Slovenská filharmónia sa pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina predstaví na dvojici koncertov vo štvrtok 11.  a v piatok 12. apríla o 19.00. Sólistom večerov bude mladý český husľový virtuóz a koncertný majster Českej filharmónie Jan Mráček, v ktorého interpretácii zaznie Dvořákov Husľový koncert a mol. Program doplnia diela Bohuslava Martinů a Dmitrija Šostakoviča.

Pred piatkovým koncertom sa uskutoční o 18,15 hod. stretnutie návštevníkov so šéfdirigentom vo foyeri Reduty.


Na úvod večerov zaznie smútočná hudba pre orchester, H. 296 Památník Lidicím Bohuslava Martinů. Jednočasťová symfonická skladba vznikla na počesť obetí tragédie v Lidiciach. Premiéra zaznela v newyorskej Carnegie Hall v roku 1943 a až po troch rokoch v Prahe pod taktovkou významného českého dirigenta Rafaela Kubelíka.


Jan Mráček, zdroj foto: Radovan Šubin

Nasledovať bude Koncert pre husle a orchester a mol, op. 53 Antonína Dvořáka, jedno z vrcholných diel  takzvaného slovanského obdobia skladateľa inšpirovaného folklórom. Dielo Dvořák komponoval pre Josepha Joachima, jedného z najvýznamnejších husľových interpretov tej doby, zakladateľa a riaditeľa Hochschule für Musik v Berlíne. Premiéra koncertu zaznela v pražskom Rudolfíne 14. októbra 1883. Populárny Dvořákov husľový koncert je dnes súčasťou repertoáru mnohých významných huslistov. V Koncertnej sieni SF zaznie v interpretácii českého husľového virtuóza Jana Mráčka, ktorý študoval na Hochschule für Musik und darstellende Kunst vo Viedni pod vedením koncertného majstra Viedenskej filharmónie Jiřího Pospíchala. Stal sa najmladším laureátom Medzinárodnej súťaže Pražská jar 2010. V roku 2014 získal prvú cenu na Medzinárodnej husľovej súťaži Fritza Kreislera. Od roku 2011 bol najmladším sólistom Symfonického orchestra Českého rozhlasu. V súčasnosti zastáva post koncertného majstra Českej filharmónie a je členom Lobkowicz Tria. Ako sólista vystupuje s mnohými českými a zahraničnými symfonickými telesami, v minulosti sa opakovane predstavil aj so Slovenskou filharmóniou. V roku 2022 prijal pozvanie účinkovať ako hosťujúci koncertný majster s Berlínskymi filharmonikmi. 


Daniel Raiskin. Foto: Peter Brenkus

V druhej polovici koncertu zaznie v autentickom naštudovaní Daniela Raiskina Symfónia č. 5 d mol, op. 47 Dmitrija Šostakoviča z 1937, v ktorej skladateľ vytvoril obraz krutej Stalinovej vlády. Premiéra bola uvedená v tom istom roku v Leningrade pod taktovkou svetoznámeho Yevgenya Mravinského, ktorý toto dielo interpretoval počas celého života. Práve piata symfónia sa stala jedným z najhrávanejších diel minulého storočia.


Zdroj: TS Martina Tolstova, tlačová tajomníčka Slovenskej filharmónie

Titulná foto: Radovan Šubin

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno