Bratia Jean-Pierre a Luc Dardennovci, belgickí matadori sociálneho realizmu, sú zárukou silných príbehov bez prikrášľovania. Ich účasť a úspechy na svetových filmových festivaloch sú už tradíciou a aj minulý rok si získali pozornosť a uznanie v mestách Cannes či San Sebastian. Ich najnovší film Tori a Lokita teraz môžeme vidieť aj v slovenských kinách v rámci filmovej prehliadky Be2Can.

Tori a Lokita je príbeh dvoch afrických detí uviaznutých v azylovej Európe. Cestu za lepším životom a bezpečím im kríži neprelomiteľný mechanizmus vykorisťovania a zneužívania, ktorý sa v rozvinutom svete dobre maskuje za fungujúci sociálny a ekonomický systém. Neplnoletí imigranti sú nútení vykonať veľa pochybných činností, aby sa k svojmu snu o slobode aspoň trochu priblížili. Núti ich k tomu najmä „vyspelá“ spoločnosť.


Hlavnou prednosťou dardennovských filmov je ich schopnosť prerozprávať niekedy až neuveriteľné príbehy na pôdoryse Dogmy 95, ktorá dáva vyniknúť práve silnému a pôsobivému námetu a z ostatných filmových atribútov robí nepotrebný prepych. Inak to nie je ani v prípade filmu Tori a Lokita. Belgickí filmári znova ukazujú mimoriadne a skľučujúce osudy obyčajných ľudí a robia z nich hrdinov súčasnej doby.  


Zneužívanie pozície silnejšieho, naša absencia akéhokoľvek súcitu, ziskuchtivosť, vydieračstvo a kvôli byrokracii zlyhávajúce integračné a podporné procesy, to všetko prispieva ku komplikovaniu a prehlbovaniu migračnej krízy. Snímka ocenená na festivale v Cannes sa už tradične venuje najmenej viditeľným členom našej spoločnosti. Bratov Dardennovcov zaujímajú tí, ktorí sú v našich očiach často iba súčasťou davu či anonymnej masy. Ľudia pracujúci v továrňach či nelegálnych podnikoch, bojujúci za svoju existenciu, dostávajú v autorských filmoch bratov Dardennovcov výrazný hlas, ktorý sa oplatí počúvať. 


Silné príbehy nemusíme hľadať iba v histórií či hrdinských veľkofilmoch. Jeden malý veľký, celkom jednoduchý, ale znepokojivý a zarážajúci príbeh možno práve teraz vidieť v kinách. Toriho a Lokitu si určite zapamätáte. 
Matúš Trišč

Zdroj foto: Film Europe

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno