Po zisku ocenenia z najväčšieho festivalu horských filmov v Ázii sa dokument Pavla Barabáša teší aj priazni odbornej poroty Medzinárodného festivalu horský filmov Mountainfilm Graz. Z rakúskeho mestečka si dokument Everest – najťažšia cesta odniesol cenu Alpine Camera in Gold v kategórii alpinizmus.

Filmový festival horských filmov má tradíciu v metropole Štajerska už od roku 1986. Podobne ako iné tohtoročné festivaly, aj tento ročník Moutainfilmu Graz poznačila pandémia koronavírusu. Organizátori sa rozhodli nielen pre premietania s divákmi, ale aj pre rôzne iné sprievodné akcie, preto sa podujatie konalo až po uvoľnení pandemických opatrení v dátumoch 9. – 12. jún. Barabášov film bodoval medzi konkurenciou 85 diel z 36 krajín. 


“Film sa zaoberá ústredným vrcholom vysokohorského horolezectva – zlyhaním. Aktuálne rozhovory s účastníkmi expedície sú prepájané s historickým filmovým materiálom v dokonale vyváženej kombinácii. V estetickom a jasnom obraze a bez prehnaného hrdinstva. Pozostalí tejto tragédie sa s nami delia o svoje skúsenosti so skromnosťou a pokorou pred tým, čo zažili, a so všetkými svojimi pochybnosťami o sebe,” znelo hodnotenie dokumentu Everest – najťažšia cesta od odbornej poroty. Snímka popisuje cestu štvorice mladých slovenských horolezcov, ktorí sa pokúsili vyliezť najťažšiu cestu na najvyššiu horu sveta alpským štýlom – teda bez kyslíka, budovania postupových táborov a podpory nosičov. Keby mali viac šťastia, stali by sa najlepšími z najlepších.


Everest – najťažšia cesta. Barabášov film o prekonaní limitov v online premiére

Barabáš symbolicky venoval úspech dokumentu svojim priateľom: „ocenenie pre tých tam hore: Jozef Just, Jaro Jaško, Peter Božík, Dušan Becík, Ivan Fiala…“ komentoval prostredníctvom sociálnej siete.


Spracovala: redakcia mojakultura.sk
Zdroj foto: Pavol Barabáš, archív Mountainfilm Graz, www.pavolbarabas.sk, ASFK


ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno