V roku 2017 vznikol pod dohľadom režisérskej dvojice DK Welchman a Hugh Welchman originálny animovaný film S láskou Vincent, ktorého zámerom bolo oživiť slávne van Goghove maľby a vyrozprávať životný príbeh tohto holandského maliara. Šlo o prvý film svojho druhu vôbec a kritici spolu s divákmi námahu tvorcov patrične ocenili.

Snímka získala Európsku filmovú cenu za najlepší animovaný film a bola nominovaná aj na Oscara. 125 výtvarníkov z celého sveta namaľovalo spolu takmer 70 000 malieb, aby mohol vzniknúť film nevídanej štylizácie. Po úspechu svojho prvého filmu sa hlavný DK a Hugh Welchmanovci rozhodli posunúť možnosti novej animácie na novú úroveň a vo svojom ďalšom projekte sa rozhodli adaptovať slávny poľský románový Epos Sedliaci spisovateľa Władysława Stanisława Reymonta, ktorý za dielo získal Nobelovu cenu.


Text distribútora: Ústrednou postavou príbehu je krásna Jagna, chudobné dievča, do ktorého sa zamiluje starý a bohatý sedliak Boryna. Napriek protestom svojej rodiny sa s ňou ožení. Jagna však stojí pred rozhodnutím, či je pre ňu dôležitejší spokojný život, alebo láska k Antekovi, synovi sedliaka Borynu. Nanešťastie, v krajine tradícií sa láske nedáva prednosť. Režiséri sa vo filme Sedliaci nesústredili len na samotný román, ale interpretovali doň aj maľby významných predstaviteľov hnutia Mladé Poľsko, ako sú Józef Chełmoński, Ferdynand Ruszczyc a Leon Wyczółkowski. Ako sami hovoria, bola to pre nich ďalšia objavná cesta, ktorá im umožnila hlbšie preniknúť do emocionálnych možností a estetickej krásy, ktorú môže animácia v podobe špeciálnej olejomaľby vniesť do filmového príbehu. Film Sedliaci mal svetovú premiéru na Medzinárodnom filmovom festivale v Toronte.


Na rozdiel od prvého filmu si pri svojom druhom projekte tvorcovia zaumienili posunúť hranice animácie olejomaľbou, a tak v snímke Sedliaci môžeme okrem statických záberov vidieť aj akčné tanečné či súbojové scény, pri ktorých museli výtvarníci namaľovať aj pohyb kamery. Realistické maľby zachytávajú dedinské prostredie Poľska v 19. storočí, ktoré poľskí maliari zaznamenali dôkladnejšie než fotografie či film. Podľa slov režisérskeho páru je preto olejomaľba najlepším spôsobom pre vyrozprávanie Reymontovho príbehu, pokiaľ ide o obrazové či filmové vyjadrenie.


Unikátnu atmosféru snímky dopĺňa dramatická ľudová hudba skladateľa Łukasza Rostkowskeho a hereckých rolí sa zhostili Mirosław Baka, Małgorzata Kożuchowska, ale najmä vychádzajúca hviezda, mladá herečka Kamila Urzędowska.


Film teraz môžete vidieť v slovenských kinách.

 

Spracoval: Matúš Trišč
Zdroj foto: Vertigo Distribution

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno