Tipy redakcie na víkend

Posledný marcový víkend ponúka pre priaznivcov kultúry veľa lákadiel. Jednoznačne však dominujú filmy a je naozaj ťažké vybrať si. Veríme, že si aspoň jeden z nich vychutnáte a popri tom stihnete navštíviť aj vernisáž Slovenská moderna zo súkromných zbierok v Zoya Gallery.


Filmy: 20. ročník medzinárodného festivalu horského filmu a dobrodružstva Hory a mesto ponúka nabitý program aj cez víkend, kedy festival vyvrcholí. Takže určite si vyberte – festival sa tohto roku koná v nákupnom centre Bory Mall. Náš tip: okrem filmov diskusia s Ľubošom Fellnerom.


Film: Otvárací film festivalu Febiofest Punk je hned! si môžete pozrieť, ak ste to nestihli. Je to príbeh tridsaťročného drogovo závislého Kvička, ktorý žije v rozpadajúcom sa podnájme so svojou družkou a dvojročným synom. Jeho idylický svet jedného dňa ostro narazí na hranu všeobecne platných pravidiel. Svojim impulzívnym správaním, ktoré neráta s dôsledkami, svoj život postupne mení na voľný pád. Pozrieť si ho môžete v sobotu 30.03.2019 o 21:15 v kine Lumière alebo v nedeľu 31.3. tiež v tom istom kine o 19:30. Vrelo odporúčame!


Punk je hned! by ste určite mali vidieť

Filmy: v kinách vás čaká až osem premiérových filmov! Medzi všetkými novinkami jednoznačne vyniká islandská snímka Arctic: Ľadové peklo. Každopádne, bude to žánrovo pestrý víkend – od romantických komédií, cez drámy, rozprávky… Nepochybne si každý niečo vyberie.
My
(Us), USA, 2019, 121 min.
Réžia: Jordan Peele
Hrajú: Lupita Nyong´o, Winston Duke, Elisabeth Moss, Shahadi Wright Joseph
Film, ktorý vo vás vyvolá stovky otázok, na ktoré sa odpovede hľadajú len veľmi ťažko.


Dumbo
USA, 2019, 114 min.
Réžia: Tim Burton
Hrajú: Eva Green, Michael Keaton, Colin Farrell, Danny DeVito, Joseph Gatt, Alan Arkin, Sharon Rooney, Deobia Oparei…
Nové dojímavé spracovanie príbehu o lietajúcom slonovi.

Zranené srdcia
(The Aftermath), USA / Anglicko / Nemecko, 2018, 109 min.
Réžia: James Kent
Hrajú: Keira Knightley, Alexander Skarsgård, Jason Clarke
Jedna žena a dvaja muži vo vojnou zničenom meste. Keira Knightley v úlohe manželky britského dôstojníka prichádza do zničeného Hamburgu, kde spoznáva nielen následky vojnových hrôz, ale aj jedného sympatického Nemca.

Arctic: Ľadové peklo
(Arctic), Island, 2018, 97 min.
Réžia: Joe Penna
Hrajú: Mads Mikkelsen, Maria Thelma Smáradóttir
Muž havaruje s lietadlom uprostred ľadovej pustiny. Každý deň dodržiava rutinné úkony a dúfa, že sa dočká záchrany.

Úhoři mají nabito
Česko, 2019, 101 min.
Réžia: Vladimír Michálek
Hrajú: Oldřich Kaiser, Kryštof Hádek, Matěj Hádek, Jiří Vyorálek, Patrik Holubář, Anna Kameníková, Matěj Ruppert, Martin Sitta, Jiří Lábus, Pavel Slabý
Toto nie je len hra. Je to útek z reality všedných dní, ktorý je prudko návykový. Úhoři mají nabito je čierna komédia o partičke chlapov, ktorí sa vo voľnom čase hrajú na členov URNA – Útvaru rýchleho nasadenia

Jednou nohou v base
(Il Tuttofare), Taliansko, 2019, 98 min.
Réžia: Valerio Attanasio
Hrajú: Clara Alonso, Luca Avagliano, Sergio Castellitto, Domenico Centamore
Talianska komédia o tom, že zákon nemusí vždy platiť pre všetkých rovnako

Verní neverní
(L´homme fidéle), Francúzsko, 2018, 75 min.
Réžia: Louis Garrel
Hrajú: Louis Garrel, Laetitia Casta, Lily-Rose Depp
Otvárací film festivalu Crème de la Crème stojí za pozretie. Abel a Marianne sú 10 rokov rozídení. Keď sa znova stretnú, Abel sa rozhodne získať Marianne späť. Veci sa však zmenili: Marianne má syna Josepha a jeho teta, mladá Éve, vyrástla. A majú tajomstvá, ktoré postupne odhaľujú…

Je mi jedno, že sa zapíšeme do dejín ako barbari
(„Îmi este indiferent daca în istorie vom intra ca barbari”), Rumunsko, Česko, Francúzsko, Bulharsko, Nemecko, 2018, 140 min.
Réžia: Radu Jude
Hrajú: Ioana Iacob, Alexandru Dabija, Alex Bogdan, Ilinca Manolache, Șerban Pavlu
Radu Jude opäť otvára nepríjemné otázky dejín, na ktoré radšej zabúdame. Tentoraz sa zameral na podiel Rumunska na holokauste a na vojnové zločiny počas druhej svetovej vojny

Divadlo: Aj tento rok milovníkom komédií prináša DPOH Mestské divadlo divácky obľúbený Týždeň komédie, v rámci ktorého sa vám predstavia rôzne divadlá zo Slovenska alebo susednej Českej republiky. Vychutnať si môžete inscenácie: Vincenc, Jméno, Kanibalky, A je tu zas, Rodinný parlament, pričom festival vyvrcholí hrou Testosterón z Divadla Andreja Bagara v Nitre. Program:
28.3.2019, 19.00
Bez bab! Aneb Kutloch – Klicperovo divadlo, Hradec Kráľové
29.3.2019, 19.00
Jméno – Městské divadlo Brno
30.3.2019, 19.00
Kanibalky: Somurak samců – Městská divadla pražská, Praha
31.3.2018, 19.00
A je tu zas – Mestské divadlo Žilina
1.4.2019, 19.00
Rodinný parlament – Divadlo Jána Palárika, Trnava
2.4.2019, 19.00
Testosterón – Divadlo Andreja Bagara, Nitra

Hudba: Kapelu No Name netreba fanúšikom kvalitného popu nejak zvlášť predstavovať. No Name odohrá turné v 23-och mestách po celom Česko-Slovensku. Kapela odštartovala vypredaným koncertom v Zlíne. Doma na Slovensku zahrá 21.2.v Trenčíne, 22.2.v Poprade, 8.3. v Košiciach, 14.3.v Žiline a 29.3. v Bratislave Celé turné zakončí v Prahe 11.4. v krásnom priestore Fórum Karlín. 29.3. si ich môžete vypočuť v bratislavskom Istropolise o 19:00.

Hudba: koncert orchestra Traditional Club Revival bude v sobotu 30.3. v Kafé Scherz o 19:30 hod. hrať v obsadení: Patrícia Páleníčková – spev, gitara, bendžo, Igor Čelko – soprán saxofón, leader, arr.,Vlado Vizár – trombón, Andrej Šebo – kontrabas, Karol Sucháň – bicie.

Výtvarné umenie: Obrazáreň / Pinacoteca – Slovenská moderna zo súkromných zbierok v Zoya Gallery. Vernisáž potrvá až do 2.6.2019. Výstava pod symbolickým označením Obrazáreň pripravená v Zoya Gallery v Bratislave je pohľadom na najlepšie a najzaujímavejšie diela slovenskej moderny z troch vybraných súkromných zbierok. Prináša známe, publikované, ale aj doteraz menej známe, neznáme i nevystavované diela klasikov moderny: od predstaviteľov košickej moderny (K. Kövari-Kačmarik, K. Bauer, G. Schiller A. Jasusch, J. Jakoby) a internacionálne a všeľudsky zameranej tvorby (Z. Palugyay, K. Sokol, J. Flaché, E. Gwerk), cez národne definovanú maľbu (M. Benka, J. Hála, K. Ondreička M. A. Bazovský, I. Weiner-Kráľ, Ľ. Fulla, M. Galanda), Generáciu 1909 (C. Majerník, A. Nemeš, J. Bauernfreund, P. Matejka, J. Mudroch, D. Milly) po Generáciu druhej svetovej vojny (V. Hložník). Kurátorkami výstavy sú : Katarína Bajcurová a Iveta Ledecká.

Zdroj foto: Continental film, ASFK, youtube

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno