Ponúkame vám, kam za kultúrou počas toho víkendu. Netreba zabúdať, že sa otvoril Febiofest, takže určite nevynechajte aspoň nejaký film z bohatej ponuky, ale vrieť to bude aj na hudobnej scéne či v divadlách.
Film: Tento týždeň milovníkov filmového umenia (dospelých aj deti) potešia štyri filmové premiéry. Budú to: romantická komédia z českej produkcie LOVEnie, detský film Putovanie so sobíkom, film Dobrá smrť otvorí kontroverznú tému eutanázie a bude súčasťou Febiofestu, rovnako ako film Punk je hned!.
Koncert: V marci do nášho hlavného mesta príde kapela The Soft Moon z Kalifornie s najnovším albumom Criminal. Post-punk/dark wave projekt hlavného člena, ktorým je Luis Vasquez príde do nášho hlavného mesta 24.3.2019. Koncert v Kulturáku sa začína o 20:00 hodine.
Hudba: Kapela Imperial Age zavíta do Bratislavy už 23.3.2019. Takže víkend bude na hudobné koncerty naozaj bohatý. Metalisti zahrajú v bratislavskom Randal Clube o 19:00 hodine.
Koncert – vážna hudba: 22.3.2019, piatok – Slovenská filharmónia o 19:00. V jej repertoári nechýbajú diela romantických autorov: úspešne nahrala kompletné dielo pre violončelo R. Schumanna, G. Faurého, F. Chopina a J. Brahmsa. S orchestrom Slovenská filharmónia uvedie vo štvrtok a piatok 21. a 22. marca Koncert pre violončelo a orchester a mol op. 129 Roberta Schumanna v naštudovaní šéfdirigenta Jamesa Judda. Ophélie Gaillard je vyhľadávaná pedagogička, pravidelne vyučuje na majstrovských kurzoch v Európe, Ázii a Južnej a Strednej Amerike a od roku 2014 je profesorkou na Haute école de musique v Ženeve. Hrá na violončele Francesco Goffriller z roku 1737, ako aj na flámskom violončele piccolo. Program symfonických večerov doplní Symfónia č. 1 As dur, op. 55 Angličana Edwarda Elgara.
Výstava: El Lissitzky & eR Sikora v Danubiane. Medzinárodný projekt predstavuje dve osobnosti, dve diela, dva obrazové a ideové svety: svetoznámeho klasika avantgárd 20. storočia, konštruktivizmu a suprematizmu, Lazara/El Lisického (1890 – 1941) a jedného z hlavných predstaviteľov slovenskej a stredoeurópskej neo-avantgardy, konceptualistu Rudolfa Sikoru (1946). Výstava sa začala 17.3.2019 a potrvá až do nedele 30.06.2019. Kurátori výstavy sú: Willem Jan Renders (El Lissitzky), Katarína Bajcurová (eR Sikora).
Výstava: Koncom šesťdesiatych rokov sa v tvorbe Kolomana Sokola, významnej osobnosti slovenského výtvarného umenia, ktorá svojím umeleckým a humanistickým posolstvom výrazne prekročila hranice Slovenska, začína posledná tvorivá etapa. Kolekcia osemnástich diel zo zbierky Galérie Nedbalka, ktoré vznikali od roku 1968 do roku 1993, je kvalitatívne vyrovnaná a je výberom toho najlepšieho, čo umelec v tomto období vytvoril.Pozor, výstava 24. marca 2019 končí, takže pokiaľ ste diela nevideli, určite si ich nenechajte ujsť!
Divadlo: Mandarínková izba je komédia plná francúzskeho espritu a šarmu. Dáva priestor režisérovi aj hercom vrátiť sa k schopnosti využiť divadelné remeslo v najlepšom slova zmysle. Každý herec v nej má mnoho prevlekov, napr. Maroš Kramár ich má v priebehu predstavenia až osem. Herecky náročné dielko, ktoré je podané s ľahkosťou a s humorom. Réžia: Ľubomír Vajdička, účinkujú: Zuzana Tlučková, Maroš Kramár, Pavol Topoľský, Bibiana Ondrejková. Mandarínkovú izbu si môžete pozrieť 23.3.2019 v sobotu a ponúka ju Teatro Wüstenrot.
Divadlo: Pierre Garaud žije aj s manželkou Elisabeth naoko usporiadaným parížskym životom. Keď Elisabethin brat Vincent so svojou tehotnou ženou Annou a rodinným priateľom Claudom prídu ku Garaudovcom na večeru, spustí sa séria dohadov o tom, aké meno chcú dať budúci rodičia svojmu dieťaťu. Nevinné priateľské rozhovory pri večeri napokon vyústia do odhaľovania tajomstiev, ktoré zásadne zasahujú do života celej rodiny. Komédiu Meno režíroval Jakub Nvota, účinkujú: Zuzana Mauréry, Ady Hajdu, Richard Stanke /al. Gregor Hološka, Kamil Mikulčík, Lucia Hurajová. Uvidíte v Štúdiu L+S v sobotu 23.3. 2019 o 19:00 hod.
Zdroj foto: The Soft Moon