Slovenská filharmónia pozýva všetkých priaznivcov na exkurz do kozmu – na záver sezóny budú znieť Planéty Gustava Holsta.

Záverečné koncerty 73. sezóny Slovenskej filharmónie sa uskutočnia vo štvrtok a piatok 16. a 17. júna 2022. Sólistom večerov bude nemecký violončelista Alban Gerhardt. Na programe zaznejú diela Jána Levoslava Bellu, Edwarda Elgara a Gustava Holsta.  Slovenská filharmónia uvedie program so šéfdirigentom Danielom Raiskinom. Koncerty sa začnú o 19.00.


Na úvod programu zaznie posledné orchestrálne dielo Jána Levoslava Bellu  Sedmohradsko, požehnaná krajina, ktoré skladateľ skomponoval ako šesťdesiatročný. Je to ďalšie z diel predstaviteľa slovenskej národnej hudby 19. storočia, ktoré zaznie v bratislavskej Redute  v naštudovaní šéfdirigenta Daniela Raiskina. Anglická hudba  19. storočia je charakteristická pestrou tvorbou Edwarda Elgara a jeho súpútnika Gustava Holsta. V interpretácii Albana Gerhardta,  jedného z najuznávanejších violončelistov súčasnosti zaznie v Slovenskej filharmónii Koncert pre violončelo a orchester e mol, op. 85 Edwarda Elgara, ktorý patrí k jeho najslávnejším opusom. Meditatívny koncert anglického skladateľa bol dlhý čas v úzadí jeho tvorby. Popularitu mu priniesla  interpretácia Jacqueline du Pré v šesťdesiatych rokoch minulého storočia.  Alban Gerhardt  spolupracuje s najlepšími svetovými orchestrami ako Berlínski filharmonici, Royal Concertgebouw Amsterdam a Chicago Symphony Orchestra.


Na záver programu 73. sezóny vás pozývame na výlet do kozmu.  Znieť budú populárne Holstove Planéty, symfonická suita pre orchester a ženský zbor, op. 32.  Dielo so siedmimi časťami,  hudobnú podobu siedmich planét okrem Zeme a Pluta, začal Gustav Holst komponovať v roku 1914. Prvou ukončenou časťou bol Mars, nasledovali Venuša a Jupiter. Saturn, Urán a Neptún vznikli v roku 1915 a Merkúr bol skompletizovaný v roku 1916. Skladateľ popisuje jednotlivé planéty slnečnej sústavy tak, aby hudba čo najviac priblížila ich astrologickú charakteristku. Planéty boli uvedené v premiére v roku 1920. Skladateľa  preslávili a  inšpirovali mnohých ďalších tvorcov filmovej hudby.


Slovenská filharmónia podporuje zbierku Slovenského Červeného kríža na humanitárnu pomoc obyvateľom Ukrajiny. Prispieť môžete na číslo účtu: SK65 0200 0000 0000 0066 5555, variabilný symbol: 2402, prosíme, do poznámky uviesť: SF


Milí abonenti a návštevníci koncertov Slovenskej filharmónie, ďakujeme za vašu priazeň v 73. koncertnej sezóne 2021/2022. Tešíme sa na vás v nadchádzajúcej 74. sezóne, v ktorej vám opäť ponúkneme celé spektrum hudobných podujatí a stretnutí s našimi telesami a domácimi a zahraničnými hosťujúcimi umelcami. 

 

Zdroj: TS Martina Tolstova, tlačová tajomníčka Slovenskej filharmónie

Zdroj foto: Peter Brenkus

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno