Slovenský komorný orchester v Berlíne

Vo štvrtok večer, 22. septembra 2022, sa uskutočnil v nádhernom prostredí Berlínskeho Dómu koncert Slovenského komorného orchestra. Na podujatí sa zúčastnil aj generálny riaditeľ Slovenskej filharmónie Marián Turner.

Podujatie, ktoré bolo výborne zorganizované Slovenským inštitútom v Berlíne, na ktorého čele stojí nová riaditeľka, pani Zuzana Megová, sa konalo pri príležitosti 30. výročia prijatia Ústavy SR. Záštitu nad slávnostným večerom prevzal mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Slovenskej republiky v  Nemecku, jeho excelencia pán Marián Jakubócy.


Marián Jakubócy, mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec SR v Nemeckej spolkovej republike, Zuzana Megová, riaditeľka Slovenského inštitútu v Berlíne, Marián Turner, generálny riaditeľ SF

Veľmi dobre navštívený Berlínsky Dóm prijal vzácnych hostí z radov členov diplomatických zborov, predstaviteľov politického, spoločenského a kultúrneho života, ako aj širokej verejnosti. Medzi významnými hosťami bola aj slovenská rodáčka, pani Renata Altová, poslankyňa nemeckého Bundestagu, pani Irmhild Kupkovič, manželka slovenského skladateľa a profesora Ladislava Kupkoviča (1936 – 2016) , ktorý bol v 50-tych rokoch členom Slovenskej filharmónie a od roku 1968 žil a pôsobil v Nemecku. Prišli aj viacerí slovenskí rodáci, ktorí už roky úspešne pracujú v tejto metropole a mnohí ďalší hostia. Z podujatia pripravil reportáž spravodajca RTVS v Nemecku, pán Tibor Macák.


Marián Turner, generálny riaditeľ SF, Irmhild Kupkovič, manželka slovenského skladateľa Ladislava Kupkoviča (1936 – 2016) a Tibor Macák, spravodajca RTVS v Berlíne

V interpretácii Slovenského komorného orchestra, pod vedením jeho umeleckého vedúceho a huslistu Ewalda Danela, zazneli na koncerte diela – Edvard Hagerup Grieg – Z Holbergových čias, Ottorino Respighi – Antické tance a árie, Valentin Silvestrov – Modlitba za Ukrajinu, Leoš Janáček – Suita pre sláčikový orchester a Ladislav Kupkovič – Cantica Slovaca. Nadšené publikum si vytlieskalo na záver ešte dva prídavky, a to Tanec od poľského autora Romualda Twardovského a slávnu Humoresku od Antonína Dvořáka.


Vynikajúca kultúrna reprezentácia Slovenského komorného orchestra, ktorý je súčasťou Slovenskej filharmónie už 62 rokov, sa stretla u všetkých návštevníkov koncertu s veľmi pozitívnou odozvou. Záverečný vrúcny potlesk a prídavky zároveň aj symbolicky (ne)naplnili životné heslo skladateľa Ladislava Kupkoviča, ktoré znelo: „Netlieskajte žiadnej hudbe, ktorá sa vám nepáči“. Bolo to presne naopak, slovenský štvrtkový večer v Berlínskom Dóme, v podaní Slovenského komorného orchestra, sa páčil veľmi.


 

Redakciu informoval Marián Turner, generálny riaditeľ Slovenskej filharmónie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno