Režisérom Galavečera s názvom …Tak sme my…, ktorý sa bude konať presne na sté výročie, 1. marca v historickej budove SND, je riaditeľ Baletu SND Jozef Dolinský.


Na tlačovej konferencii sa okrem generálneho riaditeľa SND a riaditeľa Činohry SND, Petra Kováča, zúčastnili aj ďalší riaditelia súborov – riaditeľ Opery SND, Rastislav Štúr, riaditeľ Baletu SND Jozef Dolinský a ďalší členovia organizačného tímu. Po úvodnom slove generálneho riaditeľa, ktorý obšírne informoval o vzniku SND – bolo založené 1. marca 1920 a vzniklo z politickej vôle, a nie na romanticko – nacionalistickom základe, ako napríklad české, už zástupcovia divadla prešli k programu Galavečera. Logicky, z programu nechceli prezradiť podrobnosti. Ten ostáva viac-menej utajený.


O jeho vízii informovala lektorka dramaturgie Činohry SND Miriam Kičiňová: „Bolo krásne, že sme sa stretli všetky tri súbory ako rovnocenní partneri. Pozreli sa do minulosti a hľadali sme priesečnice a naše stretnutia, kde sa obzeráme do minulosti a vytvárame nejaké nové prvky. Tie inscenačné prvky však majú schopnosť reflektovať aj niečo, čo sa dialo v minulosti, a tak sme si vyselektovali to, že program 1. marca, by mal reprezentovať, aj to, čo SND reprezentuje v spoločnosti. Je to nejaký objem tém, postojov v súčasnosti, čo sa deje na poli politickom, dejinnom a historickom, čo odráža nejaké biele miesta v našej histórii, prezentujú ho umelci, ktorí na seba nadväzujú v generáciách. Je tu nejaká postupnosť a výmena generácií a pre túto inštitúciu je to citeľné a dôležité, lebo je to to, čo ju zvnútra živí, lebo tých vyše 9 300 ľudí, ktorí boli zamestnaní za tých 100 rokov v SND, sú reálni a hmatateľní ľudia, ktorí mali nejaký hmatateľní postoj, osobné osudy, ktoré sa nás v istých momentoch dotýkali. Hľadali sme teda témy, ktoré SND reprezentujú a v takýchto tematických blokoch sa budú diať zázračné mirácles,“ uzavrela poeticky Miriam Kičiňová dramaturgiu gala koncertu, ktorý bude vysielať aj verejnoprávna RTVS.


Balet SND: Zo skúšky na slávnostný Galavečer, ktorý sa uskutoční 1. marca 2020 v historickej budove SND.

Prezradíme len toľko, že súčasťou galavečera k storočnici bude aj premiéra komorného tanečného diela na motívy básne Andreja Sládkoviča v choreografii mladej slovenskej choreografky, členky Hamburského baletu Johna Neumeiera Kristíny Borbélyovej v podaní sólistov Baletu SND Andreja Szaba, Klaudie Görözdös a Glena Lambrechta.


Doplnil ju režisér programu, Jozef Dolinský: „Som rád, že možno po prvý raz za sto rokov sa mali možnosť stretnúť všetky tri súbory. Nebolo to jednoduché vymyslieť kľúč k takémuto koncertu, pretože sme sa chceli vyhnúť štýlu oslavných patetických koncertov. Za celú tú dobu, čo tá historická budova tam stála ešte predtým, ako vôbec divadlo vzniklo a potom tam pôsobilo mnoho umelcov, ktorí tam priniesli mnoho energie, to všetko sme museli vziať do úvahy. História, ľudia, energia, postavy, ktorí tam istým spôsobom žijú doteraz, to všetko sme do toho koncertu chceli dať. Som šťastný, že mám takých spolupracovníkov, pretože v zahraničí sa na takéto oslavy angažujú celé tímy a pripravujú sa tieto koncerty počas dlhého obdobia, no my sme to poňali inak. Ja ani nemôžem povedať, že tento koncert režírujem, spravil som k dejinám SND akýsi cestovný poriadok a divadlo neznásilňujeme k tomu, aby som bol ja nejakým režisérom. Je to spoločné dielo všetkých ľudí, ktorý dnes v divadle pracujú a odovzdávajú mu všetko,“ povedal.

K storočnici pripravila naša prvá scéna mnoho veľa ďalších projektov, napríklad špeciálne tematické vizuály k premiérovým inscenáciám, nezabudlo sa ani na významné osobnosti všetkých súborov, ktoré už nie sú medzi nami: pripomína ich séria fotografií, ktoré si priaznivci divadla môžu pozrieť na 4. poschodí v novej budove SND. Na webe100.snd.sk je spustená kampaň Divadlo sa robí srdcom so sériou videospotov, výpovedí zamestnancov SND, pre ktorých je divadlo doslova životom. SND vydalo aj mesačník Portál tematicky zameraný najmä na históriu divadla, ale aj inscenácie, ktoré jednotlivé súbory prinášajú pre divákov v jubilejnej stej sezóne. V pokladniciach novej budovy SND budú umelci predávať vstupenky a zároveň Centrum marketingu pripravilo pre divákov akciu „100 prekvapení v národnom“. Na vybraných desiatich predstaveniach si každý mesiac nájdu šťastlivci obálku s odkazom výhry: dostanú plagáty s podpismi od umelcov, narodeninové zdravice či knihy.

Najatraktívnejším marketingovým ťahom sú však nepochybne tenisky s nápisom „chodím do divadla“, ktoré majú veľký potenciál prilákať hlavne mladú generáciu, ale povedzme si úprimne – prečo nie aj tú strednú a staršiu, ktorá má tak trošku odvahu a nebojí sa byť „cool“.

K storočnici SND vydáva Národná banka Slovenska pamätnú mincu, Slovenská pošta známku v nominálnej hodnote 0,65 eura. Verejnoprávna RTVS odvysiela 10-dielny dokument o histórii Slovenského národného divadla.

Zuzana Vachová
Zdroj foto: SND

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno