Šesť príbehov mladých nevidomých, ktoré budia túžbu po živote a nabíjajú optimizmom ukazuje najnovší film oceňovanej režisérky Jany Ševčíkovej Tí, ktorí tancujú v tme. Víťazný film Varšavského filmového festivalu, ktorý mal premiéru na IDFF Jihlava, prichádza do slovenských kín 13.júna 2024, divákom ho prináša distribučná spoločnosť Filmtopia.
„Ľudia sa ma pýtajú, prečo cestujem, keď nevidím. A ja sa ich pýtam – a vy prečo necestuje, keď vidíte?‘‘ hovorí Zuzana, jedna z protagonistiek filmu.
Tí, ktorí tancujú v tme je čiernobielou, a predsa pestrou mozaikou sledujúcou osudy šiestich nevidomých mladých ľudí, ktorí žijú svoj život naplno. Diváci sa zoznámia s maratóncom Ondrou, cestovateľkou Zuzanou, sedlárom Pavlom, pianistkou Pavlou, a mladým párom Cilkou a Lukášom.
Režisérka Jana Ševčíková priznáva, že počas stretávania s hrdinami svojho filmu občas zabudla na to, že sú nevidomí.
,,Ich humor ma fascinoval. Ak by som čo i len trochu začala so sentimentom a ľutovaním, poslali by ma kade ľahšie, a v živote by som nič nenatočila.‘‘
Tento vizuálne pôsobivý film zobrazuje témy, ktoré sa týkajú všetkých ľudí, bez ohľadu na to, či vidia, alebo nevidia. Za príbehmi hrdinov filmu sú ukryté komplikované osudy, ale aj bežné ľudské drámy – rozpad vzťahu, smrť partnerky… Napriek tomu je film Jany Ševčíkovej plný energie a túžby po živote, nabíja optimizmom a umožňuje neobvykle citlivý ponor do vnútorného sveta týchto mladých ľudí.
,,Vo svojom filme som chcela ísť za ten takzvaný handicap. Chcela som sa dotknúť niečoho, čo nás všetkých spája, čo máme rovnaké, ísť na prirodzenú ľudskú rovinu.,‘ dodáva Ševčíková.
Tí, ktorí tancujú v tme je aj vďaka Ševčíkovej dvornému kameramanovi Jaroslavovi Kačerovi pôsobivým vizuálnym zážitkom. Do popredia vystupuje aj hudobná stránka, vďaka hudobníkom Alanovi Vitoušovi a Monike Načeve, ktorá je autorkou titulnej skladby. Filmová hudba je vlastne príbehom Pavly, jednej z protagonistiek filmu, ktorej tanec je ústredným motívom filmu.
Jana Ševčíková má medzi českými dokumentarist*kami výnimočné postavenie. Vo svojich filmoch, ktoré sú charakteristické hlbokou empatiou, živelnosťou a autentickým humanizmom, sa venuje témam, ktoré reflektujú život v súčasnej východnej Európe, zaujíma sa o etnografiu a život v ťažkých podmienkach. Jej predošlý film Opri rebrík o nebo (2014) získal Českého leva aj Cenu českej filmovej kritiky za najlepší dokument.
Film prichádza do kín v spolupráci s Úniou nevidiacich a slabozrakých Slovenska. Súčasťou distribúcie budú aj premietania s audiopopisom pre nevidiacich v slovenskom jazyku.
Zdroj: TS Jana Gombiková, PR manažérka spoločnosti Filmtopia
Zdroj foto: Filmtopia