Slovenské alternatívne leto

Multižánrový openair festival Slovenské Alternatívne Leto je tu pre fanúšikov kvalitnej hudby už štvrť storočie a za ten čas dokázal prilákať tisíce fanúšikov, ktorí mali možnosť uzrieť veľké množstvo zahraničných a domácich kapiel a rôznych sprievodných akcií.


V roku 2019 to nebude inak, pretože Slovenské alternatívne leto otvorí svoje brány aj tohto roku a 26. – 27. júla 2019 vás teleportuje do víru zábavy, kvalitnej hudby, nezabudnuteľných divadelných predstavení a ďalších súbežných podujatí, ktoré vám nedajú vydýchnuť a zanechajú vo vás spomienky, ktoré len tak ľahko nezmiznú.


V prekrásnych kulisách hradu Revište, v obci Revištské Podzámčie sa predstavia domáce, ale aj svetové hudobné zoskupenia. Budú to umelci z Čiech, Francúzska, Maďarska, Poľska, Dánska, Ukrajiny, Argentíny a Talianska. Táto medzinárodná zmes hudobných štýlov a rytmov bude mať za úlohu jediné – baviť vás a nepustiť vás z pódia skôr ako doznie ich posledný tón.



Aby sme boli konkrétnejší uvádzame mená, ktoré si určite nenechajte ujsť: duo Eric Truffaz a David Kollár, spojenie výnimočných muzikantov sľubujúce neopakovateľný zážitok, zmes rocku, jazzu, ambientu a elektroniky, spojenie nápaditej živej elektroniky, vrstvenia gitarových hlasov, hry so slákom a práce s dynamikou u Kollára verzus elektrifikovaná a samplovaná trubka a jedinečné akustické plochy u Truffaza. Každopádne jeden z vrcholov festivalu, ktorý by bolo hriechom premeškať. Na 21. ročníku festivalu Jazzinec sa toto duo spolu objavilo a pre publikum to bol neuveriteľný zážitok. Tu je malá ochutnávka.


La Fanfarria del Capitán – argentínska tanečná bomba. Ich misiou je cestovať po svete a zdieľať a rozširovať hranice svojej hudby. Špeciálna zmes rytmov latina, rocku a balkánu prekvapuje, vzrušuje a zaručuje nezabudnuteľnú tanečnú žúrku všade kam „Kapitáni“ zavítajú. Toto vystúpenie si v programe určite zakrúžkujte červeným perom a pre istotu ešte dva razy podčiarknite.
Korai Öröm – maďarský tanečný fenomén. Ich najnovší album, Korai Trancemission 2017, vyšiel ako tradičný 180 gramový vinyl, 30 rokov existujúce zoskupenie ním hlási návrat k psychedelickým koreňom. Napätie vytvárané monotónnymi, minimalistickými bicími a basmi sa rozpúšťa v zvukoch perkusií. Špeciálny hrdelný spev, zmes fujary a židovskej harfy, doprevádzajú etnické zvuky gitary a tóny klávesov. Táto stálica festivalu nenechá ani jednu končatinku v stave pokoja.

Talayapa – legendárna kapela z Budapešti, pod vedením Rupaszova Tamása. TROTTEL vznikol v r. 1982, počas 20 rokov svojej existencie koncertoval takmer vo všetkých európskych štátoch. Je charakteristický svojím ťažko zaraditeľným hudobným štýlom – experimental jazz, punk, psychedelic, underground, etno core. Ich hudba dokáže človeka úplne zhypnotizovať a roztancovať. Ich produkcia je plná energie a pulzujúcej rytmiky. Tamás nám prinesie svoju úplne čerstvo novú formáciu TALAYAPA feat. Rita K. Bude to veľké prekvapenie.
Nesmieme zabudnúť ani na belgickú dvojicu, ktorá sa nazýva Coffee or not. Svoje progresívne songy hrané s použitím loopera nám príde predviesť speváčka hrajúca na klávesy, Soho Grant, so svojím hudobným partnerom, gitaristom, bubeníkom a spevákom Renaudom Versteegenom.

Veľmi zaujímavo znie aj poľská kapela Krzikopa, kombinácia tradičnej polky, valčíku s balkánskymi motívmi, D’n’B stretávajúcim sa s poľským folklórnym tancom oberek a elektroniky sľubuje neopakovateľný zážitok.

Posledná cudzokrajná kapela, ktorú spomenieme pochádza z neďalekej Ukrajiny a nazýva sa Radz. Profesionalita, originalita, kreatívne myslenie a vysoká kvalita hudobných vystúpení. To všetko spája dvoch bratov, zakladajúcich členov, tohto hudobného zoskupenia, autorov jedinečného hudobného nástroja 8 strunovej MIDI Radz – gitary. Ich koncert určite obohatí váš vnútorný svet a urobí ho o niečo krajším.
Ďalší, po nežnej revolúcii, už zahraniční interpreti, ktorých privítame, sa volajú Furt Rovně a na našom festivale zahrajú aj na počesť Filipa Topola, ktorý bol zlatým klincom na SAL 1995. Kapelka má veľmi príjemný, sympatický zvuk, ktorý vám živo pripomenie atmosféru alternatívnej scény 80 a 90-tych rokov.

Čo sa týka zvuku, ďalší hosť z českých zemí, kapela Nauzea Orchestra má určite čo ponúknuť a doplní tak pestrofarebný kaleidoskop festivalu o svoje originálne, miestami možno mierne melancholické, no profesionálne skomponované piesne. Ďalší kúsok českej scény, žánrovo ťažko uchopiteľná a neustále sa premieňajúca stálica českej nezávislej scény, ktorá je povestná strhujúcimi koncertami a vždy prítomným environmentálnym posolstvom – Please The Trees – Václav Havelka, Marek Novotný a Jan Svačina majú za sebou množstvo úspešných turné vrátane amerických a aj keď sa nejedná o žiadny mainstream chalani v roku 2012 dostali cenu Anděl za najlepšiu alternatívnu nahrávku roka. Kapela je povestná tým, že sadí stromy všade tam kde vystupuje. Tak sa tešíme, že jeden z nich začne rásť aj na Revišti.

Pod pseudonymom Nina Rosa sa skrýva talentovaná slovenská speváčka, huslistka a skladateľka žijúca v Prahe, Nina Marinová. Jej multižánrový hudobný svet je svetom rozviatych vlasov vo vetre, pieskom v topánkach, ale aj pestrofarebných indických ulíc či parížskych kaviarničiek. Jej lásku k cestovaniu a búraniu žánrových stereotypov dopĺňa jazz, folk, reggae, vršovický pop i kapverdské indie so slovenským jazz manouche. Objav sezóny či slovenská Amy Winehouse, ako speváčku označujú poniektorí českí kritici, príde na SAL, aby potešila oko, dušu i srdce každého návštevníka.

Pre fanúšikov jazzu a sviežej rytmiky máme presne to, čo uspokojí ich mlsné sluchové receptory, dvojicu, ktorá sa volá Zabelov Group-Jan Šikl a Roman Zabelov. Ich široké poňatie jazzu, fascinácia rytmickými sekvenciami a abstraktným vokálom, experimentovanie vás strhne ako lavína.
No a aby sme nepropagovali len zahraničnú muziku poďme si spomenúť slovenských interpretov. Jablko noci ponúkne svoj minimalizmus, kompozičný um a pesničkovú zrozumiteľnosť. Inštrumentálne experimenty s nadpozemskou aurou, rôzne zvuky, od gitarových prerušovaných hudobných stien s post-rockovým nádychom a jemnou gradáciou, cez syntetizátorové party až po ambientnú elektroniku za týmto všetkým stojí slovenský umelec, ktorý si nechá hovoriť Stroon, ďalší páni zo slovenskej hudobnej scény si zakladajú hravých groovoch, ľahko chaotických aranžmánoch a nevtieravom soulovom speve a volajú sa NVMERI, no a nesmieme zabudnúť spomenúť regionálnu kapelu Cascabel, päticu švárnych šuhajov z Horehronia, ktorí prinesú mix rýchlych akordov a chytľavých melódií, všetko hrané na akustických nástrojoch: husle, kontrabas, akustická gitara, cajon. Za slovenskú scénu vystúpi aj Oskar Rózsa, ale s kým presne -to si príďte pozrieť osobne, pretože vás čaká ešte mnoho hudobných prekvapení…
Na festivale budú aj sprievodné akcie. Bola by veľká škoda, ak by ste si nechali ujsť divadelné predstavenie priamo na zrúcanine hradu, magická atmosféra starodávneho miesta vás určite poteší, pre priaznivcov písmen a slov ponúkame literárnu čajovňu, fanúšikovia pohyblivých obrázkov si prídu na svoje vo filmovom klube a pri sledovaní cestovateľských prednášok, pre ľudí športovo aktívnych je tu možnosť hrania basketbalu, volejbalu, guličiek , v ponuke sú aj rozmanité cyklotrasy a splav hrdej rieky Hron.

Ak by ste mali chuť na návštevu zoologickej záhrady, organizátori festivalu vám radi pomôžu. V areáli SAL nájdete pestrú kuchyňu a nasýtení budú mäsožrúti aj vegetariáni, no a proti akútnemu vysychaniu hrdla budeme bojovať spoločne s produktami remeselného pivovaru z Podpoľania.

TS: Tím SAL 2019 – správa bola upravená redakciou mojakultura.sk

Zdroj foto: SAL 2019

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno