tvorbu troch autoriek, ktoré v bežných programoch absentujú. V tieni svojho brata odpočíva pred slovenským publikom dielo skladateľky a klaviristky Fanny Mendelssohn. Pre poľskú kultúru je na poli edukácie i kompozície nepochybne významnou osobnosťou Grażyna Bacewicz. Študovala paralelne klavír, husle i kompozíciu, vďaka čomu dokonale rozumela dispozíciám týchto nástrojov. Druhú sonátu osobne uviedla do života na Koncerte únie poľských skladateľov v decembri 1953. Bacewicz kladie na interpreta vysoké nároky pri dynamických nuansách i komplikovaných zložených rytmoch. Jej hudba je „agresívna, no zároveň lyrická“, ako sama hovorievala „veľa sa toho deje v mojej hudbe“. Večer uzavrie dielo mladej ukrajinskej skladateľky a klaviristky Anfisy Bobylovej, ktorá pôsobí na univerzite v Grazi. Pokojné, zvukomalebné reflexie vznikli počas pandémie.

Účinkujú:
Joanna Sochacka – klavír

Program:
Fanny Mendelssohn Hensel – Prelúdium e mol, H.214, Sonáta pre klavír g mol
Grażyna Bacewicz – Sonáta pre klavír č. 1, Sonáta pre klavír č. 2
Anfisa Bobylova – Reflection

Čas a miesto konania koncertu: 16.1. od 19:00 v Malej sále Slovenskej Filharmónie. Vstupenky tu.

Výročie vydania knihy Dômyselný rytier Don Quijote de la Mancha

V roku 1605 v Madride vyšlo prvé vydanie jedného z najčítanejších literárnych diel vôbec a najčítanejšie a najprekladanejšie dielo španielskej literatúry, pikareskný román z obdobia renesancie Miguela de Cervantes y Saavedru s názvom Dômyselný rytier Don Quijote de la Mancha.

Muzikál KUBO!

Živé, energické a zábavné predstavenie! Muzikál Kubo v modernej a divácky príťažlivej podobe! Bravúrne herecké a tanečné výkony, fúzia moderného tanca a folklóru! Plejáda skvelých hercov a tanečníkov! Muzikál KUBO je oslavou slovenského folklóru  a vzdanie  holdu velikánovi slovenskej filmovej a divadelnej scény – Jozefovi Kronerovi.

Účinkujú:
Peter Brajerčík , Adela Mojžišová / Silvia Soldan / Sára Polyaková, Peter Makranský / Simon Kopunec,  Rado Hudec / Štefan Richtárech, Elena Spaskov, Renata Ryníková, Tomáš Palonder, Norman Šáro, Filip Biro
Réžia: Ivan Blahút
Scénar: Tomáš Dušička
Hudba: Sima Martausová, Peter Uličný
Kostýmová výprava: Adriena Adamíková
Scénografia: Andrej Sarvaš

Čas a miesto konania koncertu: 16.1. od 19:00 v žilinskom Dome Odborov. Vstupenky tu.

STREDA 17. januára 2024

Divadelné predstavenie Na srdci mi hraj!

Na srdci mi hraj! hudobný príbeh nesmrteľného bohéma Karola Duchoňa ako ste ho ešte nepočuli. Pravdivý príbeh ožije krásnou hudbou a výbornými činohernými výkonmi v réžii Karola Vosátka.

Najväčšie hity v podaní Karola Csina a Martina Gyimesiho ako Zem pamätá, V slovenských dolinách, Smútok krásnych dievčat, Čardáš dvoch sŕdc, Pieseň o decembri, Na srdci mi hraj, Cítim, Tancujem s tebou rád, Elena, Hrám hrám, Primášovo srdce, Dievča z Budmeríc, Mám ťa rád, Mám ľudí rád, Šiel, šiel, S úsmevom a….to si necháme ako prekvapenie.

Zažite Karola Duchoňa od výhry až po prehru. Od jeho najväčšej slávy po strmý pád. Príbeh zachytáva životnú dráhu tohto muža, od bezstarostnej mladosti cez bohémsky život až po tragický a smutný koniec. Ponecháva otázku v pozadí, či sa nedalo „zachrániť“ túto legendu, či si dostatočne vážime skutočné talenty a osobnosti. Či dokážeme vnímať nemý krik zdanlivo úspešného, bezprostredného človeka milujúceho život. Či za jeho ľahkosťou dokážeme rozoznať strach a potrebu obyčajnej pomoci.

Hrajú:
Karol: Martin Gyimesi / Karol Csino
Duchoň: Dušan Cinkota
Anjel: Peter Trník / Cyril Žolnír
Mužské postavy: Michal Spielmann, Michal Rosík, Rado Konečný a Michal Kalafut
Ženské postavy: Eva Sakálová, Katka Ivanková, Jana Balzar Lieskovská a Gabriela Csinová
Námet: Andrea Kozáková
Réžia a scenár: Karol Vosátko Hudobná réžia: Vladimír Valovič Choreografia: Laco Cmorej Kostýmy: Janka Kaňáková Šuchovenová a Renáta Šimuničová
Svetelný dizajn: Róbert Polák
Svetelná a zvuková spolupráca: Music Render – Vladimír Kaňák
Zvukový dizajn: Laco Loderer a Ján Jankó

Čas a miesto konania predstavenia: 17.1. od 19:00 v bratislavskom Dome kultúry Ružinov. Vstupenky tu.

Piesne Karola Duchoňa sa dokážu prihovoriť aj dnešnému divákovi

 

Koncert QUEEN – Symphonic Tribute Show

Vstúpte do sveta legendy s koncertom Queenmania a živým orchestrom! Nechajte sa uniesť na vlne nezabudnuteľného zážitku, ktorý Vás zavedie do éry snáď najväčšej rockovej kapely všetkých čias – Queen!

Príďte a staňte sa súčasťou tejto jedinečnej udalosti, ktorá Vás vtiahne do sveta ikonických hitov, ktoré oslavujú nezameniteľný hlas Freddieho Mercuryho a jedinečného zvukového prejavu Queen. Pripravte sa na najväčšie hity, ako sú „Bohemian Rhapsody„, „We Will Rock You“, „Somebody to Love“ a mnoho ďalších, ktoré sa stali známymi po celom svete.

Živý symfonický orchester vytvorí veľkolepý hudobný sprievod a umocní emócie, ktoré Queen zanechali v srdciach fanúšikov po celom svete.

Čas a miesto konania koncertu: 17.1. od 20:00 vo Veľkej scéne Domu odborov Žilina. Vstupenky tu.

Koncert Harry Potter a Tajomná komnata

Autá lietajú, stromy sa bránia a príšery sú na úteku počas Harryho druhého roku na Rokfortskej strednej škole čarodejníckej! Tento koncert prináša film Harry Potter a Tajomná komnata™ vo vysokom rozlíšení na veľkom plátne naživo v sprievode Symfonického orchestra Slovenského Rozhlasu, ktorý zahrá nezabudnuteľnú hudbu Johna Williamsa pod taktovkou Ernsta van Tiela. Buďte pri tom, keď hudba opäť oživí príbeh, ktorý očaril svet.

Premietanie celovečerného filmu na veľkom kinoplátne naživo v sprievode 90-členného Symfonického orchestru Slovenského Rozhlasu. Film bude premietaný so slovenským dabingom.

Čas a miesto konania koncertu: 17.1. o 13:00 a 19:00 v NTC aréne. Vstupenky tu.

ŠTVRTOK 18. januára 2024

Premiéra filmu Sestry z dymovej sauny

Dokument Anny Hints, ocenený cenou za réžiu na festivale Sundance, v slovenských kinách v distribúcií spoločnosti Filmtopia od 18. januára 2024.

Fascinujúca pocta dymovej saune – miestu pretkanému tradíciami; oslava ženskej spolupatričnosti, a svojbytný očistný rituál.

V šere estónskej dymovej sauny, fenoménu, zapísanom v zozname UNESCO, zdieľa niekoľko žien svoje najskrytejšie tajomstvá a intímne skúsenosti. Starodávnymi rituálmi zmývajú hanbu, ukrytú vo svojich telách, a vďaka pocitu sesterskej spolupatričnosti znova získavajú silu.

Dokument Anny Hints, ocenený cenou za réžiu na festivale Sundance, je mystickou výpravou do priestoru, kde človek môže slobodne čeliť vnútorným démonom a úzkostiam. Anna Hints pochádza z Estónska. Okrem filmovej réžie má zázemie v súčasnom umení a experimentálnej ľudovej hudbe. Hoci má hlboké korene v odlišnej kultúre južného Estónska, za svoj druhý domov považuje Indiu. V roku 2021 natočila krátky dokument For Tomorrow Paradise Arrives (2021), ktorý v jej domovine inicioval verejnú diskusiu a vznik nových hnutí proti plytvaniu potravinami.

SESTRY Z DYMOVEJ SAUNY – Najlepší európsky dokument 2023 prichádza do kín

 

Premiéra filmu Chlapec a volavka

Najočakávanejší animovaný film posledných rokov v slovenských kinách v distribúcií ASFK – Asociácie Slovenských Filmových Klubov od 18. januára 2024.

Dospievajúci chlapec Mahito sa s oteckom presťahuje na vidiecke sídlo ďaleko od hektického Tokia. V novom domove sa zoznámi so svojráznou hovoriacou volavkou, ktorá ho láka na preskúmanie záhadnej opustenej veže. V nej Mahito objaví magický svet, ktorému vládne tajomný starec. Na ceste za poznaním sa stretne so statočným dievčaťom Himi, armádou papagájov aj roztomilými stvoreniami Warawara. Majster animácie Hajao Mijazaki (Môj sused Totoro, Cesta do fantázie a Princezná Mononoke) sa vo svojom poslednom filme opäť vydáva za hranice fantázie a snov, odkiaľ prináša najočakávanejší animovaný film posledných rokov.

Štartuje Sundance Film Festival

Sundance Film Festival je najvýznamnejší festival nezávislého filmu v Spojených štátoch, ktorý prebieha už od roku 1978. Usporiadateľom festivalu je filmový inštitút Sundance Institute, ktorý založil herec a režisér Robert Redford na podporu nezávislých filmárov. Festival sa tento rok uskutoční v dátumoch 18. až 28. január v Los Angeles.

Mozartov koncert pre klarinet Štátnej filharmónie Košice

Slovenská skladateľka Ľubica Čekovská, rodáčka z Humenného, patrí k renomovaným reprezentantom slovenského hudobného umenia vo svete a premiéra jej nového diela znamená vždy udalosť. Takou bude aj prvé uvedenie jej nového orchestrálneho diela, ktoré zaznie na tomto koncerte.

Mozart bol prvým skladateľom, ktorý naplno využil klarinet ako sólový nástroj. Urobil tak nielen vo svojom Klarinetovom kvintete, ale najmä v Koncerte pre klarinet A dur z roku 1791, krátko pred smrťou. Je to jedna z najkrajších Mozartových skladieb, skladateľ v nej dokonale využil možnosti klarinetu. Sólový part je úplne samostatný, plynie vo voľnej kantiléne a prináša efektné technické figurácie. Mozart znalecky používa a stavia do kontrastu rozdielne zvukové farby jednotlivých registrov nástroja, najmä nízkeho, ktorého zvuky využíva v charakteristických arpeggiových figúrach sprievodu. Podobne majstrovsky pracuje aj s bohatou škálou náladového výrazu sólového klarientu. Široko koncipovaná prvá časť Allegro sa vyznačuje veľkou melodickosťou a skvelým formovým spracovaním. Striedajú sa tu spevné úseky a figurácie, nechýbajú ani efektné dialógy medzi sólistom a orchestrom. Strednú časť tvorí lyrické Adagio, vyhýbajúce sa temperamentným klarinetovým figúram. Technické možnosti klarinetu sú zato zámerne využité v živom Ronde, kde sa objavujú aj vážnejšie, subtílne vypracované úseky.

Mendelssohnova Symfónia č. 3 Škótska vznikla takmer súčasne s jeho Symfóniou č. 4 Talianskou a napriek podstatným náladovým rozdielom obe spája jediný zdroj – hlboká láska veľkého romantika k prírode. Škótska symfónia je jedným z Mendelssohnových majstrovských diel a je stálym číslom koncertného repertoáru už od roku 1842, keď bola prvýkrát uvedená v Lipsku. Reprezentuje najlepšie vlastnosti veľkého skladateľa, jeho bohatú, plynulú melodickú invenciu, pôsobivú chromatickú harmonizáciu, skvelý cit pre orchestrálne farby a schopnosť vytvárať sugestívnu náladovú atmosféru, úplne preniknutú duchom romantizmu.

Účinkujú:
Štátna filharmónia Košice
Sander TEEPEN – dirigent
Anna PAULOVÁ – klarinet (basetový klarinet)

Program:
Ľubica Čekovská: At Béla’s Window/Pri Bélovom okne – premiéra
Wolfgang Amadeus Mozart: Koncert pre klarinet a orchester A dur KV 622
Felix Mendelssohn Bartholdy: Symfónia č. 3 a mol Škótska op. 56

Čas a miesto konania koncertu: 18.1. od 19:00 vo Dome umenia Košice. Vstupenky tu.

Novoročný koncert v rytme tanga – Štátny komorný orchester Žilina

Koncert argentínskeho tanga s originálnom spojení s klasickou hudbou. Jedinečný projekt vytvorili slovenskí umelci, ktorí sa rozhodli venovať tvorbe Astora Piazzollu, jedného z najpopulárnejších autorov súčasnosti ovenčeného radom medzinárodných ocenení za originálny spôsob skĺbenia argentínskeho tanga s klasickou hudbou.

Účinkujú:
Slovak Nuevo Quinteto v zložení:
Eva Varhaníková – klavír
Michal Červienka – akordeón
Imre Farkaš – husle
Róbert Ragan st. – kontrabas
Peter Solárik – bicie a perkusie

Čas a miesto konania koncertu: 18.1. od 19:00 vo Dome umenia Fatra Žilina. Vstupenky tu.

PIATOK 19. januára 2024

5. abonentný koncert 95. sezóny SOSR

Účinkujú:
Symfonický orchester Slovenského rozhlasu
Ondrej Lenárd
– dirigent
Juraj Čižmarovič
– husle

Program:
Johannes Brahms: Tragická predohra, op. 81
Erich Wolfgang Korngold: Koncert pre husle a orchester D dur, op. 35
Piotr Iľjič Čajkovskij: Symfónia č. 5 e mol, op. 64

Čas a miesto konania koncertu: 19.1. od 19:00 vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu. Vstupenky tu.

Ondrej Lenárd: Šéfdirigent SOSR

 

Štartuje London Short Film Festival a Trieste Film Festival

London Short Film Festival je miestom pre nezávislé krátke filmy, vyznačujúce sa inovatívnou štylistickou stránkou, ale tiež reflektujúce aktuálne spoločenské, kultúrne či politické témy. Aj napriek svojmu výsadnému postaveniu nevyžaduje premiérový status a má štyri súťažné sekcie pre medzinárodné filmy s maximálnou stopážou 45 minút – pre najlepší hraný, dokumentárny a animovaný film, a tiež pre najlepší nízkorozpočtový film.

21. ročník London Short Film Festivalu bude prebiehať od 19. do 28. januára v Londýne

Festival filmov zo strednej a východnej Európy, ktorý sa koná v severotalianskom Terste od roku 1990, uvádza každoročne celovečerné hrané aj dokumentárne snímky v talianskej premiére, pri krátkych hraných a animovaných filmoch premietaných v Terste nie je talianska premiéra podmienkou.

Popredný festival kinematografie strednej a východnej Európy v Taliansku Trieste FF sa uskutoční od 19. do 27. januára.

SOBOTA 20. januára 2024

Koncert Daniela Landu

Po úspešnom vydaní nového albumu MINOVÝ POLE sa DANIEL LANDA vydá na rockovú show do NTC v Bratislave, kde zadunia najlepšie skladby z nového albumu spoločne s tým najlepším od Daniela Landu z predchádzajúcich čias.

Čas a miesto konania koncertu: 20.1. od 19:00 v NTC aréna Bratislava. Vstupenky tu.

NEDEĽA 21. januára 2024

Novoročný koncert Speváckeho zboru mesta Bratislavy

Účinkujú:
Spevácky zbor mesta Bratislavy
Adrian Kokoš – dirigent
Tomáš Nemec – klavír
Roman Krško – barytón

Program:

Georg Friedrich Händel – Messiah – Hallelujah
Wolfgang Amadeus Mozart – Veni Sancte Spiritus
Charles Gounod – Mass no 6 in g major O salutaris a Mass no 6 in g major Domine Salvam
Felix Mendelssohn Bartholdy – Es ist genug! aria Eliáša z oratória Eliáš (Baryton solo)
Giuseppe Verdi – Zbor židov z opery Nabucco
Richard Wagner – Lohengrin : Treulich Geführt
Georges Bizet – Ária Escamilia: Toreádor z opery Carmen (Baryton solo)
Eugen Suchoň – Slovenské ľudové piesne
Antonín Dvořák – Šest moravských dvojzpěvů
Eugen Suchoň – Aká si mi krásna

Čas a miesto konania koncertu: 21.1. od 18:00 v DK Zrkadlový háj Bratislava. Vstupenky tu.

Koncert filmovej hudby

Filmová hudba nielen s orchestrom, ako sme už vždy a všade zvyknutí, ale tentokrát výnimočne aj so živým zborom!

Mnohým milovníkom hudby už dobre známy bratislavský ženský komorný zbor „Les Sirènes“ v preklade „Sirény“ prichádza s novou hudobnou dramaturgiou. Po veľmi úspešných koncertoch klasiky, jazzu, popu a muzikálov sa zbormajster a dirigent Lukáš Kunst rozhodol priniesť opäť niečo nové do svojho zborového repertoáru a prekvapiť tak nielen stálych fanúšikov, ale osloviť aj širšiu škálu poslucháčov a ponúknuť im tak nádherný hudobný a umelecký zážitok.

Tento veľký koncert filmovej hudby je určený pre všetky vekové kategórie a pôjde o vynikajúce podujatie pre celé rodiny. Hudobný výber je totiž postavený na najväčších filmových hitoch, ktoré dozaista každý z vás pozná, a nájde sa v nich. Spomienky, ktoré sa vám budú vynárať pri jednotlivých skladbách, vás zavedú do dôb možno vášho detstva, možno mladosti, možno vám budú evokovať vaše príjemné pocity spojené s jednotlivými filmami.

Čas a miesto konania koncertu: 22.1. od 18:00 v STARS auditorium Bratislava. Vstupenky tu.

Výročie úmrtia Boženy Němcovej

Jedna zo zakladateľov modernej českej prózy česká spisovateľka Božena Němcová, rod. Barbora (Novotná) Panklová zomrela v Prahe v tento deň v roku 1852 ako 41 ročná.

Známa sa stala predovšetkým dielom Babička. Táto najčítanejšia česká kniha, ktorá sa dočkala vyše 300 vydaní v češtine a bola preložená do ďalších 21 jazykov, patrila medzi povinné školské čítanie aj na Slovensku. Němcovej dielo spolutvorí vrcholné obdobie českého národného obrodenia.

Božena Němcová sa niekedy zaraďuje do neskorého romantizmu alebo raného realizmu, ale zvyčajne sa zaraďuje na hranicu medzi týmito dvoma smermi, alebo sa označuje ako autorka, ktorá sa vymyká týmto klasifikáciám. Možno uvažovať aj o súvislostiach so sentimentálnou estetikou smeru biedermeier.

Zomrela 21. januára 1862 po štyroch dňoch v bezvedomí v dome U Tří lip (dnešná ulica Na Příkopě, č. 854/14). Lekár Josef Podlipský uviedol príčinu smrti ako „celkovú vodnateľnosť“.

Spracovala redakcia mojakultura.sk
Foto:
archív Pavla Barabaša, Matica Slovenská, Wikipedia, Filmtopia, Les Sirenes

 

 

 

 

 

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno